Zahradil (ODS): Krizi integrace nelze léčit další integrací

20.04.2013 12:02

Eurozóna vznikla jako nestabilní systém a proto nyní čelí krizi samotné své podstaty. Řekl to 1. místopředseda frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil v rozpravě k situaci na Kypru.

Zahradil (ODS): Krizi integrace nelze léčit další integrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil

 

Jana Zahradila znepokojuje také skutečnost, že se kyperská krize stává záminkou k útoku na daňovou suverenitu členských států. Ostrovní stát k nelibosti jiných používal nízkou podnikovou daň k nalákání investorů a kapitálu. Jakýkoli útok na daňovou autonomii a konkurenci jako na samotný základ jednotného evropského trhu a prosperity považuje Jan Zahradil za zcela nepřijatelný.
 
Celý projev Jana Zahradila:
 
"Kypr je další zemí eurozóny, která se ocitla v problémech - nutno říci vlastní vinou, a zcela jistě to není země poslední. Přesto, že jde o specifický příklad, je Kypr dalším důkazem, že tyto krize jednotlivých zemí eurozóny se liší. Mají různé příčiny, vedou k různým důsledkům a měly by také existovat různé recepty na jejich řešení, což se bohužel neděje. 
 
Odpověď Evropské unie, evropských institucí, není diverzifikovaná, je univerzální, protože se pohybujeme v eurozóně. Jde o masivní finanční pomoc, opět o uvolňování velkých finančních prostředků mimo rozpočet, jde o nadirigovaná fiskální opatření zejména rozpočtové restrikce, a jde o zavedení nových celoevropských regulačních opatření, jako je bankovní unie. V případě Kypru ještě navíc velice nešťastné opatření, od kterého bylo naštěstí upuštěno, tedy vlastně konfiskace části soukromých vkladů v bankách, což je nepřijatelné a na tom se tady asi shodneme všichni.
 
My ale vidíme, že eurozóna je potenciálně nestabilní, že má ty prvky nestability v sobě zabudovány přímo systémově a že v časech krize ta nestabilita jen vystupuje na povrch. To, co se teď odehrává uvnitř Evropské unie, to není normální cyklická krize, která přijde a zase odejde, to je prostě systémová, strukturální krize evropské integrace, kterou nelze léčit další evropskou integrací. 
 
Padá do toho jedna země za druhou. V případě Kypru je ještě možné použít to tradiční řešení, jako vždycky. Ještě je možné použít bail-out, protože Kypr je dostatečně malý, takže se to unese a někdo to zaplatí. Ale co se stane, až se do těch problémů dostane země, která je ekonomicky daleko silnější, větší a početnější, ať už je to Španělsko nebo Itálie? Co budete dělat potom? Kde se vezmou ty peníze? Takové finanční prostředky prostě eurozóna a Evropská unie k dispozici nemá.
 
A ještě jedna věc mne znepokojuje. Kypr, jak se zdá, slouží jako záminka k útoku na daňovou suverenitu a daňovou autonomii jednotlivých členských zemí. Pod záminkou dalšího sjednocování a evropských řešení se tady útočí na právo každé země mít svojí vlastní daňovou politiku. To je pro nás absolutně nepřijatelné, protože daňová konkurence musí zůstat v jádru jednotného trhu, ta zajišťuje ekonomický růst a konkurenceschopnost Evropy."
 
Ing. Jan Zahradil
 předseda poslaneckého klubu EP
 1. místopředseda oblastního sdružení

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Smlouvy platí asi tak, jako sliby před volbami?

13:04 Mašek (ANO): Smlouvy platí asi tak, jako sliby před volbami?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hrozícím protestům lékařů.