Jarolím (VV): Jak kontrolovat politické strany s ohledem na jejich financování

09.01.2012 15:50

Pokud původce špatného zacházení s finančním potenciálem této země je politická reprezentace a neprůhlednost jejího jednání, pak kontrolovat peníze politických stran dokonce musíme.

Jarolím (VV): Jak kontrolovat politické strany s ohledem na jejich financování
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Tomáš Jarolím

Samotná forma vychází z tohoto pojetí. Pokud je problém neprůhlednost, pak je třeba vše zprůhlednit a uvést do zjevné a transparentní podoby. A vytvořit nezávislý orgán, který na to bude dohlížet. Nutné jsou zejména jasné a citelné  postihy za porušování stanovených  pravidel, včetně osobní zodpovědnosti politiků, kteří stranu vedou. Důsledkem by mělo být nejen možné  odejmutí  finančních dotací ze strany státu v případě porušení pravidel, ale i možnost zrušení strany a trestně právní zodpovědnost jejích členů. Takovéto pojetí zákonem stanovených pravidel by nemělo obsahovat termíny „může, či nemusí“, ale musí, nebo nesmí.

Pokud tedy mluvím o nezávislém orgánu, pak může jít jedině o koncentraci zástupců jak z politických stran, tak nezávislých organizací, ale i jednotlivců, nebo novinářů. Tito lidé, by měli mít přístup ke všem finančním operacím politických stran a také k podkladům oficiálních kontrolních institucí. Nebráním se ani proti tomu zveřejnit vše a pro všechny – po uzavření daňového období a účetní uzávěrky.

Zásadním krokem však je určit strop a možnosti financování stran. Tím jedině můžeme zamezit „motivaci“ politiků a jejich stran.  Jasně stanovme provozní náklady a zdroje jejich pokrytí. Pokud se ujednotí pravidla provozu politických stran tak, aby byl jejich chod financován ze státních peněz (bez zbytečného rozhazování), pak by bylo možné zakázat stranám majících své zástupce v zákonodárných sborech přijímat jakékoliv sponzorské dary. To by se netýkalo nových, nebo ostatních mimoparlamentních stran.  Tak, či tak, by bylo bezpodmínečné otevřít účetnictví veřejnosti formou zveřejnění daňových přiznání, včetně konkrétního seznamu dárců.

Stejně tak by byl stanoven strop na volební kampaně bez rozdílu.  Tady by bylo možné unifikovat formu prezentace stran. Nikoliv obsahem, ale produkty oslovení. Ty by bylo možné financovat ze státních peněz a vyčlenit tak spravedlivě prostor pro všechny zúčastněné.  Jedině kontaktní kampaň a osobní kontakt politiků s voliči by byl neomezen.

Tolik ve stručnosti má představa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Jarolím

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…