Paroubek: Politika není nedělní škola

10.01.2014 17:23

Sociolog Antonín Rašek ve středečním vydání deníku Právo interpretuje situaci v ČSSD s ohledem na nedávnou výzvu předsedy Sobotky směrem k hejtmanům, kteří zároveň zastávají poslanecké posty. Myslím však, že tato interpretace je v mnoha směrech mylná.

Paroubek: Politika není nedělní škola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Ačkoliv rozhodně nepodporuji mnohoobročnictví některých politiků ČSSD, není mi příliš jasné, proč Bohuslav Sobotka se svým apelem přichází právě nyní. Podle usnesení Ústředního výboru ČSSD mají hejtmani – poslanci ještě několik měsíců na to, aby se rozhodli. Myslím, že je to další z dlouhé řady Sobotkových zbytečných politických chyb.

Antonín Rašek ve svém textu cituje Bohuslava Sobotku, který kdesi na internetu hovořil o tom, že „odpovědná politika se dělá jinak, než to předvedli pučisté“. Osobně si myslím, že už by si B. Sobotka označení „pučisté“ mohl odpustit. Je to trapné. Po osmnácti letech v Poslanecké sněmovně a po čtyřech letech pobytu v čele ministerstva financí by už mohl být dostatečně zkušený a nad věcí, aby si uvědomil, že politika vždy byla a vždy bude soubojem o moc. A pro mnohé politiky se redukuje jen na to. Budeme snad teď všechny, kteří usilují o získání vedoucí pozice ve straně či ve státě označovat za pučisty? To by bylo absurdní.

Pochopitelně, Michal Hašek a spol. na povolební schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech asi nehovořili o děvčatech. Nepochybně chtěli sesadit Bohuslava Sobotku z vedení strany. Nezaznamenal jsem však, že by se tak dělo např. v rozporu se stanovami strany. Ostatně na jejich stranu se v první chvíli přiklonil i jeden z nejvyšších stranických kolektivních orgánů – předsednictvo ČSSD. Toto je prosím pěkně politika, pane Rašku, nikoli nedělní škola. Nemusí se nám to líbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale tak to prostě v politice chodí. A to, že poražení v jednom politickém klání budou v dalším usilovat o revanš, je zcela normální.

Myslím, že by bylo velkou chybou interpretovat nakonec „porážku“ Michala Haška a jeho spojenců, mezi nimiž byl mimo jiné i nynější Sobotkův hlavní spojenec Milan Chovanec, jako konečnou a definitivní. Politika má vývoj a nikde není psáno, že Bohuslav Sobotka bude předsedou strany do nekonečna. Stejně tak nikde není psáno, že bude navždy premiérem. A ani nikdo jiný není v politice na věčné časy. V demokracii je politika soutěž.

A jaké jsou vlastně asi důvody váhání některých hejtmanů, zda opustit ten či onen post? Vládní koaliční smlouva ČSSD se stranou velkokapitálu Andreje Babiše může být považována za momentální úspěch. Jenže za jakou cenu? Náklady budou vysoké. A to si podle mého názoru již uvědomují i ti méně prozíraví hejtmani.   

Hejtmanům z ČSSD musí být již dnes jasné, že rozdělení portfolia ministerstev, jak byla dohodnutá, jim významně sníží možnost obhájení jejich mandátu v krajských volbách na podzim roku 2016. Předně sociální demokracie nebude ovládat ani jedno významné ministerstvo, přes které do krajů proudí peníze. Finance, doprava, životní prostředí, místní rozvoj a zemědělství připadnou koaličním partnerům, převážně A. Babišovi. A lze jen stěží očekávat, že by A. Babiš soc. dem. hejtmanům chtěl nějak pomáhat. Spíše naopak. Jako ministr financí bude dost možná omezovat i peníze na sociální politiku pro ministerstvo práce a sociálních věcí a následně pro kraje. To všechno tedy spadne na hlavu hejtmanům. Nerozhodnost některých hejtmanů - poslanců je tedy v tomto ohledu pochopitelná. Chtějí počkat, jak se vyvine situace ve vládě. A podle usnesení nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy mají na své rozhodnutí ještě čas.

Autor článku v Právu hovoří o Michalu Haškovi a Jeronýmovi Tejcovi jako o bývalých nadějích strany. Je, myslím, dost předčasné hovořit o nich v minulém čase. Zejména Michal Hašek na sobě v minulých letech nepracoval. Je pravdou, že jsme jej mnohdy mohli vidět procházet se ve sněmovně jako páva, bez zájmu o většinu projednávaných bodů. Jeho rychlý pád to ale může změnit. Pokud na sobě začne pracovat, bude se vzdělávat, bude nabírat nové kontakty, uvědomí si své chyby a potlačí vlastní ego, může se rychle dostat opět nahoru.

Zásadní ovšem je, že chybu za chybnou dnes kupí i předseda ČSSD Sobotka. Když jsem byl ve vedení ČSSD, vždy jsem se snažil o spolupráci se všemi, i s těmi, které nemiluji. Uzavřít se v komnatě Lidového domu obklopen několika věrnými a odtud odříznut od světa se snažit řídit stranu a stát jsem nepokládal za dobré řešení. Radil jsem B. Sobotkovi veřejně, aby s M. Haškem po vítězném vyřešení situace okolo schůzky v Lánech uzavřel pevnou politickou dohodu o společném postupu. On to neudělal. To by mu v jednáních s A. Babišem pomohlo.

Jestliže dnes lidé okolo Michala Haška uvažují o odvetě, je to pochopitelné. Jsou to ovšem důsledky toho, jak celý povolební vývoj v ČSSD dopadl. „Vítězové“ vytěsnili „pučisty“, zbavili se jich, jakoby to mělo být navždy. Politika není nedělní škola. Je neúprosná a má svůj vývoj, který se může rychle ze zdánlivě dobrého vývoje obrátit v noční můru. Necháme se překvapit, kdo v ČSSD bude mít za pár měsíců klidnější spaní… 

Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profant (Piráti): V sobotu si Česko připsalo další obrovský úspěch

6:04 Profant (Piráti): V sobotu si Česko připsalo další obrovský úspěch

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k úspěchu v USA.