NERV: Školy se mají zaměřit na matematiku, IT, finanční gramotnost a angličtinu

28.02.2011 13:02

Národní ekonomická rada vlády (NERV) dnes prezentovala odborné veřejnosti doporučení pro zlepšení oblasti vzdělávání.

NERV: Školy se mají zaměřit na matematiku, IT, finanční gramotnost a angličtinu

V posledních devíti letech Česká republika v rámci OECD zaznamenala systematický pokles gramotnosti patnáctiletých dětí. Podle pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost je proto potřeba v oblasti základního a středního školství změnit způsob vyučování.

„Učení faktů jako izolovaných informací již nemá smysl, má smysl učit v souvislostech, nikoliv izolovaně. Je potřeba učit, že skutečnosti, fakta, poznatky mají být výsledkem řešení problémů jako vedlejší produkt, nikoliv jako primární cíl," vysvětlil člen NERV Daniel Münich.

„V dnešním světě nevědět, jak například založit živnost, to je špatné. To je obrovský dluh, který já spatřuji v základním školství - právní a finanční gramotnost," doplnil koordinátor NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík.

Jedním z doporučení je tak zvyšování čtenářské, matematické, IT a ekonomicko-finanční gramotnosti. Zaměřit se má školství také na praktické ovládání minimálně anglického jazyka.

NERV také upozornil na některé negativní důsledky plošného testování žáků. „Hrozí redukce výuky na to, čemu se například státní maturita věnuje. Hrozí tak memorizační přístupy, biflování se encyklopedických údajů, systém začne generovat učení izolovaných fakt," varoval Daniel Münich s tím, že například v některých cizích zemích jsou známé případy manipulace výsledků, podvádění a falšování výsledků.
Školné výrazně pomůže vysokým školám

Ekonomové se shodli, že financování vysokého školství výrazně pomůže zavedení školného v rozsahu vymezeném stropy. Školnému musí předcházet systém univerzálních bezrizikových studentských půjček přiměřeně úročených (neúročené v jasně vymezených životních situacích) v systému s případnou státní garancí.

„Pozitivní přínos školného nebude spásonosný, ale bude mít řadu forem: racionalizace rozhodování uchazečů, studentů a škol; cenný informační signál o nerovnováhách mezi nabídkou a poptávkou a o rozdílech v kvalitě vzdělávací nabídky; autoregulační prvek v obtížně regulovatelném systému; zdroj dodatečných prostředků na další rozvoj úspěšných a poptávaných škol a vzdělávacích programů; nástroj umožňující výhodný export (prodej) vzdělávacích služeb zahraničním zájemcům o studium," píše se v doporučení NERV, které je celé k dispozici v připojených dokumentech.

Příští pondělí proběhne v Hrzánském paláci již třetí workshop, na kterém bude představena další část doporučení NERV pro konkurenceschopnost - trh zboží, služeb a práce.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

17:11 Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

Přetahování se východu se západem v Evropě a jejím okolí provázejí četné barevné revoluce versus reg…