Váhalová (ČSSD): Chce být snad naše vláda papežštější než papež?

06.02.2013 13:44

Projev na 51. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 2. 2013

Váhalová (ČSSD): Chce být snad naše vláda papežštější než papež?
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Děkuji za slovo pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové. Projednáváme zákon o rozpočtové odpovědnosti, který bezesporu patří mezi jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších zákonů, který naše Sněmovna přijímá. Tento návrh zákona má za cíl omezit zadlužení státu, a to tím způsobem, že veřejný dluh nemá překročit hranici 60 % HDP, jak požadují i maastrichtská kritéria. Jaký je však skutečný stav v Evropské unii? Průměrné zadlužení zemí eurozóny činilo v třetím čtvrtletí 2012 téměř 90 % HDP. V případě Německa to bylo 82 % a Francie 90 % HDP. Podle navrženého zákona při dosažení dluhu na úrovni 40 % HDP má vláda začít podnikat aktivní kroky k omezování státních výdajů. Při dosažení hranice 45 % HDP vláda bude muset snížit výdaje minimálně o 3 %, zmrazit platy ve veřejném sektoru a snížit mzdy představitelům státu o 20 %. Po překročení hranice 48 % veřejného zadlužení bude muset vláda předložit vyrovnaný nebo přebytkový návrh rozpočtu, fondů a zdravotních pojišťoven. V tomto případě to stejné, jako vláda, budou muset učinit také kraje a obce. V případě překročení 50 % hranice veřejného dluhu bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Je na místě připomenout, že podle údajů Eurostatu český veřejný dluh ve třetím kvartále 2012 dosáhl hranice 44,9 % HDP.

Zarážející pro mne je, proč česká vláda odmítla takzvaný fiskální pakt, který vznikl na půdě Evropské unie na začátku roku 2012, a nyní, najednou navrhuje dle mého názoru mnohem přísnější normu. Chceme být snad papežštější než papež? Nebo je v tom něco jiného? Obecně souhlasím s tím, že potřebujeme určitou dluhovou brzdu. Ale tu si představuji v koordinaci s Evropskou unií. Co je však pro mě nepřijatelné, tak to, že tento zákon má vstoupit v platnost 1. ledna 2014, kdy i díky činnosti či nečinnosti této vlády dluh přesáhne hranici 45 % HDP. domnívám se, že je pro Českou republiku vhodnější vycházet především z maastrichtských kritérií 60 % veřejného dluhu HDP a zahájení nápravných opatření někde na hranici 55 % dluhu vůči HDP. Pokud předkládaný zákon přijmeme, Česká republika se dostane do nevýhody proti zemím Eurozóny, které mají současný dluh na úrovni 90 % HDP a bude muset začít škrtit výdaji, tím i poptávku, kupní sílu obyvatelstva a růst v době trvající krize. Chci upozornit současnou vládu, že mnohé české domácnosti hospodaří na hranici finančních možností. Z tohoto důvodu nemohu ve stávající podobě zákon podpořit, a to i přes různá navrhovaná přechodná období. Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě. U nás i v Německu

23:07 Zaorálek (SOCDEM): Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě. U nás i v Německu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům.