Trutnov: Průmyslovou zónu Krkonošská město připravovalo deset let

09.08.2011 14:20

Letos se začímá stavět průmyslová zóna. Trutnov má se spádovou oblastí Krkonoš stejný počet obyvatel jako Hradec, kde existuje takových obchodních zón hned několik, proto se o nedostatek zákazníků neobávám, říká starowsta města.

Trutnov: Průmyslovou zónu Krkonošská město připravovalo deset let

Na přelomu srpna a září budou zahájeny stavební práce na nové obchodní a průmyslové zóně Krkonošská, kterou město připravuje již od roku 2001. „V první fázi vznikne obchodní část, která je strategická pro průmyslovou zónu. Investor totiž připraví nezbytnou infrastrukturu pro průmysl, kterou by jinak muselo zafinancovat město z veřejných prostředků. A těch je v poslední době obecně nedostatek," sdělil starosta Ivan Adamec.

Pro zónu Krkonošská zvolilo město snadno dostupnou lokalitu při hlavním tahu do Krkonoš. Obchodní a průmyslové zóny jsou tradičně umísťovány při strategických komunikacích v okrajových částech měst, aby nedocházelo k problémům s dopravní obslužností a zásobováním a zároveň aby nárůst dopravy neobtěžoval občany zvýšenou hlučností. V dané lokalitě se vyskytuje jen minimální rezidentní zástavba a komunikace se s nárůstem počtu aut vypořádají bez problémů. Kvůli zajištění plynulosti dopravy navíc vznikne u výjezdu od autobazaru STOLÍN kruhový objezd, odkud se bude do obchodní zóny vjíždět. Další vjezd vznikne na opačném konci areálu ve směru od hor. Zóna tak bude lehce přístupná jak místním tak vzdálenějším zákazníkům.

„Věřím, že zóna bude pro Trutnov přínosem. Jednak dá práci několika stovkám lidí a jednak zlepší nabídku zboží, za kterým musejí místní jezdit desítky kilometrů. Trutnov má se spádovou oblastí Krkonoš stejný počet obyvatel jako Hradec, kde existuje takových obchodních zón hned několik, proto se o nedostatek zákazníků neobávám," doplnil starosta Ivan Adamec.

Pozemky pro výstavbu získala v roce 2010 developerská společnost MAPON. Ve výběrovém řízení byla jediným zájemcem, který nabídl cenu akceptovatelnou pro město. To z prodeje získá v dalších letech až 30 milionů korun, protože samotná zóna Krkonošská bude vznikat postupně. Do konce příštího roku by se měla otevřít obchodní část s hypermarketem, hobbymarketem, fast foodem, řetězem menších obchodů a parkovištěm. V další fázi vyrostou na pozemcích objekty lehkého průmyslu. Po dokončení může zóna nabídnout 300 až 500 nových pracovních míst.

„Trutnov se neustále rozrůstá a modernizuje a tomu musí odpovídat i rozvoj související obchodní infrastruktury. Nyní zde máme šest menších marketů a jejich parkoviště jsou stále plná. Za módními značkami, nábytkem či potřebami pro dům a zahradu lidé cestují do Hradce nebo klidně i do Prahy. Trutnov už pro takovou obchodní zónu také vyrostl," dodal starosta. Na vytvoření obchodní zóny přitom panuje od samého začátku velká shoda napříč koalicí i opozicí.

Časté dotazy a námitky v souvislosti s průmyslovou zónou
Odpovídá starosta Trutnova Ivan Adamec

Proč nebyly pro stavbu využity jiné lokality ve městě, například budovy Texlenu?
Pro vytvoření průmyslové zóny je dopravní obslužnost jedním z hlavních východisek. Přijíždět do ní budou denně stovky aut a také zásobovací kamiony. Vzhledem k tomu, že ulice Horská a Polská jsou již nyní vytíženy na maximum, bylo prakticky vyloučeno využít jiné průmyslové areály ve městě. Zvolená lokalita je snadno dostupná jak pro místní, tak pro lidi přijíždějící z hor.

Ohrozí zóna drobné podnikání v centru města?
Pokud bude zóna někomu konkurovat, tak jedině dalším marketům ve městě nebo hradeckým obchodním zónám, kterým, jak doufám, ubydou trutnovští zákazníci. Centrum města nadále zůstane přirozeným centrem místních i turistů s takovou nabídkou, která odpovídá poptávce. Do centra patří úřady, banky, restaurace, služby a obchody se specifickým sortimentem, který do obchodní zóny nikdy patřit nebude. Naopak zóna přiláká do města další zákazníky z širokého okolí a někteří živnostníci se mohou se svým podnikáním přesunout do prostorů v obchodní zóně, která pro ně bude lukrativnějším místem.

Je zóna Krkonošská v zájmu trutnovských občanů?
Zóna přinese několik stovek pracovních míst a nabídne zboží, za kterým místní dojíždějí. Její umístění je pečlivě zvoleno tak, aby lidi nezatěžovala ani dopravou ani hlukem. Vznik zóny má již od začátku podporu napříč koalicí i opozicí, v minulém volebním období ji schvalovali i zvolení zástupci Strany zelených a také byla součástí koaliční dohody.

Radní Martin Vokatý je zároveň hlavním architektem průmyslové zóny. Nejedná se o střet zájmů?
O změně pozemků v územním plánu se hlasovalo před deseti lety a od té doby proběhla už tři volební období, během kterých se zóna připravovala k realizaci. Pokud se jednalo o průmyslové zóně, tak se Martin Vokatý hlasování neúčastnil. Dlouhodobě má zóna jasnou podporu koalice i opozice. Pozemky získal v řádném výběrovém řízení soukromý developer, který se přihlásil do soutěže jako jediný, takže střet zájmů je zcela jistě vyloučen.

Je obchodní část zóny v rozporu se zákonem?
Vydané územní rozhodnutí není v rozporu s územním plánem města ani s územním plánem velkého územního celku Trutnovsko - Náchodsko a je v souladu se státní politikou územního rozvoje.

Vývoj průmyslové zóny Krkonošská

Průmyslová zóna Krkonošská se začala rýsovat v roce 2001, kdy pro ni byla vymezena plocha v územním plánu města. Na konci roku 2003 se město přihlásilo do programu „Akreditace průmyslových zón", který byl zajišťován CzechInvestem ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. V roce 2004 bylo zahájeno řešení vlastnictví a získání pozemků pro PZ převodem pozemků od Pozemkového fondu ČR a dalších vlastníků. Na konci roku 2005 bylo vydáno rozhodnutí o využití území na základě studie zastavitelnosti PZ.

V listopadu 2006 byla uzavřena kupní smlouva a byl zrealizován odkup pozemků od Pozemkového fondu. O rok později byl na žádost města Trutnova proveden výmaz předkupního práva pro Pozemkový fond na část pozemků. Byly splněny podmínky a vydáno k tomu souhlasné stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu a Agentury CzechInvest.

V roce 2008 byla uzavřena smlouva mezi městem Trutnov a společností ARKADIA, a.s. o spolupráci a vzájemné podpoře rozvoje pozemků, která zavazuje obě strany, jakým způsobem budou spolupracovat při realizaci investic v PZ Krkonošská. Již dříve v tomto roce město směnilo části pozemků s Arkadií za účelem ucelení pozemků v PZ a ke konci roku město od společnosti některé pozemky odkoupilo.

Na konci roku 2008 vstoupila do jednání o koupi a pronájmu pozemků v PZ firma BROSE CZ, oficiální žádost podala v lednu 2009, ale v dubnu 2010 od záměru kvůli následkům hospodářské krize ustoupila.

Developerská společnost MAPON a.s. podala nabídku na pronájem a následné odkoupení jiné části pozemků v PZ Krkonošská v únoru 2009. Na květnové schůzi toho roku zastupitelstvo souhlasilo s pronájmem a souhlasilo s prodejem části pozemků dle podané nabídky. V únoru následujícího roku pak zastupitelstvo schválilo pronájem a následný prodej pozemků v celé PZ Krkonošská. Se společností MAPON byla uzavřena „Nájemní smlouva s dohodou o budoucí smlouvě kupní a o zřízení věcného břemene". Nájem byl dohodnut na 1 Kč/m2/rok, kupní cena pak byla stanovena na 30 milionů Kč s tím, že nájemce zajistí provedení stavební, technické a dopravní infrastruktury na vlastní náklady pro celou PZ.

Další zprávy z Trutnova čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: trutnov.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

22:09 Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

V sobotu 27. dubna se v Kopřivnici poběží RunTour! Do rodiště Emila Zátopka přiláká elitní vytrvalce…