Macek (ODS): Za titulek „Světová atomová hysterie“ chválím

15.03.2011 11:25

Úterní glosy Miroslava Macka

Macek (ODS): Za titulek „Světová atomová hysterie“ chválím

Dnes chválím Lidovky za výstižný titulek na hlavní straně, který zní "Světová atomová hysterie". O nic jiného než o hysterii totiž nejde: Švýcarsko zvažuje, že nepostaví tři atomové bloky, v Německu se zruší prodloužení jejich provozu, evropští zelení chtějí odstavit všechny bloky v Evropě do roku 2050... Přitom nehysterickou, racionální reakcí by bylo počkat si na dokonalou analýzu toho, co se vlastně v japonských elektrárnách stalo, zvážit, zda vůbec něco podobného může v Evropě nastat a kde a co by bylo tedy zapotřebí vylepšit či změnit, aby to nastat nemohlo. Jenže lehce vybuditelný strach laiků je natolik velkým politickým lákadlem, že bude beze zbytku použit a zneužit.

Nějak se nám ten stát začíná rychle rozpadat: to, co předvedla vojenská policie v České televizi (hledala se samopaly jeden dokument a odnesla jich čtyři pytle a také počítače a spoustu osobních věcí)už pranic nesvědčí o civilizovaném státě, ale o jeho rozkouskování na pašalíky různých vlivových skupin. A Herkules, který by ten Augiášův chlév vymetl, stále nikde, jen spousta trapných chrličů slov.

"Dokonalá" je ovšem výmluva armádní policie, proč použila těžkooděnce a samopaly: byl tam rotvajler. Že by mohli přijít na vrátnici jeden či dva civilisté se soudním příkazem a vše vyřídit, khaki mozky holt nenapadlo. Toho, kdo vydal k akci příkaz, bych jej nechal do posledního haléře zaplatit.

Dva údaje k velmi vážnému zamyšlení:

Americký státní rozpočet dosáhl v únoru schodku 222,5 miliardy dolarů. Za Obamovy vlády (od roku 2009) byl vždy schodkový a celoroční schodek nikdy nebyl nižší než nepředstavitelný bilion dolarů.

V roce 1950 žilo na Blízkém východě 100 milionů obyvatel, dnes přes 440 milionů. Střízlivé prognózy pro rok 2025 hovoří o 639 milionech obyvatel.

Ve vládě, v poslanecké sněmovně, na ministerstvech, v legislativní radě vlády či v různých poradních sborech, kterých je jako hub po dešti, sedí spousty a spousty právníků. Náš zaplevelený právní systém je ovšem takový, že si polovina z nich myslí, že přijmout zákon o sociálních dávkách v legislativní nouzi bylo ústavní a druhá polovina, že ne.

Ústavní soud rozhod (těsnou většinou, jak typické!), že ne. Kéž by současně rozhodl, že k právní džungli přispívá i on měrou nemalou a že vykladačů práva, na rozdíl od nástrojařů, pekařů, obkladačů, techniků a všelikých jiných užitečných profesí, zase tolik nepotřebujeme. Jen zlomek, ale natolik erudovaných, že zákony budou natolik kvalitní a jednoznačné, že i soudní rozhodnutí budou lehce předvídatelná.

Více:
Nečas: Nemůžeme připustit, aby rozhodnutí ÚS ovlivnilo schodek veřejných financí

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: viditelny-macek.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …