Příhodová (ODS): Smutek na Ostravsku, ostuda v zahraničí. Jen odpovědní mlčí

29.10.2011 18:32

Jak dlouho budou občané muset čekat, než se odpovědní zástupci státu kouknou do legislativy a začnou důsledně vymáhat dodržená zákona? Laguny jsou odstrašující minulostí, ale i současnosti.

Příhodová (ODS): Smutek na Ostravsku, ostuda v zahraničí. Jen odpovědní mlčí

Geosan prohrál arbitráž s dánskou firmou o 100 milionů korun, uvedl Ekolist,Související informace z dalších médií lze shrnout následovně:

Aktuálně: Diamo nemá kontrolu nad 110.000 t jedů z lagun v Ostravě. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je zřizovatelem Diama, prý nemá detailní informace o tom, kolik odpadu bylo skutečně ekologicky zlikvidováno.

LN - ..Smícháním kalů s uhlím a vápnem mohlo vzniknout ještě o desítky tisíc tun větší množství směsi, které české úřady označují jako palivo, polský inspektorát životního prostředí ho však na základě vlastních laboratorních zkoušek hodnotí jako nebezpečný odpad.

Přidejme ducha Zákona o odpadech, který obsahuje hodně odpovědí k výše uvedeným poznatkům. Potom ovšem zůstává rozum stát nad tím, s jakou lehkostí je tento zákon obcházen, ba přímo ignorován.

Citace ze zákona o odpadech: Původce odpadů je odpovědný za nakládání s odpady do doby jejich využití nebo odstranění, pokud toto zajišťuje sám jako oprávněná osoba, nebo do doby jejich převedení do vlastnictví osobě oprávněné k jejich převzetí podle § 12 odst. 3. Za dopravu odpadů odpovídá dopravce. Na každou oprávněnou osobu, která převezme do svého vlastnictví odpady od původce, přecházejí povinnosti původce....

K úpravě odpadů je uvedeno - úpravou odpadů - každá činnost, která vede ke změně chemických, biologických nebo fyzikálních vlastností odpadů (včetně jejich třídění) za účelem umožnění nebo usnadnění jejich dopravy, využití, odstraňování nebo za účelem snížení jejich objemu, případně snížení jejich nebezpečných vlastností,

Ředění nebo míšení odpadů za účelem splnění kritérií pro jejich přijetí na skládku je zakázáno.

Míšení nebezpečných odpadů navzájem nebo s ostatními odpady, látkami nebo materiály je zakázáno. Přípustné je pouze ve výjimečných případech, a to se souhlasem krajského úřadu příslušného podle místa nakládání s odpady. Krajský úřad tento souhlas udělí pouze tehdy, pokud míšením nebezpečných odpadů nedojde k ohrožení zdraví lidí nebo životního prostředí, je v souladu s nejlepšími dostupnými technikami17a) a je prováděno zařízením k využívání nebo odstraňování odpadů provozovaným na základě souhlasu podle § 14 odst. 1 nebo zařízením podle § 14 odst. 2. Pokud již došlo ke smíšení nebezpečných odpadů navzájem nebo s ostatními odpady, látkami nebo materiály, musí být provedeno jejich roztřídění, je-li to technicky a ekonomicky proveditelné a je-li to nezbytné pro zajištění ochrany životního prostředí a zdraví lidu. Tato povinnost se nevztahuje na míšení nebezpečných odpadů, pro které je vydán souhlas krajského úřadu. Konec cit. Zákona.

Tak si kladu otázku, kdo udělal palivo naředěním nebezpečného odpadu uhlím a vápnem?! Je toto vůbec v souladu se zákonem? Není bez zajímavosti, že se vedlejší stát, rozuměj tím Polsko, kouká na původcem označené palivo poněkud rozporně!

Stejně jako je chronologicky v zákoně o odpadech uvedeno, jak přechází povinnosti původce odpadu, jak se s odpadem má nakládat, stejně je tam uvedena i povinnost vést přesnou evidenci, která se musí předkládat ke kontrole. Je naprosto nepřijatelné, aby státní podnik Diamo nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu, s jistou dávkou lehkosti konstatovali, že vlastně neví, kolik odpadu se vytěžilo a jak se likvidoval. Doklady musel někdo kontrolovat, protože na jejich základě dochází k uvolnění prostředků ze státního rozpočtu! Pokud tyto instituce neví, pak nemohla být dosud vynaložena ani koruna z těchto  veřejných prostředků! Nabízí se tedy otázka, jak je vedena evidence putujícího odpadu? Jak Diamo a Ministerstvo průmyslu a obchodu případně Ministerstvo financí provádí kontrolu? Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se státním podnikem Diamo, přímo odpovídají za plnění smlouvy se společností Geosan, respektive Sdružením Čistá Ostrava! Je jejich povinností, provádět dozor, aby byla smlouva naplněna, a to včetně likvidace každého gramu odpadu vytěženého z lagun!

Realita - Místo sankcí, byl společnosti Geosan, respektive Sdružení Čistá Ostrava nepochopitelně prodloužen termín na ukončení likvidace lagun a ještě se má navyšovat cena za likvidaci!! Již v předchozích článcích, jsem kladla otázku, zda měla vláda relevantní údaje k rozhodnutí, zda má vláda záruky, že společnost je schopna odpad likvidovat v souladu se zákonem, již dříve jsem poukazovala na nutnost přísného dozoru a upozorňovala jsem, a to nejen já, na to, že jsou důvodné obavy, že se odpad z lagun likviduje jinak, než se hovoří a než by měl, a že vzniká obava z toho, že se za likvidaci bude platit dvakrát a možná i vícekrát. Že vznikají neschválené mezideponie. Paní starostka z Vratimova, se obrátila mimo jiné i na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Opět se ji dostalo pouze uklidňujících vět, které však nemají reálný základ. Dosud orgány státní správy tomuto problému věnovaly, spíše opatrnou pozornost, a já jsem vděčná všem, kteří se nenechali odradit a přes nechuť ostatních, hledali cestu jak upozornit na chyby a navrhovat řešení! Snad alespoň nyní přijme vláda realitu a začne konat. Je evidentní, že likvidace odpadu z lagun v Ostravě, probíhá v rozporu se zákonem o odpadech. Je otázka, zda tímto způsobem nedochází k poškození životního prostředí ve smyslu zákona, a to tím, že se nebezpečný odpad dostal na místa, která pro tyto druhy odpadu nebyla určena, a je na šetření příslušných orgánů, aby určil odpovědnost, kdo za vzniklou situaci odpovídá. Nezodpovězených otázek je příliš a situace je příliš vážná i s ohledem na šetření polských úřadů, ve věci vývozu odpadu a ne paliva, jak deklarují naše orgány, jinak bych se ptala slovy ze známého filmu Pelíšky...Mě by jenom zajímalo, kde „udělali soudruzi z NDR chybu...".

RNDr. Jana Příhodová (ODS)

Dále čtěte:
Příhodová (ODS): Ostravské kaly - pochyby, nekvalita, ostuda
Příhodová (ODS): Likvidace lagun v Ostravě provází chyby, pochybnosti a neprůhlednost
Příhodová (ODS): I pro obří ekotendr platí zákon
Příhodová (ODS): Ekologická zakázka - pohled z jiného úhlu

Dotaz Janě Příhodové můžete položit ZDE

##MINIPAS 5622##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Příhodová - profil

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Strašit současné seniory tím, že jim vláda něco bere, je nezodpovědné

12:12 Kovářová (STAN): Strašit současné seniory tím, že jim vláda něco bere, je nezodpovědné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodové reformě