Skalický (TOP 09): 33 nových návykových látek bude zřejmě zakázáno

13.03.2011 7:25

Komentář poslance Jiřího Sklalického k vládnímu záměru kriminalizovat držení některých "nových" návykových látek.

Skalický (TOP 09): 33 nových návykových látek bude zřejmě zakázáno

Poslanecká sněmovna bude na svém březnovém zasedání projednávat novelu zákona o návykových látkách, který 2. března projednala vláda. Návrh skupiny poslanců reaguje na nárůst nabídky nových syntetických drog s účinky blízkými klasickým drogám na českém území.

„Novela rozšiřuje o 33 nových položek spektrum látek, které se uznávají jako látky návykové, a jako s takovými se s nimi nakládá z pohledu zákona a eventuálních postihů," vysvětluje poslanec Jiří Skalický, který je primářem oddělení klinické biochemie Pardubické krajské nemocnice, kde se také návykové látky stanovují.

Návrh iniciovali poslanci reagující na problematiku na severní Moravě, kde se spektrum těchto dosud nezařazených látek, které se jako drogy používají, vyskytlo nejdříve a uživatelé je k nám vozí z Polska. „Lidé, kteří užívají drogy, jsou šikovní na to, aby se k nim dostali. Lidé, kteří drogy vyrobí nebo upraví, jsou zase velmi schopní chemici. Špičkoví organičtí ,chemici' dokážou jednak upravit většinu známých látek, nebo vymyslet a vyrobit látku úplně novou. Udělají to tak, že změní chemickou strukturu látky, a ta má pak jiný nebo vyšší účinek," podotýká Jiří Skalický.

Seznam návykových látek se tak musí čas od času aktualizovat a zapracovat do zákona. „Ve svém archivu v laboratoři mám schovaný unikát: deník vařiče pervitinu. V něm je velmi dobře popsána příprava této drogy, což je samo o sobě zajímavé čtení i pro odborníky," dává Jiří Skalický k dobru jednu perličku.

A jak se v praxi nová látka dostane do seznamu? Policie na začátku zabaví látku neznámého složení a ve specializovaných laboratořích se pak zkoumá, zda jde o látku známou či neznámou. Pokud je neznámá, pak nastupuje proces pro specialisty analytiky, kteří pomocí exaktních a velmi drahých metod a přístrojů stanoví strukturu zkoumané látky, od níž lze pak určit, jaké budou její účinky. Následně je látka popsána a zařazena do určité skupiny drog s podobným účinkem.

Jiří Skalický
poslanec

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

17:17 David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o údajných ambicích francouzského prezidenta Macrona…