Zelení: Rizika půjčky pro MMF jsou minimální

13.12.2011 17:10

IPřestože má Strana zelených k dohodě na posledním summitu EU řadu výhrad (např. kvůli obcházení Evropského parlamentu), vyzýváme vládu ČR, aby k této dohodě přistoupila. V opačném případě hrozí, že se ocitneme na periferii EU a budeme v budoucnosti zcela bez vlivu.

Zelení: Rizika půjčky pro MMF jsou minimální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

„Česku vinou krátkozraké a pasivní evropské politiky současné vlády hrozí, že přijde na dlouhou dobu o právo účastnit se vyjednávání a ovlivňovat důležitá rozhodování, které na ni budou mít zásadní dopady“, říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Místo spoléhání na Mezinárodní měnový fond (MMF) bychom dali přednost založení Evropského měnového fondu (EMF) oprávněného vydávat evropské dluhopisy. V tuto chvíli však respektujeme dohodu, že členské státy eurozóny a dobrovolně i další země EU, poskytnou MMF půjčku ve výši 200 miliard eur, která potom bude následně využita k půjčkám ohroženým zemím,“ dodal Ondřej Liška.

„Rozhodování o této půjčce nemůže být ponecháno na centrální bance, protože z toho plynou závažné zahraničně-politické důsledky. Pokud by v eurozóně opravdu došlo ke krizovému vývoji, budeme ohroženi i my. Naše dnešní solidarita znamená, že i nám se v budoucnu dostane pomoci, pokud by to bylo potřeba“, říká Jiří Čáslavka, ekonomický expert Strany zelených.

„Půjčka z devizových rezerv ČNB nezvýší naši zadluženost a rizika jsou minimální, je téměř vyloučené, že by nám fond peníze nevrátil, protože splatnost úvěru MMF má přednost před ostatními závazky“, dodal Jiří Čáslavka.

Strana zelených na víkendovém sjezdu v Pardubicích přijala také Deklaraci k budoucnosti Evropské unie, která přináší návrhy konkrétních kroků, jak reagovat současnou ekonomickou krizi v EU i to, jak dát evropskému projektu nový směr a cíl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.