Hašek: Drábek útočí především sám na sebe

03.05.2011 14:39

V uplynulém týdnu zaútočil ministr sociálních věcí Drábek na kraje a kraji financovanou oblast sociální péče a služeb.

Hašek: Drábek útočí především sám na sebe

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Pan ministr a jeho stranická kolegyně z TOP 09, poslankyně Langšádlová, tvrdí, že kraje údajně zneužívají dotační systém MPSV a při financování sociální péče a služeb preferují zařízení zřizována kraji. Dokonce zacházejí tak daleko, že nás obviňují z likvidace neziskového sektoru v sociální oblasti a sami sebe, respektive TOP 09 nominují do role zachránců neziskového sektoru.

Jménem Asociace krajů ČR (AKČR) se chci velmi důrazně ohradit proti takovým lžím a manipulacím. Minimálně pan ministr Drábek, totiž stejně jako my v krajích velmi dobře ví, že pro rok 2011 určil on a jeho ministerstvo na financování sociální péče a služeb o půl miliardy korun méně než v roce 2010, tedy snížil dotační prostředky o 10%. Nicméně i přes toto snížení, a rovněž i toto pan ministr dobře ví nebo by si to měl minimálně od stovek svých úředníků nechat zjistit, dokázaly kraje dopady jeho škrtů minimalizovat ze svých vlastních rozpočtů, a to jak pro krajská, tak i jím zmiňovaná nezisková zařízení a zatímco pan ministr Drábek škrtnul šmahem pera celkově 10% prostředků, neziskové organizace přišly oproti roku 2010 pouze o zhruba 0,9%.

Zároveň také platí, že neziskovým organizacím, které nyní pan ministr tak srdnatě hají, zasadila největší ránu pro rok 2011 právě vláda, jejímž je členem, když snížením příspěvku na péči u prvního stupně ze sociálního systému odebral, podle odhadovaného dopadu do státního rozpočtu, další cca 1 mld. korun. Toto jsou totiž prostředky, které primárně mířily právě do neziskového sektoru a služeb, které tyto organizace poskytují.

Musím také jednoznačně odmítnout tvrzení pana ministra, že kraje nadržují krajským organizacím a omezují dotace neziskovým organizacím. Zatímco v roce 2010 šlo z celkové dotace 5,9 miliardy korun 48,7% neziskovým organizacím (cca 2,9 mld.), tak pro rok 2011 je to celkově 47,8% (cca 2,6 mld.). V sedmi ze 14 krajů došlo naopak k navýšení prostředků pro neziskový sektor, právě v neprospěch organizací zřizovaných kraji. Například v kraji Vysočina šlo o více než 18 milionů korun, Ústecký kraj navýšil o 12 milionů, Jihomoravský o 5,5 milionu, Liberecký o 4,5 milionu, Jihočeský kraj o 4,4 milionu, atd.

Ano, jsou kraje, kde došlo k poklesu prostředků pro neziskový sektor, ovšem v rozpětí od 0,1% po 3,4% poměrné částky. Jedinou výjimku, na základě které pan ministr a paní poslankyně zaútočili na všechny kraje, tvoří Středočeský kraj, kde příjmy neziskových organizací z dotací MPSV poklesly o více než 10%. Zde bych ale chtěl zdůraznit, že z přímých dotací Středočeského kraje získaly naopak neziskové organizace pro 2011 stejnou částku, jako v roce 2010, tedy 44 milionů korun.

Ministr Drábek také velmi dobře ví, jen se o tom před veřejností nezmiňuje, že klíč pro rozdělení dotačních titulů MPSV sice navrhují kraje, nicméně rozhoduje ministr a na základě doporučení jeho dotační komise. V  této komisi má 14 krajů České republiky pouze dva z celkem 17 členů a navíc jen s poradním hlasem. Jestliže tedy dnes pan Drábek a jeho „spolubojovníci" vystupují proti rozdělení finančních prostředků v tzv. první výzvě na projekty v oblasti sociální péče, tak pan Drábek kritizuje především sám sebe. Rozhodnutí o tom, zda organizace dostane nebo nedostane dotaci a v jaké výši nerozhodují hejtmani a ani radní z krajů, ale MPSV.

Chtěl bych proto vyzvat pana ministra Drábka, aby se krajům veřejně omluvil a předně, aby se omluvil všem pracovníkům v sociální oblasti zřizované kraji, které svými nehoráznými útoky pasoval na méněcenné a méně schopné. Úctu a obdiv si zaslouží všichni ti, kteří jsou ochotni pracovat za tak těžkých finančních i pracovních podmínek v sociální oblasti, a to jak v krajském, tak i neziskovém sektoru a zneužívání jejich práce ke lživým politickým kampaním je nehoráznost nejvyššího kalibru.

Michal Hašek, předseda Asociace krajů České republiky

Vlastní dotaz Michalu Haškovi můžete položit ZDE ##PROFIL 302##

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Hašek

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.