Šulc (SPOZ): Odcházím ze strany, ale mandát si s dovolením ponechám

14.09.2011 14:24

V posledních měsících, týdnech i dnech jsme svědky velmi neobvyklých, ale zřejmě oblíbených praktik některých našich poslanců.

Šulc (SPOZ): Odcházím ze strany, ale mandát si s dovolením ponechám

Jedná se o přímou konfrontaci poslance mezi tím, co dovoluje Ústava České republiky, jednací řád Poslanecké sněmovny, stanovy jednotlivých politických stran a osobní morální kredit jednotlivých poslanců před samotnou veřejností (svými voliči).

Pokud zvolený poslanec „opouští" politickou stranu, prostřednictvím které se do poslaneckých lavic dostal, vzniká právě tato konfrontace.

Zcela jistě je rozdíl při vstupu do Poslanecké sněmovny:

1) budoucí poslanec nebyl členem žádné politické strany při jakýchkoliv volbách,

2) budoucí poslanec kandidoval jako řádný člen politické strany.

Zcela jistě je také rozdíl mezi odchodem z politické strany, prostřednictvím které se právě do Poslanecké sněmovny dostal:

1) vyloučením ze strany na základě porušení stanov politické strany,

2) dobrovolné ukončení spolupráce nebo členství v politické straně.

Někteří opustí podporu politické strany, protože nevěděli jaká je to vlastně strana (S. Huml - VV). Někteří se chystají opustit politickou stranu, protože se cítí být nedoceněni a zhrzeni (J. Paroubek - ČSSD) a někteří opustí politickou stranu, protože ji opouští právě ten nedoceněný a zhrzený (J. Šlégr - ČSSD). Všichni ale mají jedno společné, a sice to, že si ponechají poslanecký mandát postavený podle těchto poslanců právě a jen na preferenčních hlasech obdržených ve volbách.

(nepíši zde o „přeběhlících", kteří byť jsou ve straně opozice, tak svými hlasy podporují vládní koalici)

Otázkou ovšem zůstává, jaké morální hodnoty by si tito dobrovolně či nedobrovolně vyloučení poslanci měli vůči svým voličům a široké veřejnosti zachovat. Je samozřejmostí, že se právě tito vyloučení poslanci vehementně ohánějí preferenčními hlasy, které jejich osoby obdržely při samotných volbách. (jinými slovy je úplně jedno prostřednictvím které politické strany se do Poslanecké sněmovny dostali, protože i kdyby kandidovali za politickou stranu s názvem „Třetí vesmír", tak by do poslaneckých lavic usedli). Je tomu skutečně tak? Opravdu nepotřebují zázemí a ideologii politické strany?

Naštěstí jsou to jen jednotlivci, ale morálně děsivá představa a možná i skutečná realita nastane, až se pan prezident Václav Klaus vrátí z hradu do veřejného života (ostatně jak již dlouhodobě deklaruje) a polovina současných poslanců ODS a VV vstane a jednohlasně zvolá: „Opouštíme ODS a VV a jdeme za Václavem Klausem, ale poslaneckých mandátů se samozřejmě nevzdáváme, protože jsme byli zvoleni jako jednotlivci preferenčními hlasy, a to bez ohledu na to, za jakou politickou stranu. A ideologie právě těch politických stran? Tak ta pro nás nic, můj milý voliči, neznamená!"

Martin Šulc, předseda RKK SPOZ

Více:
Paroubek má přestoupit na státní svátek. Věc se však komplikuje  
Potvrzeno. Paroubek odchází z ČSSD 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Spoz.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…