Sobotka: Zvyšování DPH. Vláda hasí požár, který sama založila

24.03.2011 9:32

ČSSD zásadně odmítá úvahy ministra Hegera o zvyšování poplatků ve zdravotnictví.

Sobotka: Zvyšování DPH. Vláda hasí požár, který sama založila

Pro Českou stranu sociálně demokratickou je nepřijatelné, aby vláda řešila dopady nepromyšleného experimentu se sjednocováním sazby DPH na 17,5% tím, že občanům ke zvýšení DPH ještě přidá výrazné zvyšování poplatků ve zdravotnictví.

Vláda Petra Nečase hasí požár, který sama založila. Zvýšení DPH, na kterém se dohodla vládní koalice, zdraží mimo jiné léky, zdravotní potřeby a pomůcky, dodávky vody a dodávky tepla, což zvýší výdaje v oblasti zdravotní péče minimálně o 4 až 5 miliard korun ročně. S tímto zvýšením výdajů však koalice ve svých záměrech nepočítá a nijak ho rozpočtově neřeší. Ministr Heger nyní přišel s návrhem na zvýšení téměř všech poplatků, které od roku 2008 platí občané za poskytování zdravotní péče. Takový postup ČSSD jednoznačně odmítá jako zcela sociálně neúnosný a nesystémový.

ČSSD žádá vládní koalici, aby přestala ignorovat dopady zvyšování DPH na výdajovou stranu veřejných rozpočtů a představila jasný plán, jak zabrání hrozícímu prohlubování schodku v systému zdravotního pojištění tak, aby nebyli poškozeni pacienti a ohrožena dostupnost a kvalita zdravotní péče. Připomínáme rovněž, že vláda neřeší dopady zvýšení DPH na další oblasti veřejného sektoru, včetně výdajů na školství.

Na příkladu zdravotnictví a školství se ukazuje se, že vládou představená tzv. důchodová reforma, založená na zvýšení DPH, nevede ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale naopak k prohlubování schodku státního rozpočtu a tím i tempa zadlužování státu.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…