Ministr Pospíšil: V Polsku jsme jednali o podpoře obětí trestných činů

19.07.2011 22:30

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ve dnech 18. a 19. července zúčastnil v polských Sopotech neformálního zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci.

Ministr Pospíšil: V Polsku jsme jednali o podpoře obětí trestných činů

V Radě pro spravedlnost a vnitřní věci pravidelně zasedají ministři spravedlnosti a ministři vnitra členských států EU, aby jednali o rozvíjení spolupráce v této oblasti. Na setkání v Sopotech se ministři věnovali dvěma hlavním bodům - podpoře obětí trestných činů a problematice evropského smluvního práva.

K podpoře obětí trestných činů ministr Pospíšil uvedl, že Česko sdílí přesvědčení o potřebě posílit práva a zvýšit úroveň ochrany obětí i z úrovně Evropské unie. „Česká republika se tomuto tématu aktivně věnovala již během svého předsednictví v roce 2009, a proto si cení toho, že je ochrana obětí i nadále považována za jednu z hlavních politických priorit v oblasti práva a spravedlnosti Unie. Téma pokládám za prioritní i ve vnitrostátním měřítku - aktuálně připravujeme zákon o obětech trestné činnosti," řekl.

Dodal, že Česko oceňuje přístup polského předsednictví, které již zahájilo expertní projednávání trestněprávní směrnice, jež zavádí minimální standard práv, podpory a ochrany obětí trestných činů. Předpis však bude potřeba důkladně projednat na expertní úrovni a domyslet všechny jeho dopady, mimo jiné i do oblasti nákladů pro členské státy. Za klíčovou a velmi citlivou považuje Česko otázku zabezpečení potřebné vyváženosti mezi právy obětí na straně jedné a právy obviněných na straně druhé. Nelze dopustit, aby pro práva obětí utrpěla práva obhajoby či zásada spravedlivého procesu.

Druhý bod jednání, evropské smluvní právo, je konceptem, který dlouhodobě prosazuje Evropská komise a Evropský parlament. Jedná se o právní úpravu smluvních závazků na úrovni EU, která by existovala paralelně s vnitrostátními úpravami smluvních závazků, aniž by je nahrazovala, a která by byla k dispozici smluvním stranám jako volitelné rozhodné právo. Komise dlouhodobě argumentuje tím, že rozdíly mezi vnitrostátními úpravami smluvních závazků mohou představovat překážky pro fungování vnitřního trhu.

Ministr Pospíšil v Sopotech konstatoval, že Česko přijetí konceptu evropského smluvního práva nepodporuje, a to mimo jiné proto, že by takové řešení vyvolávalo složité otázky ohledně vztahu s vnitrostátním právem a ve svém důsledku by mohlo sloužit k jeho obcházení.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berdychová: Nové chráněné bydlení v Jičíně je v provozu

20:07 Berdychová: Nové chráněné bydlení v Jičíně je v provozu

Klienti Domova sociálních služeb Chotělice využívají nových prostor chráněného bydlení v lokalitě Ji…