Češková (ODS): Evropské peníze se utrácejí špatně, selhává kontrola

09.11.2012 18:22

Zhruba čtyři procenta plateb z rozpočtu Evropské unie vykazují závažná pochybení, konstatuje zpráva Evropského účetního dvora za rok 2011.

Češková (ODS): Evropské peníze se utrácejí špatně, selhává kontrola
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle europoslankyně a členky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Andrey Češkové (ODS) selhávají především kontrolní mechanizmy členských států.
Evropští auditoři zjistili, že odhadovaná míra chyb ve vynakládání finančních prostředků EU v roce 2011 činila 3,9%, v roce 2010 to přitom bylo o 0,2% méně. Peníze byly podle expertů vynakládány na jiné účely nebo v rozporu s pravidly.  "Největší problém, který vyplývá z výroční zprávy Evropského účetního dvora, je chybovost v rozdělování unijních prostředků na úrovni členských států v rámci sdíleného řízení, což znamená, že největší chybovostí trpí rozdělování zdrojů vnitrostátními institucemi, nikoli institucemi EU," komentovala audit Andrea Češková.

Slova europoslankyně lze doložit na příkladu programu Rozvoj venkova, kde se chybovost vyšplhala dokonce na necelých osm procent. "Je evidentní, že selhává kontrola uvnitř členských států. Nejenom v České republice by mělo efektivněji pracovat zejména Ministerstvo financí, jež by mělo nést i vyšší míru odpovědnosti," konstatuje Andrea Češková. "Kromě formální kontroly přerozdělování unijních prostředků vidím jako podstatné, aby prostředky byly investovány do smysluplných projektů. V rámci Výboru pro rozpočtovou kontrolu vznesu v tomto duchu apel. Pokud je totiž daný projekt formálně v pořádku, nemusí to bohužel vždy znamenat, že byl pro občany přínosem," dodává europoslankyně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…