SZ: Obnovitelné zdroje jsou jedinou možnou cestou k moderní udržitelné energetice

17.08.2013 20:28

Poslanecká sněmovna dnes bude kromě zastropování příspěvku pro spotřebitele elektřiny rozhodovat o úplném zastavení podpory pro všechny nové větrné, malé vodní anebo sluneční elektrárny na střechách a pro zemědělské bioplynové stanice již od roku 2014. Strana zelených považuje tento krok za hazard s budoucností domácí energetiky.

SZ: Obnovitelné zdroje jsou jedinou možnou cestou k moderní udržitelné energetice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Zelení s přijetím tohoto kroku v rámci novely zákona o podporovaných zdrojích energie1, kterou připravila Rusnokova vláda, zásadně nesouhlasí. Přišli bychom tak o klíčový nástroj, kterým se naše zastaralá a neefektivní energetika může proměnit. Spotřebitelé by podle vládního návrhu nadále měli platit spalovny komunálních odpadů a společnou výrobu elektřiny a tepla v uhelných elektrárnách.

Po Španělsku, které ale z obnovitelných zdrojů vyrábí celou třetinu své elektřiny2,  bychom se stali teprve druhou zemí v Evropě, která k takovému razantnímu kroku sáhla. Na rozdíl od Španělů by chystané rozhodnutí mimo jiné znamenalo nesplnění závazného českého podílu obnovitelných zdrojů energie ve výši 13,5 % na konečné spotřebě dané evropskou legislativou3.

Strana zelených prosazuje:

zachování zvýhodněné ceny elektřiny pro větrné, malé vodní nebo bioplynové elektrárny likvidující odpad, které je nezbytné pro snížení znečištění, zvyšování energetické nezávislosti, ale i budování konkurenceschopné, moderní evropské energetiky

investice do rozvoje tzv. chytrých sítí, které pomohou zvýšit stabilitu soustavy a snížit zbytečné ztráty

nasměrování prostředků z evropských strukturálních fondů do investic na snížení zbytečně vysoké a ve srovnání s vyspělými zeměmi nadprůměrně vysoké spotřeby energie v průmyslu, což posílí jeho konkurenceschopnost a mj. sníží výdaje za elektřinu

Myslíme si, že nazrála doba pro zavedení systému net-metering4 pro malé střešní solární elektrárny, který pomůže snížit náklady na energie. Pokud by se podařilo do cen energií z uhelných či jaderných zdrojů zahrnout všechny externality s nimi spojené (těžba uranu, nízké pojištění jaderných elektráren apod.), bude možné zcela odbourat i podporu obnovitelných zdrojů energie.

Ondřej Liška k návrhu říká: „Vláda bez ohledu na chybějící vyhodnocení plánu růstu obnovitelných zdrojů škrtá podporu pro všechny obnovitelné zdroje a nemá záložní plán, co dělat kdyby hrozilo nesplnění našich závazků v rámci Evropy. Ještě daleko horší je, že o podporu přichází malé čisté zdroje, jako jsou třeba solární elektrárny na střechách domů, které pomáhají rodinám snižovat účty za elektřinu a budovat postupnou nezávislost na ČEZ. Ministři i politické strany ve Sněmovně tak potvrzují, že jim nezáleží na zdravém životním prostředí nebo nových pracovních příležitostech v zelené ekonomice.“

Vedoucí energetické sekce SZ Ondřej Mirovský vládní návrh komentuje takto: „Snaha zastavit podporu obnovitelných zdrojů je vedena obavou průmyslu fosilních a jaderných zdrojů z úspěšně se rozvíjející konkurence, nikoliv snahou ušetřit peníze spotřebitelů. Jak jinak si vysvětlit zachování podpory spaloven, uhelných elektráren a usilovně připravovanou podporu elektřiny z jádra?“

Edvard Sequens z energetické sekce Strany zelených doplňuje: „Podpora obnovitelných zdrojů zabrala, jsou stále levnější a dostupnější. Aby se mohly pomocné ruky garancí zbavit nadobro, chybí už jen malý krůček. Vláda a parlamentní strany zastavují podporu těsně před dosažením cílové mety. Velké elektrárenské společnosti budou nadále šetřit na našem zdraví osvobozením od nákladů za znečištění ovzduší, zničení krajiny nebo uměle snížené pojištění za jadernou škodu.“

Eva Tylová členka předsednictva SZ upozorňuje na skrytou podporu spaloven: „Zákon podporuje spalování směsného komunálního odpadu. Cenné suroviny namísto jejich vytřídění a využití tak jsou spáleny, což je energeticky daleko méně výhodné a navíc vede k další zátěži ovzduší emisemi nebezpečných toxických látek.“

(1) Návrh změny zákona i pozměňovací návrhy jsou k dispozici tu: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?T=1121&O=6

(2) Španělsko vyprodukovalo v dubnu 2013 54% elektřiny z obnovitelných zdrojů (http://cleantechnica.com/2013/05/08/fifty-four-of-spains-electricity-generation-in-april-from-renewables/)

(3) Směrnice 2009/28/ES, o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů

(4) Jak funguje net-metering: Pokud fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu vyrobí více elektřiny, než se v domě spotřebuje, pak přebytky dodává bez současného příplatku na podporu solární energetiky do sítě. Naopak, když solární elektrárna nepokryje vlastní spotřebu domu, může si rodina odebrat elektřinu ze sítě. Net-metering již úspěšně funguje např. v některých státech USA, Itálii, Dánsku, Španělsku, Francii, Kanadě či Austrálii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…