Poc (ČSSD): Do výzkumu zemědělství je třeba podpořit investice

18.01.2011 22:51

Poslanci Evropského parlamentu v Bruselu odhlasovali rozhodnutí o zařazení zemědělství mezi strategická odvětví v Evropské unii.

Poc (ČSSD): Do výzkumu zemědělství je třeba podpořit investice

Zcela se tak mění pohled Evropské unie na zemědělskou výrobu a její souvislosti. EU je totiž největším čistým dovozcem zemědělských produktů na světě a jakýkoliv výkyv v této oblasti pro ni může znamenat zásadní bezpečností riziko.

"Hrozí totiž, že v souvislosti s klimatickými či jinými událostmi budou některé země uplatňovat protekcionistickou politiku. Typickým příkladem je nedávný zákaz vývozu který na pšenici uvalilo Rusko a Ukrajina, které společně vyváží třicet procent světové produkce pšenice," poukazuje na možná rizika český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc, který byl jedním z poslanců požadujících právě zařazení zemědělství mezi strategická odvětví.

"Přitom třeba u bílkovinných plodin je Evropa závislá na dovozech dokonce ze sedmdesáti procent. Jakýkoliv větší výkyv v dovozech by tak mohl znamenat doslova zhroucení evropské živočišné výroby, která je na těchto importech zcela závislá. Mimo jiné i proto, že evropským producentům není dovoleno používat pro tyto produkty stejné výrobní postupy," upozorňuje europoslanec Poc. Viz jeho zpráva z 6. 12. 2010

Jediným řešením podle Pavla Poce tak je zásadní změna přístupu sedmadvacítky k zemědělství. "V první řadě bude nutné uplatnit všechny formy zemědělství, které jsou k dispozici a významně podpořit finanční investice do vědy a výzkumu v této oblasti," vypočítává Poc který společně s ostatními europoslanci upozorňuje také na významné stárnutí farmářské populace. Zemědělská výroba totiž není pro mladé lidi příliš atraktivní a potýká se v posledních desetiletích s razantním úbytkem pracovních sil.

"Další věcí je nezbytné zvýšení zásob potravin ve státních rezervách. Minimálně pro období, než se podaří plynule zvýšit vlastní produkci," konstatuje europoslanec, podle kterého ale musí přijít na řadu také úsporná opatření. "Například bychom měli posoudit environmentální dopad produkce potravin a přepravních vzdáleností, to je pro spotřebitele snadno srozumitelné. Současné, až 50 % plýtvání v rámci celého řetězce výroby, nebo neúměrný růst nákladní dopravy, totiž nejsou faktory slučitelné se zajištěním bezpečnosti potravinových dodávek."

Jak Pavel Poc dodává, nelze totiž předstírat snahu o zajištění bezpečnosti dodávek potravin ani ochranu životního prostředí a současně tolerovat závislost na dovozu produktů vypěstovaných na jiném kontinentě a dovážených tisíce kilometrů. "Taková praxe vytváří obrovskou ekologickou stopu a současně nutí rozvojové země dovážet téměř veškeré potřebné potraviny, činí je závislými, ničí jejich hospodářství, zbídačuje jejich obyvatelstvo a ničí jejich životní prostředí. Navíc významnou měrou přispívá k celosvětovému růstu cen potravin." Ty se, jen ve druhém pololetí roku 2010 zvýšily až o 32 procent.

"Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu tak považuji za první racionální krok k řešení tohoto obrovského průšvihu který Evropě hrozí, a nad kterým jsme dosud zavírali oči a dělali že není," dodává poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.

Více:
Evropské peníze pomáhají lékařům k úprku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.