Hašek získal doktorát na Slovensku. V brněnské pobočce má přitom své lidi

09.03.2011 19:46

EXKLUZIVNĚ Hejtman Hašek je doktorem práv. Titul získal na slovenské soukromé škole. Ta má v Brně servisní organizaci s názvem Joštova akademie. Původně měla být regulérní pobočkou, akreditaci ale kvůli nesplnění podmínek nezískala. Joštovu akademii vedou brněnští sociální demokraté, blízci Haškovi i profesně. Tři z nich s ním sedí v Radě Jihomoravského kraje.

Hašek získal doktorát na Slovensku. V brněnské pobočce má přitom své lidi

Byl to vynikající student, s doktorátem u nás by neměl sebemenší problém, shodují se přednášející na Masarykově univerzitě v Brně. Případ jihomoravského hejtmana Michala Haška ale ukazuje na jinou věc.

Soukromé vysoké školy ze zahraničí prý v Česku obcházejí nutnost akreditace u MŠMT. V jednom takovém podniku, který umožňuje Čechům studovat práva na soukromé slovenské VŠ ale figurují Haškovi kolegové z kraje a brněnské ČSSD. Jen zajímavou shodou okolností pracuje brněnská Joštova akademie právě pro Fakultu práva soukromé vysoké školy ve Sládkovičově, kde právě Hašek získal titul JUDr.

Reakce Jiřího Paroubka:
Touhu po vzdělání obdivuji. Po titulech ale méně, mračí se Paroubek

Právnická fakulta v šestitisícovém městečku

O Haškově "kauze" informují středeční Lidové noviny. Jihomoravský hejtman získal titul na právnické fakultě soukromé VŠ v šestitisícovém městečku Sládkovičovo na Slovensku. Ta je podle listu dlouhodobě kritizovaná českou akademickou obcí.

Přednášející na českých právnických fakultách nadzdvihla ze židlí nabídka pro absolventy příbuzných bakalářských studijních programů, kteří by zde mohli dosáhnout úplného právnického vzdělání, což je podle českých právníků nepřípustné. Stížnost na nabídku VŠ ve Sládkovičově přišla od děkanky brněnských práv Naděždy Rozehnalové. Ta už ale o soukromé slovenské VŠ nechce ani slyšet.

Chcete být právníkem? Na Slovensku studujete i dálkově

"Ze strany Joštovy akademie (servisní organizace VŠ ve Sládkovičově) jsem byla vyzvána, abych okamžitě zanechala poškozování dobrého jména VŠ Sládkovičovo. Pokud vás někdo k něčemu takovému vyzve kvůli tomu, že zveřejníte fakta, hovoří to samo za sebe," řekla ParlamentnímListům.cz Rozehnalová. O slovenské VŠ proto mluvit prý už nebude. O problému zvaném obcházení akreditací ale ano.

"Považuji za nepřípustné, že vzdělání, kterého lze v ČR dosáhnout pouze prezenční formou, tedy pod pravidelným vedením pedagoga, lze na Slovensku získat podstatně snadněji. Pochybuji, že by kterékoliv v ČR fungující VŠ ministerstvo školství povolilo takovou formu studia. Jsem toho názoru, že není přípustné rozšiřovat účinky rozhodnutí orgánů jednoho státu na území státu druhého, jinými slovy uznávat slovenské akreditace studijních programů i u nás," říká děkanka Rozehnalová.

Na zahraniční VŠ jsme krátcí, přiznává šéfka české akreditační komise

Její olomoucký protějšek, Milana Hrušáková, pak dokonce přiznává, že s uznáváním nikoliv slovenských titulů, ale právního vzdělání, už má problém i česká advokátní komora či dokonce ministerstvo spravedlnosti.

"Mezinárodní smlouva mezi ČR a SR zajišťuje vzájemné uznávání titulů. Potud OK. Problémy dělá uznávání vzdělání v oboru právo a právní věda ze strany ministerstva i profesních komor. Jejich ustanovení totiž předpokládají české magisterské vzdělání v oboru práva. Na Sloveensku se ale učí právo slovenské," argumentuje Hrušáková.

Spokojena se současným stavem není ani šéfka Akreditační komise MŠMT Vladimíra Dvořáková. "Dohadujeme jistou formu spolupráce se slovenskou akreditační komisí kvůli pobočkám slovenských VŠ na českém území. Pokud si slovenská VŠ v Česku otevře jakousi pobočku bez toho, aby šlo o akreditovanou školu, nemá české MŠMT šanci její kvalitu nijak ovlivnit. Je to snaha obcházet národní akreditace. Nový vysokoškolský zákon by to měl řešit," řekla ParlamentnímListům bez dalších podrobností Dvořáková.

"Česká VŠ si bez souhlasu slovenského ministerstva školství pobočku na slovenském území otevřít nemůže, slovenská zde ale ano," připomíná děkanka Hrušáková.

Učí se nebo neučí?

Příkladem budiž právě Joštova akademie v Brně. Pobočkou Fakulty práva Janka Jesenského VŠ ve Sládkovičově totiž je i není. "Pokud vím, mají tam konzultace s vyučujícími ze Sládkovičova. Takže učí, byť jen dálkově," řekl ParlamentnímListům zdroj z brněnského akademického prostředí.

Joštova akademie ale sama sebe definuje jako servisní organizaci. "Zajišťujeme marketing a podobný servis pro VŠ Sládkovičovo. Nejsme škola, ale servisní organizace, poskztujeme Sládkovičovu například marketingové služby," řekl ParlamentnímListům.cz prokurista Joštovy akademie, o.p.s. David Dallago.

K pokusu VŠ Sládkovičovo nabízet bakalářům magisterský právnický program říká pouze to, že nápad spadl pod stůl ještě dříve, než jej brněnská děkanka Rozehnalová z Masarykovy univerzity vynesla na světlo. "A to je jediná věc, která v našem případě mohla budit pochybnosti," brání se Dallago.

Joštova akademie ale vždy nechtěla být jen servisní organizací. "Oni žádali o akreditaci studijních programů a státní souhlas. Ten nedostali. Nenaplňovali kritéria pro schválení. Neodpovídalo to personálně ani oborově," říká k Joštově akademii šéfka české Akreditační komise Dvořáková. Rozhodnutí hejtmana Michala Haška jít pro doktorský titul v oboru právo mimo republiku pak považuje za politicky poněkud nešťastné.

Skvělý student Hašek

Něco jiného si myslí olomoucká děkanka Hrušáková. "Chápu vzhledem k jeho postavení, že eticky je pro něj přijatelnější studovat mimo ČR. Jako studenta si jej pamatuji z brněnské Masarykovy univerzity a tvrdím, že by pro něj nebyl sebemenší problém získat titul u nás," říká na Haškovu adresu. To samé si myslí i její kolegyně Rozehnalová. "Osobně se domnívám, že tak kvalitní a výrazný student, kterým pan Hašek u nás bezesporu byl, by s titulem JUDr. neměl problém ani na naší fakultě," nechala se slyšet děkanka brněnských práv.

Práva v oranžovém hávu?

Za politicky nešťastné se ale dá považovat především spojení Hašek-VŠ ve Sládkovičově-Joštova akademie. Ukazuje to pohled do výpisu rejstříku obecně prospěšných společností z května 2007. Jako předseda správní rady o.p.s. Joštova akademie je uveden Zdeněk Dufek, zastupitel Jihomoravského kraje, šéf jeho finančního výboru, člen KVV ČSSD Brno -venkov a předseda této okresní organizace sociálních demokratů. Působí také jako místostarosta brněnského Útěchova.

SLEDUJEME téma: volba předsedy ČSSD

I další dva členové správní rady jsou Haškovi blízcí. Jiří Altman je místopředsedou Městského výkonného výboru ČSSD v Brně, místostarostou MČ Bystrc a radním Jihomoravského kraje. Prokurista a člen správní rady akademie David Dallago pak spolu s Haškem vedl Okresní organizaci Brno-venkov, působil také jako poradce ministra financí a dalšího vlivného jihomoravského sociálního demokrata Bohuslava Sobotky.

Nic divného

Šéf dozorčí rady Joštovy akademie Marek Babák působí jako asistent senátora za obvod Brno-město Miloše Janečka. Je také členem Krajského výkonného výboru ČSSD. V Radě Jihomoravského kraje sedí za ČSSD i Zdeněk Pavlík, další z členů dozorčí rady akademie. "Prostě se známe, na tom není nic divného," komentuje personální obsazení "servisní organizace" slovenské VŠ, na které hejtman Hašek získal titul, prokurista Dallago.

O zisku titulu JUDr., který jihomoravskému hejtmanovi přišel údajně poštou, informuje deník Lidové noviny. Poukazuje mimo jiné na fakt, že Haškovu práci vedl slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka, který ve Sládkovičově přednáší.

Deník také srovnává nezvykle vysoký počet 200 rigorózních řízení, vedoucích k zisku doktorského titulu na fakultě, která má 1700 studentů. Například Právnická fakulta MU v Brně, která je s čtyřmi tisíci studenty proti Sládkovičovu gigantem, má v současnosti běžících rigorozních řízení pouze 40. Sám hejtman Hašek pak svůj úmysl získat titul právě zde odůvodňuje tím, že zasedá ve správní radě své brněnské alma mater.

Čtěte také:


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…