Gajdůšková (ČSSD): Až budete mít pěstounské rodiny, zrušte kojeňáky

25.08.2011 8:50

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zákaz umisťování dětí do tří let do kojeneckých ústavů. Informovala o tom středeční MF Dnes.

Gajdůšková (ČSSD): Až budete mít pěstounské rodiny, zrušte kojeňáky

Na to se nedá reagovat jinak, než zopakovat v poslední době bohužel často používanou myšlenku, že ministerstva v České republice by měla nejdříve pracovat, jak mají, tedy věci řešit, a pak teprve zakazovat. Jenže jít cestou zákazu je mnohem pohodlnější a ministerstva, která se utápí v mnoha zdlouhavě řešených problémech, se stále častěji uchylují právě k těm nejjednodušším řešením.

A to je i případ posledního návrhu MPSV zakázat umisťování batolat do kojeneckých ústavů.

Do těchto ústavů jsou umísťovány děti z rodin, které se o ně nemohou nebo neumí postarat, mnohdy jde o děti týrané, silně zanedbávané, není výjimkou jejich zdravotní poškození. O umístění do kojeneckého ústavu nikdy nerozhoduje jediný úředník, ale jde o krok na základě rozhodnutí orgánu sociálně právní ochrany dětí a soudu, kteří posoudí situaci dítěte a konají v jeho prospěch.

Z pohledu vývojové psychologie je období batolete v životě dítěte velmi důležité především v oblasti utváření osobnosti dítěte. Proto je samozřejmě žádoucí, aby si dítě mohlo vytvořit citovou vazbu na konkrétního člověka, aby mu bylo vytvořeno prostředí, ve kterém se cítí bezpečné. Toho jsou si vědomi i pracovníci kojeneckých ústavů a vysoce kvalifikovaná péče o děti zde zohledňuje i tuto potřebu dětí. Samozřejmě, ideální pro dítě je, když může být v milující rodině. Takové štěstí ale mnohé děti nemají. V loňském roce bylo do kojeneckého ústavu umístěno 2000 dětí.
Zakázat toto umísťování může ministerstvo teprve ve chvíli, kdy bude mít k dispozici odpovídající počet proškolených asistentů či alespoň přibližný počet možných pěstounských rodin. Pokud je mi známo, pěstounských rodin v ČR není dostatek ani pro děti z dětských domovů, které jsou tzv. právně volné, a pěstounská péče by pro ně byla vhodná. Odborní asistenti chybí i k handicapovaným dětem ve školách, které navíc nemají na jejich zaplacení.

Destrukce fungujícího systému bez toho, že by byl nahrazen vůbec jakýmkoliv řešením daného problému, je sice běžnou metodou této vlády, na kterou jsme si již téměř zvykli. V tomto případě se ale jedná o děti, které jsou v těžkých situacích již na počátku života. Zkoušet na nich sílu svých ideologií by nemělo být dovoleno nikomu.

Dále čtěte:
Špatné zprávy z průzkumu. Třetinu dětí mohou zničit exekutoři

Dotaz Aleně Gajdůškové můžete položit ZDE ##PROFIL 32##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Naše země ve hře velmocí plní pokyny a přání jiných

11:04 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Naše země ve hře velmocí plní pokyny a přání jiných

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zatčenému ukrajinskému ministru zemědělství, který …