Klíč: Proč volit v komunálních a senátních volbách ODS

13.10.2010 22:15

Za necelé dva dny se otevřou volební místnosti ve více než 6000 obcích.

Klíč: Proč volit v komunálních a senátních volbách ODS

Za necelé dva dny se otevřou místnosti ve více než 6000 obcích, kde budou lidé volit své komunální zástupce. Ve třetině obvodů budou také vybírat své zástupce do Senátu. Snad nejvíce debat ve velkých městech bude probíhat o tom, proč volit zástupce ODS, kteří jsou na radnici příliš dlouho, přihrávají si zakázky, jsou řízení kmotry a kdoví co ještě. Přesto existuje několik dobrých důvodů, proč největší pravicové straně dát znovu důvěru.

1. Volba idejí

Jeden z nejrozšířenějších mýtů, který se kolem letošních voleb vyrojil, je, že komunální politika není o politice (rozuměj idejích), ale o lidech. Je to velký omyl. Politika je politikou, ať je vykonávána na místní úrovni, v krajském zastupitelstvu nebo v parlamentu. Na všech úrovních má podobné náležitosti, procedury a zásady. Stejně jako na celostátní úrovni musíte rozhodnout o rozpočtu, stejně tak na místní úrovni rozhodujete, do čeho příští rok investujete peníze a jestli to bude dětské hřiště, nebo veřejné osvětlení je vrcholně politické rozhodnutí. Neplatí totiž, že každá obec dělá jen to, co musí. Naopak. Každá se snaží rozvíjet a investuje podle toho, kam chce směřovat. Názory na konkrétní směr se pak liší strana od strany. Volba zavedených stran je v tomto směru jistější, protože víte, jaké názory zřejmě bude zastávat, na rozdíl od „nezávislých" osobností, které nejsou vázány žádným program, a jsou tedy méně čitelné.

2. Síla tradice

ODS má více než dvacetiletou historii a její volba je rozhodnutím pro dlouhodobý a čitelný program. Poslední střednědobý dokument ODS vznikl v roce 1995 a od té doby byl doplněn jen poděbradskými artikuly a Vizí 2020, jeho celková koncepce je ale stále platná. Na rozdíl od ČSSD, která podobnou konzistentností nedisponuje a po Paroubkově průvanu vlastně žádný program nemá. Asi cenu nemá mluvit o malých stranách, které kromě nedostatečné místní základny nemají ani dlouhodobou ideologii. ODS jako ukotvená strana si prošla mnoha neduhy, které na malé strany ještě čekají (u TOP 09 se to již projevuje), tak proč je si je ještě jednou všechny opakovat?

3. Nová ODS

ODS prošla v letošním roce bouřlivým vývojem. Ještě v březnu byl jejím předsedou Mirek Topolánek, kterého však těsně před volbami vystřídal Petr Nečas a na Kongresu jej doplnilo i nové vedení. ODS nastoupila novou cestu a projevuje se to na stylu její práce na celostátní úrovni. Stejně tak na úrovni měst nasadila ODS mnoho nových tváří, namátkou Plzeň, Brno, Hradec Králové, Děčín a ostatně i Praha. Naproti tomu ČSSD nebyla schopna nasadit nové tváře ani do Senátu, kde kandidují někteří její hejtmani a dokonce jeden poslanec. To rozhodně neskýtá mnoho nadějí na změnu politické kultury v Česku.


4. ODS je zárukou reforem v ČR

Naše země v dnešní situaci potřebuje mnoho hlubokých reforem, čeká nás reforma důchodového a zdravotnického systému, velké změny v pracovním právu, zatočit musíme s korupcí. ODS má na všechny tyto problémy svá řešení, která zastávají její vrcholní představitelé, stejně jako kandidáti do Senátu a místních zastupitelstev. ČSSD naproti tomu v průběhu ekonomické krize dokázala, že na krizi reagovat nedokáže, a TOP 09 a VV pro realizaci svých ambiciózní sliby moc neudělaly.

5. Konkrétní program

ODS na rozdíl od ostatních stran slibuje po svém zvolení konkrétní kroky, na rozdíl od ostatních stran, které chtějí jen konec hamižnosti (ČSSD), Fér řešení (TOP 09) či konec dinosaurů (VV). Jejich přístup skýtá pohodlné čtyři roky na radnici, protože nebude z čeho se zodpovídat. ODS bude naproti tomu konfrontována s výsledky své práce. Takový postup je odvážnější a také poctivější, protože voliči, pokud si dají práci, mohou ODS za čtyři roky vystavit vysvědčení za její práci. Na rozdíl od ČSSD, TOP 09 či VV. A to se vyplatí.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zbyněk Klíč

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …