Nedvědová (KSČM): Exekuce státní nebo soukromé?

29.06.2011 7:30

Komentář poslankyně Parlamentu ČR Marie Nedvědové k záměru ministra spravedlnosti Pospíšila umožnit výkon exekucí bez soudního rozhodnutí.

Nedvědová (KSČM): Exekuce státní nebo soukromé?

V současné době ministerstvo spravedlnosti plánuje převedení veškeré agendy týkající se exekucí výhradně na exekutory a odebrání této agendy soudům, a to údajně z důvodů usnadnění práce soudům. Soudy s tím samozřejmě ve svém alibismu souhlasí, neboť první pravidlo soudce je zjistit, zda se nemůže své práce zbavit a převést ji na někoho jiného, což by byl i tento případ.

Dát exekutorům absolutní moc nad výkonem rozhodnutí bych přirovnala k situaci, dát žháři sirky na hraní. Už v současné době mají exekutoři obrovské pravomoci, které valná většina z nich v řadě případů zneužívá, aniž by přitom měli odpovídající povinnosti, především zodpovědnost z výkonu své práce. Setkala jsem se mnohokrát s prapodivnými praktikami exekutorů, mezi jinými i s tím, že udělali „početní chybu" a vymáhali částku o 200 tisíc Kč větší, než byl skutečný dluh. A bylo téměř v nadlidských silách o této chybě exekutora přesvědčit. Není neobvyklé, že exekutoři při výkonu rozhodnutí zabavují i částky, pro něž nemají právní titul. Týká se to zejména nákladů exekuce, které vyčíslují mnohdy až dodatečně, po provedení samotné exekuce. S takovýmito „chybami" a zvláštními postupy se při činnosti exekutorů setkáme velmi často, a projde-li případný vládní návrh bez poměrně podstatných úprav, budou si exekutoři dělat, co chtějí. Je to obrovská chyba zbavovat se alespoň minimální kontroly nad činností exekutorů ze strany soudů.

Domnívám se, že trend by měl být naprosto opačný, a to dát exekutorům jasná pravidla pro jejich činnost, a stejně jako je každé řízení dvoustupňové s možností přezkumu rozhodnutí orgánu prvého stupně nadřízeným orgánem, i zde by měla být tato dvouinstančnost zakotvena. Chybovat je přece lidské a je třeba, aby byla dána možnost případné pochybení napravit. Pokud chceme zachovat alespoň v minimální míře zdání, že u nás máme právní stát, pak není možné ukromým subjektům přenechávat rozhodování o právních otázkách. Zde se stát zcela jednoznačně vzdává svých povinností a funkcí.

Tvrzení ministerstva spravedlnosti, že přesunutí agendy na stranu soukromého sektoru bude znamenat zvýšení kvality exekučního řízení, je velice rozporné. Soukromý sektor je vždy přece veden především snahou po zisku, zatímco stát by měl garantovat dodržování určitých právních mantinelů, které musí být co nejpřesněji stanoveny a kontrolovány. Na jednu stranu musí být zajištěna vymahatelnost práva, na druhou stranu i konkrétní postup při jeho vymáhání tak, aby nebyla porušována práva dalších osob, ale ani dlužníka. Příslušná vyhláška ministerstva spravedlnosti je v tomto směru zcela nedostatečná a bezzubá. Málokterý člověk je přitom sám schopen správně reagovat, porozumět případnému poučení a podat opravný prostředek, stížnost či žalobu. Mnozí lidé nemají ani finanční prostředky na vedení nějakého sporu, natož na právního zástupce, nebo radši žádné opravné prostředky ani nepodávají, ačkoliv by to bylo na místě. Tuto ochranu by měl zajišťovat především soud, který by měl podstatně více, než tomu je v současné době, poučovat účastníky o jejich právech a povinnostech a vést je pokud možno ke smírnému řešení, neboť náklady vykonávacího řízení mnohdy převyšují částky, pro které byl původní spor veden.

A pokud jde o exekutory, zatím nebylo nikdy nikde uvedeno, že by některý z nich byl uznán povinným nahradit škodu, kterou svým jednáním způsobil, ačkoliv je to v exekučním zákoně výslovně uvedeno, případně zda a jak byl některý z nich postižen za porušování svých povinností v průběhu exekučního řízení. Pokud zejména tato otázka nebude uspokojivě vyřešena a nebude konkrétně upraven postup exekutora při výkonu rozhodnutí, včetně jeho odpovědnosti za nesprávný postup či rozhodnutí, nelze o přenesení této agendy ze soudů na exekutory ani uvažovat.

Marie Nedvědová, poslankyně PČR za KSČM

Dále čtěte:
Noční můra. Bezmoc. S fintou exekutorů ale bude konec
Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?

Kohoutová (ODS): Měl by příspěvek na živobytí podléhat exekuci?

Dotaz Marii Nedvědové můžete položit ZDE

##MINIPAS 1980##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…