Pirátská strana: Piráty jsme v Česku vlastně všichni

01.02.2010 12:02

Česká pirátská strana nasbírala peníze na zaplacení volební kauce díky pomoci svých podporovatelů. Do parlamentních voleb slibuje jít s „osobitou“ kampaní.

Pirátská strana: Piráty jsme v Česku vlastně všichni

„Pirátské“ strany jsou v Evropě relativní novinkou. První vznikla v roce 2006 ve Švédsku, postupně se ale přidávaly další odnože a dnes již existuje 38 pirátských stran po celém světě.

Švédský model

Největší podporu má ale stále švédská „matka“ pirátských stran, jíž přinesly popularitu soudní procesy s oblíbenou internetovou službou The Pirate Bay. Tam si lidé mohli vyměňovat nelegální kopie hudebních nahrávek a filmů. Vrcholu své popularity dosáhla švédská Pirátská strana v dubnu 2009, kdy zakladatelé The Pirate Bay dostali pokutu 3,6 milionu dolarů a byli odsouzeni k jednomu roku vězení.

Vzápětí, v červnu, se kandidát švédské Pirátské strany dostal do Evropského parlamentu. Dnes mají piráti europoslance dokonce dva, protože ratifikací Lisabonské smlouvy se zvýšil počet zástupců Švédska v EP.

V roce 2009 vznikla pirátská strana také v Česku. Letos bude poprvé kandidovat v parlamentních volbách.

Česko: Strana svižně roste

Na otázku, kolik má strana nyní členů, odpověděl serveru ParlamentniListy.cz Adam Šoukal, šéf pirátů v Plzeňském kraji: „Počet pirátů se pohybuje někde nad 10 miliony, protože jak jistě uznáte, v této konstelaci autorských poplatků a presumpce viny, jsme piráti všichni. Ale teď vážněji. V tuto chvíli máme cca 200 členů a denně se přihlašuje okolo 5 nových.“

Program České pirátské strany požaduje především reformu autorského práva a změny v oblasti práva na soukromí (podle hesla „můj počítač, můj hrad“).

Program: Legální šíření a otevřenost

V programu jsou čeští piráti mnohem méně radikální než jejich švédští kolegové. Zatímco švédská Pirátská strana požaduje radikální reformu autorského práva a prosazuje, aby veškeré nekomerční kopírování hudby a filmů bylo legální, čeští piráti na svých internetových stránkách uznávají, „že společnost není na tak velký názorový posun dnes připravena a proto chceme postupovat cestou malých změn.“

Nejprve by chtěli ze šíření neoriginálních kopií hudby a filmů (například prostřednictvím internetu) udělat pouhý přestupek. Úplné dekriminalizace sdílení nahrávek pro soukromé účely chtějí dosáhnout do pěti let. Vydělávat peníze na kopírování cédéček či prodeji nelegální hudby po internetu by ale mělo nadále zůstat nelegální. Strana prosazuje i otevřenost státní správy a sama se snaží jít vzorem tím, že své účty vystavuje na internetu.

Výpis z účtu České pirátské strany si prohlédněte ZDE 

"Radikálnost přichází ruku v ruce s možnostmi, které Vám jako politické straně přísluší. Nesmíme zapomínat, že právě postih Pirate Bay měl za následek raketový vzestup Švédské pirátské strany a s ní jde ruku v ruce právě možnost nebýt až tak umírnění," komentuje srovnání programu české a švédské strany Šoukal. "Náš program je v tuto chvíli ve stádiu rozšiřování našich čtyř hlavních artikul a jejich upřesňování, takže Vás mohu ujistit, že se budeme zabývat většinou témat, která projednávají i švédští piráti," doplňuje Šoukal.

BSA: Blbnou lidem hlavu

Aktivity pirátské strany vadí organizacím zastupujícím hudební vydavatelství, filmová studia či softwarový průmysl. „Pirátská strana apeluje na nejnižší pudy lidí, aniž by se zamyslela nad tím, co je morálně obhajitelné. Lidé by si rádi z internetu zdarmo stáhli cokoli, ale autorský obsah musel nejpve někdo vytvořit – a ten autor má právo určit, jak se jeho dílo bude používat," řekl serveru ParlamentniListy.cz mluvčí organizace Business Software Alliance (BSA) Jan Hlaváč. BSA zastupuje především zájmy tvůrců softwaru proti počítačovým piratům.

Piráti podle Obamy

Zatímco ostatní strany pouze mluví o tom, jak by rády použily „Obamův efekt“ v české volební kampani, pirátům se to, zdá se, už podařilo. Peníze na vedení kampaně získávají z finančních prostředků svých podporovatelů. „V nadcházejících volbách budeme kandidovat ve všech krajích ČR. K tomuto účelu se nám podařilo na našem transparentním účtu nasbírat potřebnou volební kauci hlavně díky našim členům a sympatizantům,“ napsal v odpovědi na otázku serveru ParlamentniListy.cz Šoukal.

Související: Obamova kampaň v Česku? Lidé by se báli

Piráti by rádi v kampani použili sociální sítě. „Jsme hlavně pro moderní prostředky jako jsou Facebook, Youtube, Twitter a další, ale rozhodně nezapomínáme ani na tradiční způsoby kampaně, kterou ale povedeme jiným, osobitějším způsobem. Ale to bych nerad předesílal," nechtěl prozradit podorbnosti Šoukal. 

Piráti mají nyní na Facebooku přes sedm a půl tisíce příznivců, což je v Česku třetí největší podpora na této sociální síti (po TOP 09 a ODS).

Související: Kníže na Facebooku: Musím méně "žrát a chlastat"

Adam Šoukal však odmítá, že by voliči strany pocházeli jen ze skupiny mladých voličů, již jsou nejčastěji zastoupeni na internetu. „Ačkoliv naše voličská základna je především v mladé generaci, máme díky požadavku na transparentní státní správu voliče i ve věkových kategoriích daleko vyšších.“

Levný populismus? 

Mluvčí BSA Jan Hlaváč však považuje úspěch pirátů na internetu za důsledek levného populismu strany. "Blbnou mladým lidem hlavu. Říkají, že výsledky duševní práce mají být zadarmo. Ale když řeknou 'A', měli by dodat i 'B' – že to znamená připravit tvůrce o odměnu. Předpokládám, že podporovatelé strany se živí hlavou. Až budou mít rodinu a platit hypotéku, jistě by se jim nelíbilo, kdyby část jejich díla někdo ukradl."  

Preference České pirátské strany nebyly zařazeny do posledního průzkumu CVVM, protože se se v současnosti pohybují pod jedním procentem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ctibor Jappel

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…