Šidlo (KSČM): V podmínkách liberalizovaného trhu stát nemůže zabránit růstu ceny elektřiny

04.06.2011 13:16

Rozhodnutí německé vládní koalice o odstavení všech 17 jaderných elektrátren do roku 2022 skutečně ohrožuje stabilitu a dostupnost elektrické energie pro všechny členské státy EU.

Šidlo (KSČM): V podmínkách liberalizovaného trhu stát nemůže zabránit růstu ceny elektřiny

Vystoupení premiéra ČR na tiskové konferenci v Německu, po setkání se Saským zemským premiérem, je odpovídající reakcí zástupce ČR na nebezpečí prudkého nárůstu cen elektrické energie v ČR. Rozhodnutí německé vládní koalice o odstavení všech 17 jaderných elektrátren do roku 2022 skutečně ohrožuje stabilitu a dostupnost elektrické energie pro všechny členské státy EU.

Česká republika v rámci evropského liberalizovaného a sesíťovaného trhu s elektrickou energií nemá možnost nijak ovlivnit jednostranné rozhodnutí německé strany. Nemá v současných podmínkách ani žádné nástroje ke konečné regulaci ceny silové elektřiny. Ta je obchodována prostřednictvím burzy, což znamená, že výpadek na straně nabídky přinese zvýšenou poptávku a tím i razantní zvýšení ceny silové elektřiny. Česká republika se proto musí oprávněně cítit ohrožena tímto rozhodnutím a vývojem cen silové elektřiny.

V současné době představuje neregulovaná silová elektřina 45 % konečné ceny pro velko i malospotřebitele. Vzhledem k tomu, že se do obchodovaných cen silové elektřiny již promítlo odstavení prvních jaderných bloků v Německu (nárůstem ceny cca o 10 %), lze reálně předpokládat, že se cena elektřiny bude dále zvyšovat.

Podle mého názoru je EU spoluodpovědná za bezpečnost, kvalitu i dostupnost elektrické energie v jednotlivých státech, proto by měla zaujmout i rozhodné stanovisko k chování Spolkové republiky Německo na energetickém trhu.

Karel ŠIDLO, poslanec Parlamentu ČR

Více:
Šidlo (KSČM): Rozhodnutí SRN o odstavení jádra ohrožuje udržitelnost dodávek elektřiny v EU

##PROFIL 263##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…