Příhodová (ODS): Ekologická zakázka - pohled z jiného úhlu

06.09.2011 7:19

Problémy a možné postupy řešení starých ekologických zátěží.

Příhodová (ODS): Ekologická zakázka - pohled z jiného úhlu

Ekologická zakázka Ministerstva financí budí opět pozornost. Pokusím se o pohled z jiné strany a pokusím se, o srovnání nového, zamýšleného způsobu řešení ekologických zátěží, se současným stavem, a to na konkrétním případě, kterým je postup státu při řešení „Lagun v Ostravě". Uvědomuji si, že to může být velmi sporný článek, ale je dobré zamyslet se i nad současným stavem.

Kauza „Laguny Ostrava" jsou obrazem současného přístupu některých odpovědných zástupců veřejné správy, chaosu v kompetencích jednotlivých resortů, kde se kompetence překrývají, a maže se tak odpovědnost za skutky jednotlivých aktérů. Laguny jsou i ukázkou nesystémového a nedůsledného přístupu odpovědných orgánů státu, při řešení velmi vážných ekologických problémů. Ze strany kompetentních úřadů, nedostává veřejnost jednoznačné odpovědi na otázky, např. jak se nakládá s finančními prostředky ze státního rozpočtu, určené na likvidaci ekologických zátěží a jak se prakticky řeší konkrétní závažné ekologické téma.

Rozumím části veřejnosti, která kritizuje běžící eko-zakázku. Jeden z diskutovaných argumentů je, že eko-zakázka Ministerstva financí, která má řešit staré ekologické zátěže, je přesunutí části činnosti veřejné správy, vyčleněné na řešení eko-zátěží z veřejné správy, do rukou podnikatelské skupiny. Při správně nastaveném fungování veřejné správy, a při správně nastaveném rozdělení kompetencí veřejné správy, by vyvedení této činnosti na dodavatele, bylo asi nadbytečné, ale zkušenosti např. z „Ostravských lagun", prokazují oprávněnost, ne-li nutnost tohoto kroku.

Realita současnosti je taková, že se vážné problémy, související s likvidací ekologických zátěží, neřeší. Důkazem je, jak již bylo uvedeno, nepochopitelná liknavost v otázce lagun. V tomto konkrétním případě se nepřijímají ani ta nejnutnější opatření, protože není odvaha dělat nepopulární kroky. V minulém článku : „Kdo bude odpovědný za agonii zvanou Ostravské laguny" jsem se snažila popsat možnou odpovědnost vládních resortů za smlouvu, za kontrolu věcného plnění smlouvy, za finanční operace a v neposlední míře, i za kontrolu dodržování práva v životním prostředí. Z uvedeného vyplývá, alarmující chaos v kompetencích úřadů a nejednoznačnost v odpovědnosti za přetrvávající problémy. 

Nepochybně jsem neuvedla úplný výčet všech, kteří do situace mohou a mají mluvit. Výsledkem posledních jednání vlády k lagunám je, neodůvodnitelné posunutí termínu dokončení prací, absence sdělení o místě a vlastně i způsobu, jakým tyto odpady budou nadále zneškodňovány, pro občana nepochopitelná a nezdůvodněná úvaha o navýšení finančních prostředků. Postrádám informaci o využití práva státu, reprezentovaného státním podnikem Diamo a Ministerstvem průmyslu a obchodu, uplatnit sankci za nedodržení smlouvy. Otázkou zůstává, jak dlouho budou ti zodpovědní a zúčastnění „ještě strkat hlavu do písku a tvářit se, že se nic neděje"?!

Ale zpět k „eko-zakázce".  Kvalitní smlouva s vítězem „eko-zakázky", s přesným zakotvením odpovědnosti dodavatele, ale i objednatele (státu), s kvalitními podmínkami pro zajištění ochrany státu před nekvalitní práci dodavatele, včetně velmi důsledné kontroly všech bodů ze smlouvy a velmi důsledného uplatnění sankcí a náhrad škody ze smluvního ujednání, u konkrétní, smluvně odpovědné osoby, může být ve svém důsledku,  přínosem pro stát. Ministerstvo financí i jeho smluvní partner, zde bude pod silným drobnohledem, a to i díky mediálnímu tlaku a pozornosti, kterou tato soutěž vzbuzuje. Je šance, že nebude docházet k nesmyslnému a neprůhlednému navyšování ceny pro likvidaci ekologických zátěží, tak jak se to odehrává u „lagun v Ostravě", stejně jako budou pod drobnohledem i termíny pro plnění smluv, ze strany dodavatele.

Právě chaoticky řízená, respektive neřízená likvidace lagun, její kontrola či spíše ne kontrola a odkládání řešení, je zářný příklad současného přístupu některých odpovědných zástupců státu napříč veřejnou správou. Je nad slunce jasné, že i pro veřejnost bude snazší poukázat na chyby jednoho dodavatele, který nebude mít šanci přesouvat svoji odpovědnost na své subdodavatele. Pro veřejnost i pro stát,  bude odpovědný pouze ten, kdo bude mít podepsanou smlouvu se státem. Kontrola, ale i odpovědnost, tak bude cílit k jednomu místu. Dá se předpokládat, že případný vítěz  celé zakázky, nebude mít zájem na pošpinění svého jména. Skončí tak stav, kdy je roztříštěná odpovědnost za plnění smlouvy, za finance, za kontrolu. Správné nastavení odpovědnosti ve smlouvě, může být jedním z řešení, které uspoří výdaje ze státního rozpočtu, a pomůže všem, včetně životního prostředí.

RNDr. Jana Příhodová (ODS)

Dále čtěte:
Příhodová (ODS): Kdo bude odpovědný za agónii zvanou "Ostravské laguny"

Dotaz Janě Příhodové můžete položit ZDE

##MINIPAS 5622##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Příhodová - profil

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Vláda jen straší, nic trvalého po ní ale nezůstane

9:15 SOCDEM: Vláda jen straší, nic trvalého po ní ale nezůstane

„Nic dlouhodobého po dnešní vládě nezůstane. Vládne proti všem, tak se dá čekat, že příští kabinet v…