Roithová (KDU-ČSL): Krátit investice pro čerpání zdrojů z EU není správné

13.11.2012 6:24

Krátit investice pro čerpání zdrojů z Evropské unie není účetní chyba, ale chyba účetního.

Roithová (KDU-ČSL): Krátit investice pro čerpání zdrojů z EU není správné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová vstupuje také do boje o Hrad podpisovou kampaní na podporu své kandidatury

Jsem pro dodržování rozpočtové disciplíny vyjádřené hranicí tříprocentního rozpočtového deficitu a šedesátiprocentního státního dluhu. Rozhodnutí krátit veřejné prostředky na spolufinancování projektů, kde se na investicích výrazně (někdy až 85 %) podílí Evropská unie, je ale za hranicí zdravého rozumu.

Nejde přitom jen o účetní počty, tedy o vyjádření toho, o kolik přijdeme bezprostředně na dotacích, ale o to, jak takový řez vykrví politiku zaměstnanosti. Říkám-li, že mi trvale chybí dlouhodobé dopadové studie vlivu politických rozhodnutí na kvalitu života občanů, je návrh omezit prostředky na výstavbu infrastruktury a další projekty vytvářející pracovní místa ještě více krátkozraký, než snaha opětovně zvednout sazbu DPH v okamžiku, kdy předchozí zvýšení nepřineslo nárůst, ale propad příjmů do státního rozpočtu.

V případě omezení projektů spolufinancovaných evropskými fondy totiž stát nepřijde jen o desítky miliard tam, kde by měl investovat jen jednotky miliard, ale o stovky možná tisíce pracovních míst, což se mu vrátí snížením příjmů a zvýšenou zátěží státního rozpočtu. Proč? Protože firmy, které realizují například výstavbu dálnic a silnic, budou nuceny zastavit práce a propustit dělníky, a stát tak přijde jednak o povinné sociální a zdravotní odvody, které ze zákona platí zaměstnavatel, a jednak bude muset tyto platby vyrovnat sám – o případných podporách v nezaměstnanosti ani nemluvě. Pro ilustraci: v případě zaměstnance s platem pětadvacet tisíc korun mluvíme o odvodu čtrnácti tisíc korun, přičemž nezaměstnaný člověk se prodraží a pochopitelně nebude ani příliš utrácet a jeho ekonomická pasivita se tak promítne dál - například na tržbách a tedy i daních obchodníků, u nichž až dosud nakupoval.

Zastavení investic, a tím i realizace projektů spolufinancovaných evropskými fondy, tak České republice nic neušetří – naopak se jí prodraží důsledky takového rozhodnutí, což už podle mého soudu není účetní chyba, ale chyba účetního. Ale škrtat lze - například na externích službách státní správy. Ze 30 miliard korun se ušetřila dosud jen 3 %!

Vyšlo na blogu Aktuálně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Roithová - profil

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!