Rath: Cíl zdravotní reformy je jediný - dát lidem méně za stejné peníze

21.06.2011 15:32

Řeč na 19. schůzi PS PČR, dne 21. 6. 2011.

Rath: Cíl zdravotní reformy je jediný - dát lidem méně za stejné peníze

Dámy a pánové, v podstatě všechno podstatné bylo řečeno v prvním a v druhém čtení. Tudíž dnes to závěrečné čtení před schválením tohoto zákona si zaslouží jakési shrnutí toho, co v té novele je. Jen bych připomenul tu techniku, jak ji Ministerstvo zdravotnictví připravovalo.

Nejprve do vlády poslalo nějaký návrh, vláda ho poslala do Poslanecké sněmovny, aby tady vlastně ve druhém čtení Ministerstvo zdravotnictví ten původní návrh totálně a kompletně předělalo. Bez toho, aniž by to znova projednala vláda, bez toho, aniž by to znova prošla legislativní radou vlády, bez toho, aniž by to bylo dáno k připomínkování ostatním ministerstvům a organizacím. Čili tady dostala demokratická procedura pořádně na frak. Prostě takto se zodpovědné ministerstvo, zodpovědný ministr a zodpovědná vláda nechová.

To je k té technice. Teď k té vlastní podstatě té materie, tohoto návrhu. Někdy se zjednodušeně říká, že lidé mají to, co si zvolili. Tady to bohužel platí dvojnásobně. Lidé si v posledních volbách, zhruba před rokem, zvolili tuto vládní trojkoalici tvořenou ODS, TOP 09 a Věcmi veřejných. Teď tyto dvě strany v závěrečném hlasování schválí následující věci.

Za prvé. Zdražení pobytu v nemocnici ze 60 korun na 100 korun. Ptám se všech tří stran, zda toto slibovaly voličům před volbami. Zvlášť se chce podotknout, že Věci veřejné měly v těch svých bublinách na těch úžasných plakátech, že žádné poplatky nechtějí. Pravděpodobně to vypadá tak, že když žádný poplatek nechci, tak pak zvednu ruku pro to, že ho zvednu ze šedesáti na 100 korun. Je to logické, normální a myslím, že to už vůbec nikoho nepřekvapuje.

Druhá věc, kterou dnes vládní trojkoalice pravděpodobně jednotně schválí, je rozdělení zdravotní péče na tu lacinou a ekonomicky náročnější. Tak to navrhuje Ministerstvo zdravotnictví. Opět jsem si nevšiml, že by strany před volbami slibovaly, že rozdělí zdravotní péči na tu, kteří na to mají a mohou si některou dovolit, a na tu, na kterou ostatní lidé nemají. Podle mého soudu se zdravotní péče dá dělit jenom na dvě kritéria. Na tu, která prokazatelně podle vědeckých poznatků a důkazů pomáhá, zachraňuje zdraví a životy, a ty důkazy na to existují, pak taková péče musí být všeobecně dostupná a v podstatě bezplatná resp. plně hrazená zdravotním pojištěním.

A pak samozřejmě máme spoustu okrajových metod a částí, kde neexistují vědecké důkazy, nebo nejsou jednoznačné, nebo nejsou ve prospěch těchto metod, a pak samozřejmě je tam možná debata o tom, jak s tím naložit. Bohužel, tuto definici v předloženém návrhu prostě nenajdete. Ta hovoří o zdravotní péči nákladnější a méně nákladné. Čili tím dělítkem není to, zda zde existují vědecké důkazy o její prospěšnosti a užitečnosti, ale tím dělítkem je ekonomická náročnost. To je v jakékoliv civilizované zemi naprosto, ale naprosto nepřijatelné. Vůbec si něco takového troufnout napsat do zákona a vůbec mě fascinuje ten váš cynismus, že pro to jste ochotni hlasovat. Hlasovat pro to, že zdravotní péče se dělí na tu méně ekonomicky náročnou a na tu ekonomicky náročnější. Čili vy ji nedělíte podle toho, jak pomáhá pacientům, jak zachraňuje životy, jak zachraňuje zdraví, ale podle toho, kolik stojí. Zásadní a hrubá chyba v textu, který novela resp. návrh obsahuje.

Zjednodušeně řečeno, výklad toho textu povede k tomu, že ta drahá péče nebude pacientům často hrazena a naopak ta laciná péče, tu mají dostat zdarma. Ale současně stejné ministerstvo říká, že ty laciné věci si vlastně lidé mohou kupovat sami, protože jsou laciné a má na ně každý. Čili tam je samozřejmě velmi hrubá chyba v popisu té situace.

Já jsem tady v minulosti to říkal na některých příkladech, že když sledujete ministra zdravotnictví, na čem to demonstruje, aby to lidem vysvětlil, co si budou hradit a co jim zůstane hrazeno, tak často se hovoří třeba o endoprotézách. To je takové klišé. Je to už klišé asi 15 let, kdy se říká, ty dražší, lepší endoprotézy by si ten pacient měl zaplatit sám. A na tomto příkladu to krásně můžeme demonstrovat. Buď u těch endoprotéz existují jasné vědecké důkazy, že ty dražší mají vyšší přidanou hodnotu pro pacienta, což skutečně mnohdy tyto důkazy existují, to znamená, umožňují např. lepší pohyblivost, umožňují například větší zátěž, tedy sportovat, atd. Proto je ortopédi, ale hlavně, když se bavíte s profesory, docenty, primáři ortopedických klinik a oddělení, tak ti vám jasně řeknou, že mnohé z nich právě indikují u mladších lidí, sportovců, to znamená, když si někdo způsobí nějaký vážný úraz v autě nebo kdekoliv jinde, musí dostat ten lepší, tedy dražší kolenní kloub, kyčelní kloub, tak pokud je to osoba aktivní, mladá, tak samozřejmě oni sahají po těch výraznější dražších. Ten cenový rozdíl je mezi nějakými zhruba deseti patnácti tisíci za ten tzv. standard a částkou třeba statisícovou u těch, které jsou lepší.

Ano, můžeme odborně polemizovat, zda třeba desetinásobný rozdíl v ceně je vykompenzován desetinásobnou větší kvalitou. Ano, v té medicíně je to velmi obtížné to násobit, jestli ten rozdíl je skutečně desetinásobný nebo třeba jen poloviční nebo dvojnásobný. Nicméně platí, že pro ty mladé, aktivní je samozřejmě daleko lepší pro jejich další život, když dostanou něco takto nákladného. A teď jsme v situaci, když projde tento návrh, tak se dříve nebo později dočkáme situace, že nějaký osmnáctiletý mladý muž nebo slečna po autonehodě nebo po jiném vážném úrazu skončí na tom operačním sále a bude mu řečeno: "Buď dostaneš tu - zadarmo, za těch 15 tisíc - nebo si nějakých těch 80 tisíc doplatíš ze svého."

Jsem zvědav, jak pak na to budou reagovat rodiny, jsem zvědav, jak na to budou reagovat tito mladí lidé. Takže pravděpodobně se dočkáme nového fenoménu, to znamená, že se lidé budou zadlužovat, brát si hypotéky ne na byt, ale na to, aby dostali lepší koleno nebo lepší kyčel. A komu tu hypotéku nedají, čili ty peníze mít nebude, dostane něco horšího, o čem lékaři jednoznačně vědí, že to pro něho není tak dobré, tak vhodné.

Dámy a pánové, tohle skutečně chcete? Pane ministře, to je skutečně váš cíl a váš plán? Chcete odcházet do politického důchodu a být navždy zapsán jako ten, který toto způsobil? Kdyby se to mělo týkat jediného mladého člověka, jediného pacienta, tak je to špatně. Vy jste lékař, především, více než ministr a přísahal jste, přísahal jste na to, že vaším hlavním cílem je pomáhat lidem, neškodit jim. Tímto mnohým budete zásadně škodit. Já se divím, že vůbec připustíte, že budete odcházet do politického důchodu s nálepkou toho, který rozvrátil české zdravotnictví a spoustě lidem neumožnil, protože na to neměli, přístup k něčemu výrazně lepšímu, co přitom jejich lékaři doporučili a jejich lékaři by to indikovali.

Takových příkladů bychom možná našli celou řadu. Možná ne takto, řekněme, jednoduše vyhraněných, ale pokud dáme právo zdravotním pojišťovnám a úředníkům Ministerstva zdravotnictví rozhodovat, co je a není takzvaně standardem, co tedy je ekonomicky náročnější péče a co je naopak ta péče laciná, tak je to cesta do pekel. Navíc s největší pravděpodobností protiústavní, protože to, nač lidé mají nárok dostat bezplatně, musí stanovit zákon, nikolivěk ministr nějakou vyhláškou na podkladě debaty s úředníky z pojišťoven. Je samozřejmě, co je cílem úředníků pojišťoven - ušetřit co nejvíc. Já myslím, že snad už většině občanů České republiky dochází, že jejich zdraví a jejich životy skutečně úředníky pojišťoven nedojímají. Stejně tak jako nedojímají jejich osudy i členy správních a dozorčích rad těchto pojišťoven, managementy, ty řeší jiné problémy. Ty zajímají peníze, dámy a pánové, pojišťovny zajímají jen peníze, ne vaše zdraví, ne vaše životy. Taková je realita. A kdo to nechce vidět, ten nevím, v jakém světě žije.

Čili toto je velmi nebezpečná a velmi zákeřná záležitost, která se začne plíživě projevovat v příštích letech, kde nás plíživě začnou úředníci pojišťoven a úředníci ministerstva připravovat o jednu metodu, o jeden postup za druhým. Potichoučku, krůček po krůčku, salámovou metodou, prostě budou odkrajovat z toho, co je dnes plně hrazené, a bude to padat do toho balíčku v podstatě nehrazené nebo částečně hrazené péče. A ten balíček se bude v čase prostě zvyšovat. Bude se zvyšovat v čase objem výkonů, péče a zdravotnických prostředků a pomůcek, které si lidi budou muset prostě zaplatit sami. To je jediný cíl této tak zvané reformy. Prostě lidem dát méně za stejné peníze.

Třetí věc, kterou lze označit bezesporu za velmi problematickou, je zásah do lékové politiky, který je možná veden dobrými úmysly ušetřit něco na lécích, ty úmysly tam vidím, ale bohužel, jak často bývá cesta do pekla právě dlážděna dobrými úmysly. Čili tady díky tomu, že to Ministerstvo to vyrobilo během pár dnů, tak přichází s návrhem, který podle mého soudu nemůže fungovat a bude opět znamenat pro pacienty vyšší náklady na léky. Nemá cenu zabíhat do podrobností, ale ten systém, jak budou napříště stanoveny úhrady léků, způsobí to, že podstatná část pacientů - možná všichni - nenajdou v lékárnách v České republice plně hrazený lék své kategorie, to znamená, prakticky způsobíme, že drtivá většina léků bude mít doplatek. Ono - ty léky už tak na tom jsou konečně dnes - z větší části, ale teď to, pane ministře, jen dokončíte. To znamená, to bude poslední zásek do peněženek a rozpočtů pacientů, především chronicky nemocných, vážně nemocných, na které převalíte toto břemeno, opět komplikovaným, nepřehledným, neprůhledným, chaotickým systémem způsobíte to, že pokud ti lidé dneska byli aspoň někdy schopni najít plně hrazený lék, tak jak tento moloch spustíte, tak nenajdou už žádný placený, plně hrazený lék. A jestli mně nevěříte, tak pojďme se zde před zraky celé společnosti vsadit, vsadíme se o něco pro vás podstatného a uvidíme, kdo z nás dvou bude mít pravdu. Zda vy, který chlácholíte společnost a říkáte, že toto nezpůsobí, že doplatky na léky vzrostou, že to nezpůsobí, že se bude těžko hledat plně hrazený lék. Jestli jste o tom skutečně přesvědčen, pane ministře, vsaďte na to třeba svoji funkci. A můžeme se půl roku po platnosti zákona sejít, až vám začnou fungovat ty úžasné aukce, a řekneme si, jestli jste vymysleli funkční systém, který zajistil, že léky dostupné jsou a že léky jsou bez doplatku. Nebuďte zbabělý a vsaďte se, dejte svoji hlavu na špalek, nebo když ne svoji hlavu, aspoň svoji politickou funkci, zaručte se v této chvíli pacientům, že novinky v lékové politice nezpůsobí další nárůst doplatků a nezpůsobí absenci plně hrazených léků v mnoha kategoriích. Totiž experti, kteří měli šanci to v rychlosti přečíst, tak před vším tímto varují.

Takže, dámy a pánové, máme před sebou materiál - návrh zákona, který se tváří a říká, že jde o reformu. Nejde o reformu. Jde jen o to vytáhnout z peněz lidí, tady z kapes lidí, z jich peněženek podstatně více peněz než dnes. To je jediná podstata té reformy. Čili jestli vy říkáte reforma tomu, že lidi mají a budou muset zaplatit zase víc a za to jim nedáte ale ani setinu promile nic lepšího, tak pak říkáte pravdu. Pak řeknete pravdu, že v podstatě od lidí vytáhnete několik miliard, a řeknete jim - to jste zaplatili a smůla - nic víc, nic lepšího za to nedostanete.Prostě za totéž nebo za méně dokonce musíte zaplatit podstatně víc. Končí tím éra v podstatě všeobecně dostupné zdravotní péče. Péče, kdy o potřebnosti výkonu pro pacienta rozhodoval jeho ošetřující lékař. Leckdy to rozhodování bylo velmi obtížné a lékaři ho kritizovali. Říkali často: proč my máme říkat pacientům, na to je a na to není. Nahrazujeme to něčím ještě horším, že o tom, na co je a není, tedy co je hrazené, co není hrazené, o tom nebude spolurozhodovat odborník, lékař, ale budou o tom rozhodovat jacísi anonymní úředníci zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví, tedy lidé, kterým jsou osudy pacientů ale úplně jedno. To je reforma z dílny této vládní trojkoalice.

Dámy a pánové, pro to nelze zvednout ruku, s tím nelze souhlasit. Tohle není cesta směrem k vyspělé Evropě. To je cesta k dalšímu chudnutí české společnosti a k vytváření obrovských soukromých dilemat. Dilemat, které jsme nechtěli nikdy v naší zemi zažívat. Dilemat o tom, jestli svému dítěti zaplatíte výrazně lepší péči za desítky či stovky tisíc a kvůli tomu se třeba budete muset zadlužit a vzít si hypotéku na svůj byt nebo ho dokonce prodat. K takovému modelu společnosti nás totiž pravice pomaličku, krůček po krůčku, milimetr po milimetru, sune.

Dámy a pánové, to, s čím současné Ministerstvo zdravotnictví přichází, je skutečně věc velice, velice nebezpečná. Víte, tady se vedly debaty o tom, zda ta jednodenní stávka poškodila či mohla poškodit českou společnost. Daleko víc naši společnost, naše občany, nás všechny, poškozují tzv. reformy této vlády. Kdyby všichni občané stávkovali snad rok, tak by nenapáchali takovou paseku, jakou vy napácháte při svém vládnutí.

Toto nejsou změny, které zvýší úroveň českého zdravotnictví a uleví nemocným lidem. Toto jsou opatření a změny, které zhorší české zdravotnictví a velmi tvrdě dopadnou na většinu našich spoluobčanů. Divím se vám, že chcete být pod něčím takovým podepsáni. Děkuji za pozornost. (Potlesk několika poslanců z řad sociální demokracie.)

Ke zdravotní reformě podrobně ZDE      

Čtěte také:
Rath Hegerovi vmetl: Půjdete do důchodu s tím, že jste rozvrátil zdravotnictví
Rath řádil: Kvůli vládě nás budou léčit křenovými plackami
Profesor Keller: Budou vás léčit jako zvířata. Víc za peníze
  

Dotaz Davidu Rathovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 236##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: 70 % obcí nespokojených se svým bytovým fondem

15:06 Ministr Bartoš: 70 % obcí nespokojených se svým bytovým fondem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.