Smrčka (SPOZ): Jak se v politice mlátí cihlou do hlavy (zezadu)

17.12.2013 13:45

Byl to docela dobrý nápad od předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky a šéfa strany ANO Andreje Babiše, že by podstrčili lidovcům ministerstvo zdravotnictví. Avšak KDU-ČSL je strana navazující na Josefa Luxe, takže její představitelé nejsou jelimánci z vesnice.

Smrčka (SPOZ): Jak se v politice mlátí cihlou do hlavy (zezadu)
Foto: SPOZ
Popisek: Luboš Smrčka

Přihrát malému partnerovi resort zdravotnictví by bylo mistrovské. Je třeba vidět souvislosti. Nejprve přispěli sociální demokraté a konec konců významnou měrou i ANO ke zrušení poplatků ve zdravotnictví a to nakonec k totálnímu zrušení. Vytvořily tak společnou rukou v příjmech pořádnou díru v objemu asi 5,3 nebo spíše 5,5 miliardy korun. To není málo, jde bratru o 1,7 procenta celkových výdajů ve zdravotnictví. Jenže poplatky měly také určitý regulační význam – tedy měly bránit tomu, aby lidi nechodili k doktorovi s každou hloupostí. Tedy lze předpokládat růst poptávky po péči. Těžko říci, jak velký, ale kdyby to byly jenom tři miliardy korun v nákladech, tak celková díra v rozpočtu resortu zdravotnictví je 8,5 miliardy, to jsou už skoro tři procenta nákladů.

Posadit ministra za lidovou stranu do takového křesla a s takovým dárkem od smějících se „partnerů“ nezavání zrovna přátelskými vztahy v koalici. Tomu se říká libeňská, či žižkovská férovka. (ze zadu cihlou do hlavy)

Tento drobný příběh ale především ukazuje na něco jiného. Nebo na celou hromádku jiných okolností. Jednou z nich je oblíbené tvrzení o bezplatném zdravotnictví. Zdravotnictví není bezplatné, protože nic není zadarmo. Je tvrdě zaplacené a stojí nás v základní linii asi 300 miliard korun ročně, ve skutečnosti s investicemi a s dalšími náklady minimálně 350 miliard korun. To je asi 35 tisíc korun ročně na každého občana. V tom nejsou peníze, které jsou vynaloženy v doplatcích na léky a v útratách za ty služby a postupy, které nejsou hrazeny z veřejného pojištění a dalších zdrojů.

Zrušení regulačních poplatků je jistě populární tah, zvláště u těch, kdo zdravotní péči opravdu spotřebovávají, ale náš systém má dlouhodobě problém s kontrolou spotřeby, takže regulační poplatky plnily určitou funkci distribuce nákladů ze skupiny „všichni“ na skupinu „konzumenti“. Tím měly tuto konzumaci omezovat na takové situace, kdy je potřebná – můžeme to pokládat za asociální, ale ve skutečnosti jinou regulaci nemáme. V dnešním systému je totiž v podstatě možné, aby jeden pojištěnec navštívil postupně tři nebo téměř jakýkoliv počet lékařů a nechal si od nich udělat ta stejná vyšetření a vyslechl jejich diagnózy a nápady, jak situaci řešit. Zní to na první poslech obskurně, ale podle některých odhadů jsou takto spotřebovány miliardy nebo dokonce desítky miliard ročně. Což je dáno tím, že systém nemá jednotnou a společnou evidenci úkonů a takové jednání pacienta je vlastně nepostižitelné. Mnoho lidí bere množství léků, které jsou buď duplicitní, nebo dokonce působí proti sobě, protože v systému je zmatek.

Především však můžeme očekávat razantní růst spotřeby zdravotní péče a to již v nejbližších letech v přímé závislosti na stárnutí české populace. Co se nákladů týká, rostou úměrně věku – to je zcela nesporná pravda. Kdyby zůstaly nynější ceny a nynější zajištěné standardy, během zhruba deseti let se náklady z veřejných rozpočtů dostanou na půl bilionu korun a za dvacet let to bude bilion. Což je tisíc miliard. Nyní jsou ony základní náklady na zdravotnictví asi 8 procent českého HDP. Tento poměr vzroste na deset nebo jedenáct procent za oněch deset let a na dvacet procent někdy kolem roku 2030.

Opravdu je to vhodná chvíle na to, dělat si kariéru na rušení zdravotnických poplatků a zabývat se vzájemným dětinským podstrkáváním ministerských křesel?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: SPOZ

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.