Heger: Nechceme pacientům tahat peníze z kapes, medicína se ale zdražuje

21.06.2011 17:21

Řeč na 19. schůzi PS PČR, dne 21. 6. 2011

Heger: Nechceme pacientům tahat peníze z kapes, medicína se ale zdražuje

Děkuji za slovo. Paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych řekl pár všeobecných slov k tomu, co tu zaznělo, protože na řadu konkrétních věcí a řadu principů toho, co navrhujeme, těch změn, které navrhujeme v našem zdravotnickém systému, tady vysvětlil pan předseda zdravotního výboru, a já se velmi ohrazuji proti tomu, aby byl označován slovy "další pohádkář".

To je věc, která k diskusi o zdravotnictví opravdu nepřispívá a myslím si, že všechny ty věci, nešťastné, které tu zazněly ohledně medicíny pro chudé a bohaté, a zněly tady jak dnes, tak při minulých projednáváních, tak opravdu ukazují na to, že se tady jedná nejenom o odbornou diskusi a o diskusi, kam směřovat naše zdravotnictví, ale že se to nešťastné zdravotnictví, které je zkoušeným oborem ve všech zemích, používá k tomu, aby se tu ideologicky rozdělovaly a škatulkovaly názory.

Zdravotnictví je problémem ve všech zemích, protože přestože roste bohatství společnosti obecně a roste možnost všech lidí si pořizovat nové věci, nové zkušenosti, nové zážitky si kupovat, tak to zdravotnictví je v něčem odlišné, a je odlišné jak v chudých zemích, tak v bohatých zemích od ostatních prostředků pro živobytí a pro růst člověka. Je odlišné v tom, že je to eticky mimořádně choulostivá záležitost a že jakékoli ohrožení života nebo zdraví je extrémně zatěžující pro všechny, a to jak pacientů, kteří jsou ohroženi, tak jejich blízké, kteří vidí ohrožené své blízké lidi.

V této situaci je samozřejmě napětí mezi možnostmi, které dneska medicína poskytuje, objemem peněz, které do té medicíny jdou, a etickými principy, že nelze odmítat péči člověku, který tuto péči potřebuje, tak tvoří mimořádně výbušné prostředí, které nikde v žádné zemi, ani v těch nejbohatších zemích na světě, není vyřešeno.

To, co jsme předložili jako počínající novelu zdravotnictví, kterou nechceme dělat najednou metodou sopečného výbuchu, ale chceme se podílet na postupné kultivaci našeho zdravotnictví bez otřesů, jaké zažívalo v řadě posledních let, tak tyto věci mají za prvé udržet to, čím je naše zdravotnictví charakterizováno. Je to zdravotnictví podle nejvyšších etických a evropských principů, zdravotnictví, kde je vysoká míra solidarity mezi chudými a bohatými, zdravými a nemocnými, a vysoká míra ekvity, což znamená to, že každý má dostat a musí dostat péči, která odpovídá jeho zdravotnímu stavu, ať je to člověk chudý, bohatý, nebo člověk z velkého města, nebo někde z periferního podhůří.

Tyto principy hodláme zachovat a já jsem rád, že řada z nich tady byla mými předřečníky vysvětlena. Vše nejkontroverznější se točí kolem definice náročné péče a definice standardu. To, co mým předřečníkům z oblasti opozice uniká, anebo to nechtějí přiznat, je, že ta péče není definována jenom tím, že některá péče je dražší a některá levnější. Ta péče má jasnou hranici své efektivity, která říká, že základní prostředek je ten, který efektivně léčí příslušný stav nebo diagnostikuje. To je celkem jedno. Ale tento postup bude považován jako za základní a jestliže jsou alternativní postupy, tak bude hodnoceno, které postupy jsou dražší a které jsou levnější a předpokládá se, že jejich výsledek bude stejný. A jestliže je tedy potom jako standardní hrazený postup pokládán za postup ten, který je levnější, to není prosím proto, aby ušetřily pojišťovny, aby tady bylo více peněz na platy úředníků a aby se šetřilo jen tak zbůhdarma. To je proto, aby v systému veřejného zdravotního pojištění, ve kterém nikdy nebude peněz dost, aby zbylo dostatek peněz právě pro ty, kteří tu péči potřebují jako standardní a nemohou si ji buď zaplatit, tu nadstandardní, anebo si ji zaplatit nechtějí, protože mají jiné priority. Všichni tito lidé, kteří ten nadstandard čerpat nebudou, budou uspokojeni tou nejkvalitnější péčí, tak jak to bylo dosud, a ta péče, která byla proplácena zbytečně, ta by měla veřejnému zdravotnímu pojištění ušetřit.

Já tu řeknu jeden příklad, který zde ještě nezazněl, a to jsou operační roboty. Jestliže v naprosté většině použití operačních robotů je ekvivalentem této metodiky běžná laparoskopická chirurgie, která kromě zcela mimořádných a výjimečných případů poskytuje stejné možnosti léčení pacientů, stejně kvalitní, bez jizev, se stejnou rychlostí hojení, se stejnou přesností operace, tak je zbytečné poskytovat prostředky z všeobecného zdravotního pojištění na operace, které jsou čtyřikrát až pětkrát dražší.

Všichni ti, kdo se tady ozvali proti takovémuto nadstandardu, nechtějí šetřit prostředky pro ty skutečně chudé a pro ty, kteří tu péči nepotřebují. A že operační roboty tady byly zaváděné od roku 2004 a řada sociálně demokratických ministrů přes ně přešla a nevadilo jim, že ty úhrady jdou ze všeobecného zdravotního pojištění. Já nechci nikomu vyčítat. Vést zdravotnictví je velmi těžké a mít pod kontrolou úplně všechny věci, není vždy jednoduché. Ale využívat argumentaci k tomu, aby se strašili lidé tím, že budou mít péči chudinskou a ta péče bude klesat, to prosím není úplně fér.

Pokud jde o lékovou politiku, která zde byla také zmíněna, jakožto cesta, která je dlážděná zlatem a vede do pekla, tak prosím, musím se ohradit. Aukce není žádnou zázračnou fikcí. Je to věc, která nahradí alespoň pro začátek generickou preskripci, kterou jste si možná nevšimli, ale do toho zákona my jsme po všech diskusích nedali, protože my jsme prostě řadu těch diskusních kroků respektovali. Ale aukce je věc, která tam, kde generika jsou k dispozici, v zemích, kde se používá, vedla k vysokým úsporám a o tyto úspory my nehodláme nadále přicházet.

Pokud jde o zdravotní prostředky, tam se objevila celá řada nedorozumění. My jsme neudělali prakticky žádné změny, než ty, že jsme upravili ceny podle cen, které jsou momentálně na trhu, aby zdravotní pojišťovny nehradily zbytečně vysoko tam, kde to není potřeba. A to, co se tady objevilo okolo inkontinenčních pomůcek nebo z jiných zdrojů pomůcek, které se týkají například stomických záležitostí, tak tam garantuji, že se oproti stávajícímu stavu nic nemění, ale my jako další krok reformy celou tuto přílohu zákona zrevidujeme, protože se na ní již dlouhou řadu let nesáhlo.

Podobná fikce se tu objevila okolo očkování. Musím přiznat, že jsme ji způsobili možná my, protože jsme o ní začali mluvit ve fázi, kdy ještě nebyla definitivně dodiskutována. Ty diskuse ukázaly, že očkování a jeho převod na pojišťovny je potřeba zajistit velmi pečlivě, logisticky, a proto do zákona bylo pozměňovacím návrhem doplněno, že budou vypisovány konkurzní soutěže nejenom na dodávky vlastních očkovacích látek, ale také na distributory, které budou tyto látky dodávat praktickým lékařům a ti za ně nebudou muset platit, takže se nemusí obávat toho, že by se systém očkování rozpadal.

My nechceme vytahovat peníze pacientům z kapes, ale přiznejme si, že medicína se zdražuje. Za posledních 10 let se objem prostředků, který jde do zdravotnictví, zvýšil o 100 % a ty peníze je potřeba dostat od občanů tohoto státu. Ty se prostě nenatisknou pro zdravotnictví. Diskuse může být samozřejmě o tom, jestli ty peníze budou prostřednictvím zvyšováním daní, prostřednictvím zvyšováním zdravotního pojistného nebo prostřednictvím spoluplateb. Tento zákon o spoluplatbách hovoří pouze minimálně, a to v oblasti ošetřovacího dne. Není pravdou ovšem, že ošetřovací den v LDN bude stát 300 korun. Tato diskuse se povede v oblasti zákona o dlouhodobé péči a bude připadat v úvahu, pokud pacienti budou v režimu domovů pro seniory, tak jak jsou dnes. Tam platí už dnes tuto částku a platí již drahná léta a není to zásluhou tohoto zákona ani žádné zlovůle Ministerstva zdravotnictví. Říkám tedy ne 300 korunám za ošetřovací den, ne generické preskripci, říkám ne vypovídání smluv mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři. Nic takového v zákoně nemáme. Naopak říkáme ano vracení peněz za nadstandardy zpět do úspor veřejného zdravotního pojištění a zlepšení podmínek zdravotní péče pro chudé lidi.

Říkáme ano nároku pacienta, který bude přesněji definován, než tomu bylo dosud. Říkáme ano férovým pravidlům na to, aby se nedostatky prostředků, které vždy ve zdravotnictví budou, aby se řešily otevřeným způsobem, aby každý věděl, na co má nárok a nebude-li mít nárok úplně na všechno, tak aby v tom byla mezi lidmi rovnost a aby lékaři tyto prostředky rozdělovaly naprosto transparentně. Říkáme ano šetření veřejných prostředků, ale pro pacienty, které je potřebují.

Vážené dámy, vážení pánové, je pro mě těžké prosazovat tento zákon, když k němu není stoprocentní shoda. Já bych si představoval daleko širší názorový průnik, než který v dosud velmi divokých, nekultivovaných diskusích o zdravotnictví existují, a pokud bude mít Ministerstvo zdravotnictví možnost dále zdravotnictví kultivovat, budeme se snažit kultivovat i tyto diskuse tak, aby byly opravdu věcné a méně politické a ideologické.

Děkuji vám a prosím vás o podpoření tohoto zákona.

Další projevy z dnešního jednání sněmovny čtěte ZDE

Čtěte také:
Rath Hegerovi vmetl: Půjdete do důchodu s tím, že jste rozvrátil zdravotnictví
Rath řádil: Kvůli vládě nás budou léčit křenovými plackami
Profesor Keller: Budou vás léčit jako zvířata. Víc za peníze

##PROFIL 2005##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Vy přece vždycky budete hájit váš "úžasný" migrační pakt, ministře

14:02 Kubisková (Přísaha): Vy přece vždycky budete hájit váš "úžasný" migrační pakt, ministře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci a ministru Rakušanovi.