Liška (SZ): Musíme depolitizovat státní správu

23.10.2013 11:01

V Česku neexistuje opravdu nezávislá státní správa. Pokud chceme, aby náš stát prosperoval, musíme prosadit zákon o státní službě.

Liška (SZ): Musíme depolitizovat státní správu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Zneužívání postavení úředníků se táhne jako tlustá červená nit po ministerstvech i dalších veřejných institucích. Neexistuje nezávislost státní správy, a pokud se někdo pokusí říci „ne“, nemá právní jistotu, že nedostane stopku od politické mašinérie ve své kariéře.

Případů narážející na úskalí politizace veřejné správy máme celou řadu. Jen namátkou: faktický lídr SPOZ Vladimír Mynář kombinuje kandidaturu ve volbách s rolí kancléře Miloše Zemana. Jana Nagyová neváhala úkolovat dva armádní generály, které ve strachu před mocnou ženou ani nenapadlo ilegální služby odmítnout.

V roce 2010 tehdejší ministryně životního prostředí Rút Bízková (za ODS) zrušila na ministerstvu celou sekci, která usilovala o dodržení práva ve věci odmítnutí povolení pro nekvalitní technologie v uhelné elektrárně Prunéřov. Pak dva ministři za ODS Pavel Drobil a Tomáš Chalupa vyhodili pět set zkušených úředníků a dosadili na jejich místa politicky motivované, oddané straníky – například do klíčového úřadu České inspekce životního prostředí. Do vedení národního parku Šumava dosadil Jana Stráského – i přesto, že nesplňoval kritéria výběrového řízení. Pan Stráský neváhal a s unikátním mottem „zákon bude dodržován tím, že bude neustále porušován“ vyrazil rabovat cenné plochy unikátní přírody.

Základem fungujícího státu je kvalitní a nezávislá veřejná správa. Česko dnes trpí chronickou politizací úřadů a ministerstev, která brání jeho hospodářskému i společenskému rozvoji. Příští Sněmovna musí tento stav změnit. Generálové i náměstci, ale i řadoví referenti musí získat ochranu pro rozhodnutí, které mohou politikům vadit, ale jsou ve prospěch státu. Jako zelení chceme slušným úředníkům pomoci toto bezpečí zajistit a vrátit tomuto povolání perspektivu a potřebný společenský respekt.

V případě některých úřadů jsme dnes svědky politizace sahající na nejnižší úrovně řízení. Stav, kdy se s novou vládou může změnit většina vedení úřadu, vytváří nestabilní prostředí bez kontinuity a vede ke ztrátě institucionální paměti. Politicky dosazené osoby často postrádají základní odbornou kvalifikaci, práci nezvládají a svými výkony motivují kvalitní úředníky k odchodu.

S tím souvisí další problém, na který státní správa naráží, a tím je neschopnost udržet si talentované pracovníky. I ve státním sektoru dnes můžeme sledovat odliv mozků. S nulovou transparencí systému kariérního růstu, mizerným tabulkovým ohodnocením a bez jistoty nezávislosti a stability se jejich odchodu do zahraničí nebo byznysu opravdu nelze divit.

Fungující systém má Německo nebo Velká Británie, kde o státní správu dlouhodobě dbají. Udržení kvalitních úředníků zde stojí na výměně mezi nezávislostí a stabilitou na straně jedné a nižším, ale adekvátním výdělkem a motivaci na straně druhé. Na jasných pravidlech a perspektivě.

Řešení leží v zákoně o stání službě. Ten musí nastavit nezávislost a odpovědnost úředníků a jasně oddělit politiku a státní správu. Nestačí však zavést post státního tajemníka. Jsou třeba také transparentní a náročná výběrová řízení, jasný kariérní řád a nástroje motivace spolu s pravidly, kdy a za jaká pochybení může být úředník odvolán.

Profesionální státní správa není pouze klíčem k efektivnímu fungování státu, pro vyšší konkurenceschopnost a hospodářský a společenský rozvoj, ale i pro elementární důvěru v demokracii a stát. Přijetí dobrého služebního zákona proto musí být pro příští Sněmovnu prioritou, před kterou nesmí uhnout.

Zákon o státní službě povede vedle regulace lobbingu, změny dosazování do dozorčích rad či pravidel pro financování politických stran k ozdravení naší společnosti i domácí ekonomiky. Zelení jsou ve svém konání důvěryhodní: 255 našich kandidátů podpořilo závazek Rekonstrukce státu - nejvíce ze všech kandidujících stran. Pomozte nám zastavit rozkrádání veřejných prostředků, úniky desítek miliard korun i lepší státní správu. Proč? Třeba proto, aby zůstalo dost prostředků na kvalitní zdravotnictví nebo školství: http://proc.zeleni.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.