Liška (SZ): Podporujeme uznání Vietnamců národnostní menšinou

04.04.2013 10:34

Strana zelených sleduje diskuse vládních představitelů o vietnamské komunitě žijící v Česku.

Liška (SZ): Podporujeme uznání Vietnamců národnostní menšinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Podporujeme, aby lidé vietnamského původu žijící v Česku získali statut národnostní menšiny. Týkalo by se to asi tisícovky Vietnamců, kteří již jsou občany ČR.

Uznání národnostní menšinou by českým občanům vietnamského původu, kteří jsou v Česku plně integrováni, v mnohém ulehčilo život. Lépe by například dosáhli na možnost finančních dotací pro organizování kulturních akcí, udržování vlastního jazyka a kultury. V neposlední řadě by mohli mít své zástupce ve státních výborech a komisích, zabývajících se národnostními menšinami - kupříkladu v Radě vlády pro národnostní menšiny.

Pavla Brady, 1. místopředsedkyně SZ k tomu uvedla: "Odmítáme proto šíření paniky, že by zde desetitisíce Vietnamců žádalo tlumočníky při komunikaci s úřady či požadovalo ve velké míře dvojjazyčné nápisy. Takové šíření poplašných zpráv jen zbytečně vyvolává nevraživost u některých etnických Čechů, kteří jinak s lidmi vietnamského původu nemají sebemenší problém, naopak mnohdy oceňují jejich pracovitost."

Ondřej Liška, předseda SZ dodává: "Na šíření strachu se bohužel podílejí i někteří čeští vládní představitelé. Za skandální považujeme výroky ministra vnitra Jana Kubiceho, který v mediálním vyjádření Vietnamce explicitně spojil s drogovou mafií. Považujeme za nepřípustné, aby ministr vnitra spojoval kriminální činy s jakoukoli národností či etnickou skupinou lidí. Za činy jsou odpovědní jednotlivci, nikoli národnostní či etnické skupiny."

"Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg sice uznání Vietnamců za národnostní menšinu podporuje, ale i on se dopouští problematické paušalizace, když v médiích tvrdí, že lidé mají jít na nákup do zeleniny a uvidí, že tady Vietnamci jsou. Vietnamská komunita v ČR pracuje v nejrůznějším odvětvích, je třeba je neškatulkovat," říká Ivana Janišová, vedoucí odborné sekce SZ pro sociální politiku.

V současné době žije v ČR dvanáct uznaných národnostních menšin - bulharská, chorvatská, maďarská, německá, polská, romská, rusínská, ruská, řecká, slovenská, srbská a ukrajinská. Zelení podporují, aby byla vedle vietnamské národnostní menšiny uznána také menšina běloruská.

V ČR žije a pracuje okolo 60 tisíc registrovaných Vietnamců, kteří zde jsou cizinci, a přibližně 1 000 českých občanů, původně občanů Vietnamské socialistické republiky. Státní občanství může v ČR získat jen ten, kdo zde žije minimálně deset let, domluví se česky, nemá žádný dluh vůči státu a nemá závažný záznam v trestním rejstříku. Kromě vyjímečných případů, například pokud zde cizinec žije nepřetržitě alespoň 20 let, se navíc musí žadatel stále ještě vzdát občanství původního.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

23:08 Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě