Poc (ČSSD): Není třeba utahovat opasky, stačí neplýtvat

19.01.2012 17:04

Záběry kombajnu na poli a slogan „Ani zrno nazmar!" Vzpomínáte? Je to tak, předlistopadový režim boj proti plýtvání potravinami v Česku hodně zprofanoval. Ale to přece ještě neznamená, že by se s jídlem nemělo šetřit. Právě naopak.

Poc (ČSSD): Není třeba utahovat opasky, stačí neplýtvat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Realita je totiž dost chmurná: podle údajů Evropské komise je roční produkce potravinového odpadu v sedmadvaceti členských státech zhruba 89 milionů tun, což představuje 179 kg na obyvatele! Potraviny vyhozené v zemích EU by přitom dokázaly bezpečně nasytit všechny hladovějící a podvyživené na světě!

Statistiky ukazují, že ztráty na jídle neustále narůstají. Od roku 1974 se podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství zdvojnásobily. Vinu nenesou jen spotřebitelé, kteří nakoupí zbytečně mnoho a zkažené potraviny nakonec vyhodí. Značné ztráty vznikají už i při sklizni a skladování, při transportu, v obchodech, o nadměrné produkci ani nemluvě.

K šetrnosti vyzývá i Evropský parlament, který schválil dnes ve Štrasburku zprávu „Jak zastavit plýtvání potravinami“. 

„Ano, využijme toho, že je krize a změňme naše návyky. Rozumné chování prospěje našemu zdraví i peněžence,“ komentuje text český europoslanec Pavel Poc (ČSSD). S dnešním hlasováním, při kterém zprávu podpořila téměř naprostá většina europoslanců, je spokojen. I proto, že se mu podařilo prosadit několik zásadních pozměňovacích návrhů. „Například o tom, že by bylo užitečné zavést v celé EU povinný sběr tříděného potravinového odpadu v domácnostech, restauracích a ostatních pohostinských zařízeních,“ vysvětluje Poc. Uspěl i s výzvou Komisi, aby členským státům stanovila požadavky na podávání zpráv ohledně plýtvání potravinami kvůli následné možnosti statistického srovnání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.