Matušovská (KSČM): Pardubická krajská nemocnice ve ztrátě

29.07.2011 7:37

Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR a zastupitelky města Pardubice Květy Matušovské k situaci v Pardubické krajské nemocnici.

Matušovská (KSČM): Pardubická krajská nemocnice ve ztrátě

Pardubický kraj dne 1. 10. 2007 přistoupil ke kroku, kterým z Pardubické krajské nemocnice udělal akciovou společnost, což mělo z krajské nemocnice učinit samostatně hospodařící subjekt. Tehdy vládnoucí ODS si od toho slibovala zastavení zadlužování zdravotnického zařízení. Účetní ztráta Pardubické krajské nemocnice však v minulém roce činila 96,7 milionů korun, což převyšuje její základní kapitál.

Klub KSČM je rezolutně proti předraženým zakázkám a plýtvání s veřejnými prostředky. Krajští zastupitelé za KSČM tento scénář předpokládali a upozorňovali na něj jak v minulém volebním období, tak i v tomto volebním období. Podporují převedení Krajské pardubické nemocnice z a.s. na neziskovou organizaci. Rozsáhlý audit, který si objednal Pardubický kraj jako zřizovatel, odhalil řadu problémů. Například nekontrolované hospodaření s léky a jejich vydávání. Podle ředitele Pardubické krajské nemocnice MUDr. Tomáše Gottvalda, který byl předsedou LOK, by to vyřešil centrální nákup léků. Je zapotřebí zmínit také to, se Pardubická krajská nemocnice na přelomu května a června nacházela na hranici insolvence. Situace proto neumožňuje vyčkávání, je zapotřebí aktivně jednat.

Dalším problémem je dlouhodobá válka mezi Pardubickým krajem a soukromými firmami v Pardubické krajské nemocnici, která vedla nejen ke zdvojenému nákupu drahých přístrojů, ale ke snižování celkových příjmu PKN. Před několika dny krajští radní schválili uzavření dohody mezi Pardubickým krajem a 2 soukromými firmami. Kdo tuto dohodu poruší, zaplatí 40 miliónů. Firmy v nemocnici zůstanou až do roku 2018. Nové smlouvy by měly být pro nemocnici výhodnější než dosavadní a mají obsahovat klauzuli, která umožní nemocnicím ve stanoveném čase převzít zdravotnickou péči do své režie.

Nelze však opomenout hlavní pilíř financování zdravotnictví v ČR. Zdravotnictví je financováno na základě úhradových vyhlášek prostřednictvím zdravotních pojišťoven a investic či dotací z rozpočtů státu, krajů a obcí na příslušné úrovni. Kde je však ona „konkurenční výhoda" či výhoda velkého množství pojišťoven, když je jasně legislativně dán výnos a pomocí úhradové vyhlášky i poplatky ambulantním lékařům a nemocnicím? Můžeme si dovolit financovat z veřejných zdrojů výstavby paláců pro management těchto pojišťoven, vysoké platy pro jednotlivé managementy, které mají v podstatě za úkol přerozdělovat vybrané peníze?

Důležité je omezení úniku peněz tam, kam nepatří, myslím si, že krajští zastupitelé a poslanci za KSČM podpoří rozumné řešení. Musí se hledat cesty k úsporám a efektivnějšímu vynakládání veřejných finančních prostředků, tak aby nedocházelo k omezování péče o pacienty, ale ke stabilizaci hospodaření Pardubické krajské nemocnice.

Květa Matušovská, poslankyně PS PČR

Dále čtěte:
Pardubický kraj nabídl lékařům dorovnání mezd

Dotaz Květě Matušovské můžete položit ZDE

##MINIPAS 2279##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…