Olomouc: Arcidiecézní muzeum se otevírá i dětem

11.07.2011 19:30

O tom, že prohlídka muzea může být zábavou pro celou rodinu, se nyní snaží přesvědčit Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Stálou expozici obohatilo o herní prvky, které malé i velké nejen zabaví, ale také se díky nim blíže seznámí s exponáty. Kromě výtvarných hraček mohou rodiny s dětmi využít i samoobslužné pracovní listy a připravena je i atrakce pro nevidomé a slabozraké.

Olomouc: Arcidiecézní muzeum se otevírá i dětem

Vyrazit o prázdninách s dětmi do muzea nebo galerie? Proč ne. Arcidiecézní muzeum v Olomouci myslí i na ty nejmenší. "V průběhu roku sice připravujeme pro školy všech typů speciální programy, ale těch se nemohou zúčastnit běžní návštěvníci, jsou totiž určeny pouze školním třídám. A právě rodiče menších dětí si posteskli, že jim v naší stálé expozici chybí možnost zabavit během prohlídky také jejich ratolesti. Tuto mezeru teď chceme zaplnit čtyřmi zastávkami s jednoduchými edukačními pomůckami," vysvětlil lektor Arcidiecézního muzea Marek Šobáň. Jednotlivá stanoviště najdou návštěvníci v obrazárně, erbovním sále, v expozici gotických madon a u slavného barokního kočáru biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu.

Velké oblibě se těší především kostky v obrazárně. Návštěvníci z nich mohou podle originálů poskládat šest různých obrazů. "Tato hra láká nejenom děti, ale sklízí úspěchy i u dospělých, kteří u ní tráví hodně času," podotkla s úsměvem lektorka Michaela Johnová-Čapková. Z kostek si mohou aktivní účastníci složit například světoznámou Madonu s rouškou Sebastiana del Piomba nebo Madonu se zvířaty od anonymního následovníka Albrechta Dürera. Podobný charakter mají i další tři zastávky. U Troyerova kočáru si zájemci mohou sestavit puzzle, v erbovním sále poskládat svůj vlastní erb a u výstavy gotických madon mají děti přiřazovat obrázky jezulátek ke správným madonám. Jednotlivá stanoviště jsou přitom navržená tak, aby k nim nebyl zapotřebí lektorský komentář.

K aktuálním výstavám jsou zase připraveny samoobslužné pracovní listy, které si návštěvníci mohou vyzvednout v pokladně. A muzeum nezapomíná ani na handicapované. Výstavu Velikonoční liturgie a výtvarné umění doplnil v těchto dnech sádrový odlitek torza pozdně gotické sochy ukřižovaného Krista, díky kterému se s dílem mohou návštěvníci seznámit i hmatem. "Sádrový odlitek je určen především lidem se zrakovým postižením, ale vnímat jej hmatem mohou i ostatní zájemci. Máme pro ně připravené šátky na zavázání očí," vysvětlil Šobáň s tím, že nabídku pro nevidomé by chtěli rozšiřovat. "Haptické exponáty chceme v budoucnosti připravit ke každé výstavě Arcidiecézního muzea, pokud to bude jen trochu možné a v depozitáři objevíme vhodný odlitek," dodal. Na další rok chystá muzeum dokonce velkou haptickou výstavu nazvanou Doteky soch II. Expozice děl určených přímo k dotýkání se uskuteční v příštím roce v křížové chodbě a bude zaměřená na historii olomouckého hradu.

Související:

Olomouc získala prestižní ocenění za třídění odpadů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olomouc.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

22:09 Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

V sobotu 27. dubna se v Kopřivnici poběží RunTour! Do rodiště Emila Zátopka přiláká elitní vytrvalce…