Štětina (VV): Víme, jak zabránit hrozícím problémům ve zdravotnictví

09.12.2010 20:14

Poslanec Jiří Štětina má se svými koaličními kolegy plán, jak zabránit stávkám ve zdravotnictví a možná i masivnímu odchodu lékařů.

Štětina (VV): Víme, jak zabránit hrozícím problémům ve zdravotnictví

V oblasti lékové politiky totiž chce nalézt úspory v řádech miliard korun. O poslanecké iniciativě bude informovat prezidenta České lékařské komory Milana Kubka na dnešním společném setkání.

Poslanec Věcí veřejných, místopředseda zdravotního výboru Jiří Štětina spolu se svým koaličním kolegou Markem Šnajdrem (ODS) včera ve sněmovně podal  pozměňovací návrh, který by do systému zdravotnictví přinesl potřebné úspory. „Souhlasím s názorem lékařské komory, že je třeba správně hospodařit. Už dlouho si myslím, že i kdyby do zdravotnictví šlo 10 nebo 20 procent HDP, bylo by to pořád málo. Důvodem je i platná léková politika, která tvoří významnou položku výdajů," vysvětluje poslanec Štětina.

V současné době platí v oblasti lékové politiky takzvaný Janotův balíček, jeden z regulačních prvků, který snížil ceny léků o 7 procent, ovšem je tomu tak jen do 31. prosince tohoto roku. Cílem pozměňovacího poslaneckého návrhu je prodloužit platnost tohoto opatření i po 1. lednu 2011. „O našem záměru jsem mluvil také s ministrem Hegerem a mám od něho souhlasnou zpětnou vazbu. Myslím, že náš návrh uvítají také opoziční sociální demokraté," odhaduje Jiří Štětina.

Náklady na léky tvoří u nás až čtvrtinu výdajů na zdravotnictví.  Tato položka je financovaná ze zdravotního pojištění a má tendenci neustále stoupat. Státní ústav pro kontrolu léčiv  (SULK) pak stanovuje, kolik budou zdravotní pojišťovny za léky platit. „Podstata problému je v tom, že léky jsou drahé i kvůli tomu, že tento úřad provádí revize léků jednou za tři roky, i když by to bylo třeba aspoň jednou za rok," vysvětluje Štětina.

Na prodloužení platnosti Janotova balíčku se shodli představitelé Věcí veřejných Vít Bárta, Jiří Štětina a Petr Skokan na svém nedávném společném jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Podle jejich odhadů by jen tento krok mohl do systému přinést 4-7 miliard korun. Dalším krokem by podle Jiřího Štětiny mohl být stop předraženým zakázkám na zdravotnickou techniku, přístroje a materiál. „Ty v některých případech hraničí s trestnou činností. Jsou zakázky, které jsou realizované přes firmy, které nevyrábí, jen překupují, a tím se vše prodražuje. Tvrdím už dlouho, že tzv.centralizace nákupu nahrává tomu, aby si některé firmy namastily kapsu. Navíc pojišťovny proplácejí nákupy drahých přístrojů, jako je třeba robot pro chirurgické operace, který by mohly být v republice jeden, možná dva," argumentuje Štětina. Podle jeho vyjádření se s prezidentem lékařské komory shodl na tom, že cestou obou zmíněných kroků  by se v systému zdravotnictví dalo ušetřit až deset miliard korun.

Více:
Nemám čas ani na rodinu, brání se Kočí útokům, že se fláká

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

18:09 Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…