Bárta: Eurozóna a ideální měnová unie

08.08.2012 8:14

Každým dnem si eurozóna a potažmo i celá EU prochází neřízeným experimentem společné měny pro velmi nesourodé státy. Tvůrci společné evropské měny vycházeli z představy, že pravidla zakotvená v maastrichtských ekonomických kritérií jsou dostatečná na to, aby projekt EURO mohl úspěšně fungovat. V podstatě za pravdu jim dávala ekonomická teorie. Model optimal currency area je předobrazem konvergenčních kritérií. Všechny případné problémy se měly časem vyřešit sbližováním ekonomik. Dnes ale vidíme, že tomu tak rozhodně není a státy eurozóny se od sebe spíše hospodářsky oddalují.

Bárta: Eurozóna a ideální měnová unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Velmi důležitou roli, která se bohužel jen těžko zachycuje číselnými indikátory a které byly velmi podceněny, jsou charakteristiky dané kulturními, historickými a politickými reáliemi každé země. Pokud se země jako celek, tedy její vláda a obyvatelstvo, rozhodují v kritických situacích rozdílně od ostatních členů měnové unie, má to zásadní dopad na fungování celého uskupení.

 V tomto směru lze v Evropě jasně vidět dělení na severní a jižní křídlo. Tyto oblasti se od sebe dosti kulturně liší. Velmi je to vidět například na postoji jednotlivých států k zadlužení. Některé země (především jižní křídlo) jsou jasně předlužené nad svoje možnosti a zároveň jejich ochota s tím něco zásadního udělat je malá. Například ve Španělsku je téměř nemyslitelné, že by se provedla opravdu zásadní reforma pracovního trhu a udělalo se tak něco zásadního s obrovskou nezaměstnaností nejenom mladých lidí. Řecko sice stále přijímá úsporná opatření, ale jejich dodržování rozhodně není vzorné. Kontroloři EU, MMF a ECB neustále hlásí nespokojenost. A to si představte, jak by Řecko asi postupovalo, kdyby tito komisaři na místě nebyli.

 Naprostým opakem k přístupu k hospodářské krizi a veřejnému zadlužení je Estonsko. Tato pobaltská země za posledních 20 let jen jedinkrát porušila Pakt růstu a stability (v roce 1999 schodek 3,5 %). Celkové zadlužení je jen 6,3 % HDP. Přestože v roce 2009 byl meziroční propad ekonomiky před 14 %, vláda se nijak výrazně nezadlužila. Mzdy ve veřejném sektoru se snížily o 40 %, nezaměstnanost se zvýšila o 13 %, přesto jsme žádné nepokoje v ulicích
 Tallinnu neviděli.

 Nechci tím říci, že jedna nebo druhá cesta je ideální, chci tím poukázat na to, že v rámci eurozóny spolu existují země, které od sebe kulturně i politicky velmi daleko. Tato zdánlivě neekonomická proměnná má ale naprosto zásadní vliv na fungování měnové unie, kde se oba státy nacházejí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vít Bárta

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…