Poc (ČSSD): Invazivní rostliny - evropský problém?

18.05.2011 7:27

Téměř stovka odborníků z celé České republiky se sjede počátkem června do Mariánských Lázní na dvoudenní konferenci o invazivních rostlinách.

Poc (ČSSD): Invazivní rostliny - evropský problém?

Invazivní rostliny se stávají stále větší hrozbou pro původní evropské druhy a zásadní měrou ohrožují biodiverzitu nejen v České republice, ale také v dalších Evropských státech. Konference proběhne pod záštitou poslance Evropského parlamentu Pavla Poce, který bude také moderovat její první část.

Důvodů k umístění konference právě do Mariánských Lázní je hned několik. Tím prvním je fakt, že toto město leží přímo v srdci oblasti zasažené bolševníkem velkolepým. Ten patří, společně s křídlatkou, mezi nejvýraznější zástupce invazivních rostlin u nás.

"Druhým důvodem je, že město Mariánské Lázně získalo dotaci více než sedm milionů korun z prostředků Evropské unie - z  Operačního programu Životní prostředí na pilotní projekt zaměřený na omezení výskytu invazních druhů rostlin v povodí Kosího potoka," říká Pavel Poc s tím, že z hlediska rozsahu jde o největší projekt svého druhu na našem území. Dosud opatření proti bolševníku v tak velkém rozsahu nikdo v České republice nerealizoval.

"Povodí Kosího potoka se totiž rozkládá na ploše 140 kilometrů čtverečních, na nichž je bolševník nerovnoměrně roztroušený zhruba na ploše cca 684 hektarů," říká Poc, podle kterého zkušenosti z tohoto projektu mohou být velmi cenné pro stanovení postupu také na dalších územích.

Výměna zkušeností mezi odborníky na ochranu životního prostředí, biologii, i další související obory, by se ale zdaleka neměla týkat pouze bolševníku. "V Evropě v důsledku globalizace přibývá i řada dalších nepůvodních rostlin. Velká část z nich má potenciál stát se invazivními, nebo se jimi již stala," upozorňuje europoslanec. A jejich eliminaci nelze řešit pouze lokálně, nebo z pozice jednoho státu.

"Rostliny při svém šíření nerespektují žádné státní hranice. A pokud mají být zásahy vůči nim účinné, bude je nutné v mnoha případech skutečně provádět v mezinárodní spolupráci," dodává poslanec Evropského parlamentu Poc s tím, že právě mariánskolázeňská konference by mohla být jedním z dalších prvků, který má napomoci takové účinné mezinárodní spolupráci.

Dále čtěte:
Poc (ČSSD): V zemědělství chybí přesná evidence o užívání antibiotik
S čuníky jen exhibujete, schytal to Fuksa od opozice

Dotaz Pavla Poce můžete položit ZDE

##PROFIL 1540##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

12:12 Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 24. května 2024 k zákonu o úřednících územních samosprávný…