Peake: Zase si tu, pane Zaorálku, začínáme trochu věšet bulíky na nos

07.05.2013 18:40

Projev na 53. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. 5. 2013

Peake: Zase si tu, pane Zaorálku, začínáme trochu věšet bulíky na nos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Vážený pane předsedající, myslela jsem, že vám budu děkovat prostřednictvím paní předsedkyně, ale nyní tedy přímo vám, vážený pane předsedající Zaorálku, musím poděkovat za to, že mě vždycky vytrhnete a potlačíte ve mně moji vrozenou zdrženlivost při vystupování v Poslanecké sněmovně, protože musím vyvrátit některé minimálně zavádějící skutečnosti, které zde uvádíte, a říci, že mám pocit, že si tady zase začínáme trochu věšet bulíky na nos.

Pokud si někdo představuje, že pokud schválíme pozměňovací návrh Senátu, že budeme znát vlastníky solárních elektráren, že budeme znát konečné vlastníky společností, které žádají o veřejné zakázky nebo dotace, tak samozřejmě nebudeme. Ve chvíli, kdy vznikla akcie jako taková, ve chvíli, kdy vznikly právnické osoby, vznikla také možnost řetězení právnických osob. Ve chvíli, kdy jsme se stali součástí jednotného trhu Evropské unie, otevřeli jsme náš trh, naše veřejné zakázky i společnostem, které mají sídlo jinde než v České republice, a to dohledání konečných vlastníků, nikoliv první linie vlastníků, ale konečných vlastníků, o to nám tady přece jde, nelze dosáhnout schválením tohoto pozměňovacího návrhu.

Nelze toho dosáhnout ani schválením toho původního vládního návrhu, který si tuto ambici ani nečinil. Ten původní vládní návrh, který já dnes podpořím, jasně říká, že pouze registruje ať už u centrálního depozitáře, nebo imobilizací u jednotlivých ústavů bankovních, akcie tak, aby jejich majitelé v té první linii byli dohledatelní například pro orgány činné v trestním řízení. Nic víc, nic míň. Navíc k tomu vláda předložila a Poslanecká sněmovna schválila nový zákoník o obchodních korporací, který od 1. 1. 2014 vůbec nedovoluje vznik společností s anonymním vlastnictvím.

Co je ovšem důležité a co se týká veřejných zakázek a dotací, je samozřejmě nutnost rozkrývat celou vlastnickou strukturu, tedy až do konečného vlastníka. To je opatření, které v souvislosti s novelou zákona o veřejných zakázkách Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje po velmi široké diskusi a poměrně komplikované diskusi, kdy samozřejmě se ten návrh nepřipravoval jednoduše. Ale bude se zavádět takzvaná informační povinnost a je to jediný způsob, jak donutit právě žadatele o veřejné peníze, aby rozkryli svoji celou vlastnickou strukturu, protože vlastnictví v té první linii nám neřekne ale absolutně nic.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

17:17 David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o údajných ambicích francouzského prezidenta Macrona…