Bělobrádek: Veřejnoprávní médium má být symbolem objektivity. Nebo ne?

18.01.2012 10:20

Dnes mě nadzvedla reportáž Konec tradičních zabijaček – za veřejné hody pokuta 300 tisíc. Musím se jasně ohradit proti zkreslení reality.

Bělobrádek: Veřejnoprávní médium má být symbolem objektivity. Nebo ne?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Naprosto nepřesný a tendenční článek, který dává za vinu EU, že zakázala porážky mimo jatky a domácí porážky. Jakoby zlý Brusel nařídil něco ohavného. Jako veterinář, který hygienu masa dělal mnoho let, jen žasnu, jak se dají fakta totálně překroutit.

Veterinární zákon porážky jatečných hospodářských zvířat samozřejmě upravuje už velice dlouho, protože potravina živočišného původu je vždy rizikem pro alimentární nákazu. Navíc jde i o otázku ochrany zvířat proti týrání. Pokud probíhaly "veřejné porážky prasat", pak byly nelegální už před 1.1.2012. To nám nemusely nařizovat evropské orgány, ale hygienická pravidla, která platí léta a mají svoje vědecké i praktické odůvodnění.

Dříve se takovéto porážky dělávaly, ale že by veřejně to nevím. A i kdyby, není to tak dávno, co se na vesnici přikládaly pijavice, topila se koťata a zvířata byla celoročně uvázána na řetězu. Domácí porážky i pro široké příbuzenstvo se dělaly a dělají, ale určitě ne v červenci, to ať se pan starosta nezlobí, říká si o pěkný ...průjem. Přinejlepším.

Není to jediný článek tohoto druhu, např. zde a asi i jinde najdete obdobné a ještě více vygradované nepřesnosti, ale veřejnoprávní médium by se snad mělo od komerčního lišit objektivitou a profesionalitou.

Dodávám k druhému článku, že je domácí zvíře nikoli zvěř, zvěř běhá po lese. O domácí porážky je třeba požádat jen u skotu, tady to vyznívá, že vždy, např. i u prasat, což není pravda. Je evidentní, že slova Dr. Váni jsou vytržena z kontextu, věty pokráceny a tím překrouceny.

Takovýmito hloupostmi v médiích pak lidi nabývají dojmu, že Brusel chce blbosti a veterináři taky. Něco tak tendenčního jsem mimo politiku dlouho nečetl, naposledy snad, že EU zakázala nafukovací balónky. To snad už není náhoda, že se takovéto bláboly šíří médii. Že i z ČT, je pro mě hlubokým zklamáním.

Pak se nedivme, že se v politických zprávách z ČT dozvíme, že člen TOP09 přeběhl na kandidátku KDU-ČSL do Senátu ve Svitavském obvodě. Přitom Vojtěch Stříteský členem topky vůbec nebyl a není. Bylo to na politickou objednávku, nebo to je nedostatek profesionality? Tak se vytváří panika, bludy a umělé aféry. Nový pan ředitel ČT Dvořák, má co dělat…

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.