Štětina (VV): Šetřit musí i pojišťovny, nejen nemocnice

03.12.2011 19:14

S vlastním řešením sporu mezi zdravotníky a ministerstvem zdravotnictví kvůli výši úhradové vyhlášky, připravila strana Věci veřejné. Chybějící peníze chtějí najít v hospodaření zdravotních pojišťoven, které by se měly více zapojit do průběhu zdravotnické reformy.

Štětina (VV): Šetřit musí i pojišťovny, nejen nemocnice

„Chápeme, že nemocnice zpochybňují navýšení úhradové vyhlášky o dvě procenta, protože ministr zdravotnictví sliboval ještě na zářijovém jednání K9 navýšení finančních prostředků do zdravotnictví o 10 miliard," konstatoval předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. „Sám ministr tehdy řekl, že nárůst DPH bude znamenat zvýšení výdajů zdravotnických zařízení o 4,5 miliardy korun, platy v rámci memoranda vyjdou na dalších 4,5 miliardy korun a na investice a rozvoj zdravotnictví tehdy garantoval 3 miliardy korun. Celkově tedy bylo potřebné navýšení finančních prostředků v roce 2012 pro zdravotnictví vyčísleno na 12 miliard korun. Dvouprocentní navýšení úhradové vyhlášky odpovídá přibližně 4,8 mld. korun, to znamená výrazně méně, než bylo původně plánováno."

Véčkaři tvrdí, že řešení nedostatku financí ve zdravotnictví je celkem jednoduché. „Tímto řešením je zvýšení úhradové vyhlášky na dvojnásobek toho, co navrhuje ministr s tím, že zbývajících 4 až 5 miliard korun, které ještě budou chybět, musíme hledat na straně zdravotních pojišťoven," vysvětlil Vít Bárta. „Ty se zatím nedostatečně podílejí na řešení složité situace ve zdravotnictví. Domníváme se, že v jejich provozních nákladech se dá najít dostatečná rezerva k pokrytí oněch chybějících pěti miliard. Nejde nám však ani tak o tyto miliardy, jako o skutečnou reformu zdravotnictví. Ta se musí týkat všech článků, které do zdravotní péče vstupují, nejen pacientů nebo lékařů. Tlak na zdravotní pojišťovny je způsobem, jak je donutit převzít odpovědnost za uskutečnění zdravotní reformy. Jsme připraveni podpořit i zvýšení kompetencí zdravotních pojišťoven, aby mohly razantně uplatnit efektivizační opatření v českém zdravotnictví."

Názor podpořil také MUDr. Jiří Štětina, poslanec a zdravotnický expert Věcí veřejných. „Kdyby se zdravotní pojišťovny chovaly hospodárně, ušetří zdravotnictví zhruba 10 procent financí," potvrdil. „Jsme v situaci, kdy nemohou šetřit jen zdravotnická zařízení, ale také pojišťovny. Jsme přesvědčeni, že peníze, které zdravotnictví potřebuje pro příští rok, pojišťovny v rezervách mají."

Dále čtěte:
Rath: Vláda vážně poškozuje oblast zdravotnictví, ministr Heger selhal
Štětina (VV): K rozdělení na zdravotnictví pro bohaté a pro chudé nedojde

##PROFIL 1999##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářík (ODS): Praha obdržela od státu finance na provoz služeb dětských skupin

22:01 Kovářík (ODS): Praha obdržela od státu finance na provoz služeb dětských skupin

Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo hlavnímu městu Praze 30,3 milionů korun na fungování s…