P. Svoboda (KDU-ČSL): Trestní odpovědnost firem je správná. Prezident udělal chybu

22.11.2011 7:29

„Prezidentské veto nahrává skupinám, které své hospodářské zájmy prosazují sofistikovaně a systematicky za hranou zákona, neboť případné pokuty za správní delikty zdaleka nedosahují výnosů z jejich protiprávní činnosti a jiný postih jim nehrozí," říká v reakci na prezidentovo rozhodnutí místopředseda lidovců Pavel Svoboda.

P. Svoboda (KDU-ČSL): Trestní odpovědnost firem je správná. Prezident udělal chybu

Pavel Svoboda připomíná, že na úrovni správního práva již dnes existují desítky skutkových podstat správních deliktů, za něž mohou správní orgány ukládat citelné sankce v řádu desítek milionů korun. Tedy trestání právnických osob není žádnou novinkou. Návrh zákona, který prezident Klaus v pátek vetoval, je odpovědí na potřebu širší palety trestů, které by bylo možno ukládat. Delikty firem by navíc měly být napříště vyšetřovány orgány činnými v trestním řízení.
 
„Čím závažnější a důmyslnější je protiprávní činnost některých obchodních společností, tím účinnější, ale rovněž spravedlivější musí být řízení s nimi. Správní orgány nemají ani zdaleka takový výběr právních nástrojů k vyšetřování trestné činnosti ve srovnání s orgány činnými v trestním řízení. Ukládané tresty musí být svou výší přiměřené závažnosti zejména hospodářských deliktů. Uložený trest pak musí být odrazujícím v tom smyslu, aby se protiprávní jednání společnosti i po zaplacení pokuty nevyplácelo. Ukládání citelných trestů by logicky mělo být v rukou soudů, které jsou nezávislé. Právo na spravedlivý proces svědčí nejen fyzickým, ale i právnickým osobám: ve hře je jejich veškerý majetek i samotná existence," vysvětluje Svoboda důvody, proč je novela zákona tolik potřebná.
 
Místopředseda KDU-ČSL nesouhlasí s tvrzením prezidenta Klause, že zavedení trestní odpovědnosti právnických osob je faktickou rezignací na trestní postih jednotlivců, kteří stojí za konkrétními trestnými činy. „Zvláštní význam má v případech, kdy vina konkrétní fyzické osoby není prokazatelná. Takové případy nejsou zvláštností: společnosti prokazatelně vznikne neoprávněný prospěch porušením práva, ovšem ze složité organizační struktury nelze určit konkrétní odpovědnou osobu, která za takové jednání odpovídá," upřesňuje Pavel Svoboda.
 
Za připomenutí stojí také fakt, že všechny země EU k důslednému trestání právnických osob již přistoupily.
 
„Rozvoj ekonomických vztahů v tržním hospodářství a globalizace mají i své stinné stránky: korupční jednání či jiné závažné hospodářské škody již nemusí být páchány jednotlivci, jak je obecnou představou, nýbrž cíleně i složitějšími strukturami, v nichž je viník prakticky nedohledatelný," uzavírá bývalý předseda legislativní rady vlády.

Pavel Svoboda

Související:
Ministr Pospíšil: Trestní odpovědnost právnických osob? Kvůli EU
Klaus podepsal vládní balíček úspor v sociální oblasti
Lidé si chtějí žít nad poměry, naznačil Klaus. A tady je odpověď
Hazard může vzkvétat dál. Klaus vetoval loterijní zákon

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): O petice hnutí SPD je mezi občany po celé republice neustále velký zájem

6:23 Rozvoral (SPD): O petice hnutí SPD je mezi občany po celé republice neustále velký zájem

Jsme jedním z prvních politických subjektů, který začal hned od svého vzniku hájit ve velké míře opr…