Seďa (ČSSD): Paradoxy české politiky

11.09.2011 20:52

Česká vládní koalice a některá pravicová a k vládě servilní média radostně informují, že se jí podařilo a ještě podaří protlačit Parlamentem ČR její reformní zákony.

Seďa (ČSSD): Paradoxy české politiky

Zákony, které podle představitelů ODS, TOP 09, Starostů a nezávislých a VV mají zajistit stabilitu veřejných rozpočtů, snížení korupce a budoucí konkurenceschopnost České republiky.

Nejnovější průzkum veřejného mínění Eurobarometru ukázal, že v kompetentnost členů vlády odstranit následky hospodářské krize důvěřuje pouze 4 % Čechů, což je nejnižší hodnota ze všech členských zemí EU. Důvěra ve vládu je nejnižší od roku 1989 a zlepšení ekonomické situace v zemi věří toliko 13% občanů, kteří se průzkumu zúčastnili.

Chci připomenout rok 1997, kdy pravicová vláda V. Klause zažila první politickou krizi, jako reakci na úsporné vládní balíčky. Tyto škrty odhalily základní věc v procesu privatizace. A to skutečnost, že přes rozprodej mnohasetmiliardového státního majetku státní pokladna nezbohatla, ale že transformační náklady se staly základem státního dluhu. Po roce 1998 začala levicová vláda vyhrabávat kostlivce ze skříně privatizace a pravicové transformace. Dluhy narostly zejména privatizací bank, které doplatily na zbohatnutí vyvolené sociální vrstvy. Přesto, že ekonomika země rostla, státní dluh narůstal. Zřejmě proto, že se každoročně ztrácely desítky miliard korun mimo veřejné rozpočty.

Od roku 2006 se díky prováděné politice pravice snížily příjmy státního rozpočtu o 90 miliard korun ročně. Z toho opět těžily firmy a daňová zátěž se přesunula na zaměstnance. V této politice a po ekonomické krizi v roce 2009 v politice škrtů pokračuje i současná vláda. Za pomoci nově vzniklých a nestandardních politických stran TOP 09 a VV dochází k postupnému přečerpávání finančních prostředků z veřejných a státních zdrojů do privátních fondů a soukromých firem. Týká se to zejména navrhované důchodové a zdravotní reformy.

Nechci přímo hovořit o pokračujícím procesu tunelování v podání pravice a českého neoliberalismu, ale co jiného může být otevírání dveří pro podnikání se stářím a se zdravím našich spoluobčanů. Zřejmě brzy dojde i na privatizaci nemocnic, systému zdravotního pojištění., aktivní politiky zaměstnanosti i na zavedení školného na veřejných vysokých školách. To vše v bohulibém úmyslu snížit zadlužení země a zvýšení konkurenceschopnosti.

Paradoxem české politiky je však skutečnost, že namísto zvyšování životní úrovně české společnosti a zvyšování kvality a dostupnosti veřejných služeb, se jde cestou právě opačnou.

Více:
Zdražovat už příští rok, navrhl Nečas. Ekonomové: Proč ne

##PROFIL 243##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…