Premiér Nečas: Musíme okamžitě jednat

25.07.2011 13:11

Situace v Evropě se rychle dramatizuje. Hrozí bankrot třem státům eurozóny, úroky dvouletých řeckých dluhopisů překročily 40 %.

Premiér Nečas: Musíme okamžitě jednat

Úroky desetiletých italských a španělských dluhopisů přesáhly 6 % a blíží se kritické hranici. Všechny země EU musejí postupovat rozpočtově odpovědně a mixovat opatření na straně výdajů i příjmů. Nechceme se dostat do situace, kdy bude pozdě na nápravu, proto - mimo jiné - postupně sjednocujeme sazby DPH. Už experti bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky navrhli změnit strukturu zdanění od daní přímých k nepřímým. Sobotka v roce 2004 zvýšil DPH o rekordních 60 miliard Kč. Tehdy uvedl: "Žádná evropská země neřeší problémy s veřejnými rozpočty tím, že by zvyšovala přímé daně. To je trend, který byl opuštěn v 80. a 90. letech, kromě jiného také proto, že globalizace výrazně odbourala bariéry pro volný pohyb kapitálu. Kdybychom šli cestou zvyšování přímých daní, mohli bychom velmi rychle ztratit konkurenceschopnost a možná bychom přestali být tolik atraktivním územím pro přímé investice, jakým jsme dnes." Dnes ČSSD hovoří jinak.

DPH více odolává hospodářskému cyklu. V roce 2009 byl výběr daně z příjmu fyzických osob o 20 % nižší, než se předpokládalo, daně z příjmu firem nižší o 36 %, kdežto u DPH jen o 9 %. DPH není sociální nástroj. Většinu výhody z nižší sazby DPH pobírá bohatší polovina národa. Podle studie CERGE-EI se důchodců dotýkají dopady změny DPH jen krátkodobě; vzápětí jsou jim kompenzovány zvýšením důchodů. Podle téže studie se při sjednocení DPH na 17,5 % zvýší výdaje domácností zhruba o 0,6 %. Rodiny s dětmi budou kompenzovány zvýšením slevy na dani. Návrh 19 % DPH chtěl ještě razantněji snižovat schodky rozpočtu a vynulovat deficit důchodového účtu. Vedle sjednocení DPH plánujeme výrazné úspory, příští rok zhruba 30-40 miliard Kč. Zavázali jsme se, že se celková daňová kvóta nezvýší. Musíme okamžitě jednat, jinak by ČR hrozilo zvýšení úroků dluhopisů, nedůvěra investorů, odliv firem do zahraničí a znehodnocení úspor obyvatel.

RNDr. Petr Nečas,
předseda strany, člen regionální rady,
místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády,
poslanec PČR

Vyšlo v časopise Týden

Dále čtěte:
V EU přibylo sebevražd. Kvůli krizi a zejména v Řecku
Lidi už nemají ani na rohlík navíc, pláče majitelka malého krámku

##PROFIL 211##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…