Štětina (VV): Jdeme po cestě k legalizaci léčebného konopí

15.09.2011 16:05

„Nastartovali jsme proces, na jehož konci může být legalizace konopí k léčebným účelům. Vznikla odborná komise, která připraví podklady pro změnu legislativního prostředí. Úterní seminář na půdě parlamentu, za účasti poslanců a odborníků, je dalším krokem této cestě," řekl poslanec za VV Jiří Štětina, který jako místopředseda sněmovního zdravotního výboru tento diskusní panel k tématu léčebného využití konopí zorganizoval.

Štětina (VV): Jdeme po cestě k legalizaci léčebného konopí

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna se za úvahami o legalizaci léčebného konopí v žádném případě neskrývá snaha o povolení lehkých drog. „Jde o to, jak zákonem ošetřit, aby marihuana  mohla přinést úlevu těžce nemocným. Rozhodně nejde  o legalizaci zábavné drogy. Povolením léků z konopí jen doháníme ujíždějící mezinárodní vlak," říká Radek John.

Věci veřejné vystoupily s požadavkem legalizace marihuany pro léčebné účely už koncem ledna letošního roku. Jsou pro změnu zákona s tím, že vše je třeba ošetřit, aby nedošlo k jeho zneužití. „ Je třeba striktně oddělit léčebné využití  a rekreační zneužití. Tyto dva světy nelze směšovat," vysvětluje předseda John. 

Už první seminář odborníků a politiků na půdě parlamentu vloni v dubnu konstatoval, že Zákon o návykových látkách je třeba změnit. Letos vznikla petice za legalizaci marihuany pro léčebné účely a sešlo se na ní zhruba 7,5 tisíc podpisů. I dnešní druhý odborný seminář za účasti poslanců  koaličních stran prokázal obecnou politickou vůli zákon novelizovat a léky z konopí povolit. Nad dalšími konkrétními kroky ale dosud visí otazníky a řešit je bude odborná komise. Hovořilo se o nich i na dnešním semináři. 

Jde o to, zda se necháme inspirovat holandskou cestou, kde pěstování, obchodování i kontrolu konopí řídí jedna státní agentura, nebo Izraelem, který má velmi propracovaný systém pravidel, kontroly i sankcí za zneužití. „Líbí se nám izraelský model, za kterým jsou dlouholeté zkušenosti. Funguje tam systém několika málo licencovaných pěstitelů konopí, několik lékařů, kteří léky z něj smějí předepsat konkrétním pacientům na konkrétní diagnózu. Lidé si pak tato léčiva v několika uzákoněných formách vyzvedávají ve vybraných lékárnách," shodují se Jiří Štětina a Radek John.

Podle předsedy VV vyjde však jakákoli legalizace léčebného konopí nadarmo, pokud se tato léčiva nestanou pro lidi finančně dostupná. „Nemělo by tomu být jako nyní, kdy jediný u nás dostupný lék z konopí, který ulevuje pacientům s roztroušenou sklerózou, vyjde měsíčně na 12 tisíc korun," dodává předseda VV Radek John.

Současná diskuse o legalizaci léků z konopí probíhá na pozadí faktu, že konopí se u nás nesmí  pěstovat ani zkoumat. Marihuana je naše nejrozšířenější ilegální droga a podle údajů odborníků skoro 80% našich občanů by konopí jako lék vzalo na milost. Ví se, že je v Česku ročně spotřebováno až 18 tun konopí i přesto, že samopěstitelé i uživavatelé jsou přestupkově nebo dokonce trestně postihováni.

Dále čtěte:
Průlom. Marihuana jako lék možná legální
Němcová (ODS): K petici "Za umožnění léčby konopím"

##PROFIL 1999##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…