Poc (ČSSD): Europoslanci vystoupili proti omezení potravinové pomoci v EU

08.07.2011 22:17

Komise musí podniknout kroky, aby nedošlo k dramatickému omezení potravinové pomoci pro nejchudší osoby v EU v návaznosti na snížení financování tohoto programu z € 500 milionů € 113 milionů. Ve svém usnesení o režimu rozdělování potravin nejchudším osobám v Unii o tom rozhodli 7. července 2011 poslanci Evropského parlamentu.

Poc (ČSSD): Europoslanci vystoupili proti omezení potravinové pomoci v EU

Změna financování existujícího a fungujícího režimu tak náhle a bez předchozího upozornění nebo přípravy by měla zásadní dopad na ty nejzranitelnější občany EU, tvrdí Parlament. Podle vlastních odhadů Komise, je 43 milionů lidí v Evropské unii ohroženo nedostatkem potravin, a v důsledku hospodářské a finanční krize a prudkého nárůstu cen potravin by tento počet mohl nadále narůstat. Omezení chudoby a sociálního vyloučení je přitom jednou z pěti priorit strategie Evropa 2020.

Evropský parlament proto vyzval Komisi a Radu, aby vyvinula přechodné řešení pro zbývající roky období financování (2012 a 2013). Vyzval všechny zúčastněné strany, aby pečlivě posoudily systém potravinové pomoci, a to zejména jako součást společné zemědělské politiky (SZP), v kontextu nového finančního období, které začíná v roce 2014.

V dnešním usnesení, které bylo přijato poměrem 548 hlasy pro, 52 proti a 26 se zdrželo hlasování, upozorňuje Parlament také na to, že komisař Ciolos dne 29. června 2011 navrhl změnu současného systému. Financování režimu rozdělování potravin nejchudším osobám v EU by nemělo být nadále součástí SZP. Bude proto nutné zajistit financování celého programu i z dlouhodobé perspektivy.

Podle Europoslance Pavla Poce jde stále o stejný problém: "Komise není nic víc a nic méně než úřad, Evropská Rada se scvrkla na kolbiště pro národní zájmy. Parlament je jediná evropská instituce s demokratickou legitimací, jediná, která se zabývá problémy Evropanů a chudoba je bohužel pořád ještě jeden z nich."

Režim rozdělování potravin nejchudším osobám ve unii, zřízený v roce 1987 v rámci SZP, poskytuje v současnosti potravinovou pomoc 13 milionům lidí trpících chudobou. Funguje v 19 členských státech a distribuční řetězec zahrnuje na 240 potravinových bank a charit.

Dále čtěte:
Březina (KDU-ČSL): Nové označování potravin obezitě příliš nepomůže 
Poc (ČSSD): Dozvíme se, co vlastně jíme? ##PROFIL 1540##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

14:07 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k čtvrtečnímu projevu maďarského premiéra Viktora Orb…