Kohlíček (KSČM): Nečas a majetková přiznání milionářů

21.09.2010 14:16

V ČR se řadu let diskutuje na téma rozlišení čistých a špinavých peněz.

Kohlíček (KSČM): Nečas a majetková přiznání milionářů

Koncepce ze začátku 90. let, která založila skupinu výrazně bohatých privatizátorů a restituentů tím, že se »zhaslo«, při všech těchto diskusích výrazně přetrvává.

V důsledku toho dodnes jsou mladí lidé krmeni heslem »progresivní zdanění rovná se trest za úspěšnost těch, kteří mají vysoké příjmy« a na rozdíl od civilizovaných států světa se u nás velmi pečlivě zkoumají majetkové poměry příjemců sociálních dávek, aniž by byla z druhé strany příjmové stupnice uzákoněna povinnost prokázat zdroj náhle nabytého majetku. Taková praxe je tvrdošíjně odmítána.
 
A ejhle! Stačí jedna návštěva premiéra Petra Nečase v Bruselu na summitu Evropské unie a světélko na konci tunelu se objevuje. Jestliže dotáhneme velkolepou myšlenku pana premiéra, kterou pronesl při diskusi o likvidaci táborů »nepřizpůsobivých« cizinců ve Francii, na naše podmínky, znamenalo by to, že naše nová vládní koalice směřuje k majetkovým přiznáním.
 
Pan premiér totiž prohlásil, že Francie má právo požadovat od cizinců doložení zdroje jejich finančních prostředků, zkrátka souhlasí s názorem francouzského prezidenta Sarkozyho, že cizinci, kteří neprokážou zdroj svých příjmů, se ve Francii pohybují za hranou zákona.
 
Pokud bude pan premiér Nečas kreativně rozvíjet tuto myšlenku i v České republice, majetková přiznání nejbohatších již klepou na dveře. Ostatně, v řadě států EU je uzákoněna povinnost při dosažení určitého majetku dávat pravidelná každoroční majetková přiznání a v případě, že nelze prokázat původ nově nabytého majetku, je tento buď zabaven, nebo radikálně zdaněn. Pro příklad nemusím chodit daleko - takovýto zákon platí na Slovensku.
 
Ve vyspělých zemích západní Evropy jsou velké nemovité majetky zdaněny zvláštní daní, která nutí jejich majitele, například »chudší« vlastníky zámečků, převádět tyto nemovitosti na mládežnické organizace, případně organizace pracující v sociální sféře. Ve Švýcarsku se podle mých informací platí určitá částka zvláštní daně z bytu nad stanovenou výměru. Je to obdoba jakýchsi »nadměrných metrů«, které jsou více zdaněny. Takový mechanismus nutí majitele využívat byty a nenechávat je bez nájemníků. V ČR by aplikací takového mechanismu byly alespoň částečně zdaněny příjmy z černých pronájmů bytů, které jsou v řadě našich měst deklarovány jako prázdné.
 
Tak takto to funguje v civilizovaných zemích Evropy. I v nich je zaručeno právo na majetek, ale zákon stanoví za jakých podmínek.
 
Jaromír Kohlíček

Více:
Maršíček (KSČM): Obtížně realizovatelná opatření ministra Johna

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Z prosperity zbylo zelené vydírání, z bezpečnosti přidělování migrantů

14:17 Rajchl (PRO): Z prosperity zbylo zelené vydírání, z bezpečnosti přidělování migrantů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí vstupu České republiky do Evropské unie.