Nečas: Je úplně jedno, kdy začnou odbory terorizovat lidi. Neustoupíme

26.02.2010 17:54

ODS za současného stavu odmítá podpořit změnu ve zdanění zaměstnaneckých benefitů, kterou požadují odboráři. Jako vstřícný krok by vzala pouze skutečné zrušení stávky, nikoliv přesun na jiný den. Serveru ParlamentniListy.cz to řekl místopředseda ODS Petr Nečas.

Nečas: Je úplně jedno, kdy začnou odbory terorizovat lidi. Neustoupíme

„Tady se nic nezměnilo, toto opravdu nevnímáme jako vstřícný krok odborů. Tím by bylo například vyhlášení stávkové pohotovosti, toto je ale jiný případ," řekl Nečas. Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí je úplně jedno, zda budou odbory „terorizovat občany této země v pondělí nebo ve čtvrtek".

Platí tak prohlášení ODS z pátečního dopoledne. „Jsme připraveni jednat i teď, pokud odboráři stávku zruší. V opačném případě budou poslanci ODS zřejmě působit při úterní, „benefitové" schůzi sněmovny problémy. Nedovedu si představit, že bych přesvědčoval členy klubu pro hlasování o požadavcích odborů v momentě, kdy by stávka proběhla," uvedl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

ODS a TOP 09 táhnou za jeden provaz

ODS má ve svém postoji jistou podporu TOP 09. „My to skutečně nepovažujeme za stav legislativní nouze. Ten se nevyhlašuje ve chvíli, kdy se nějaké skupině zdá, že by neměla mít stejné podmínky jako ostatní. Pozice odborů je jen neadekvátní ukázkou síly, aby se problém pokud možno co nejvíce zpolitizoval," řekl Parlamentním listům poslanec TOP 09 Pavel Severa.

„Výjimky nemohou být na základě toho, že někdo zkomplikuje ostatním život zastavením dopravy v zemi," dodal Severa s tím, že v tomto případě krok Fischerova kabinetu nepodpoří, ač vládu jeho strana normálně podporuje v jejích krocích.

Lidovci jsou na straně vlády

Naopak jako výraz podpory Fischerově kabinetu prezentují svůj postoj k přesunu stávky na čtvrtek Severovi bývalí spolustraníci v KDU-ČSL. „Chceme podpořit premiéra, pokud vláda požádala o vyhlášení legislativní nouze, má jisté i naše hlasy," uvedl Carbol. Dodává však, že poslanci by se měli rozhodovat svobodně bez nátlaku. „Nicméně odboráře chápu, vyjádření některých politiků činí jejich krok legitimním," poukázal Carbol na údajnou neochotu ODS a TOP 09 jednat o zdanění benefitů.

Nejsilnější pravicová strana přitom ve čtvrtek obvinila odboráře, že popírají jednání, které s ODS ve věci proběhlo. „Pan poslanec Michal Doktor je živým důkazem jejich nepravdivého tvrzení. Sám se účastnil jednání odborů s premiérem Fischerem, s odboráři jsem navíc hovořil i já osobně," rozzlobil se na odbory Tluchoř. ODS podle něj navíc slíbila, že nebude v žádném případě bránit přijetí úpravy zdanění zaměstnaneckých výhod, které je vrátí na loňskou úroveň.

„Slíbili jsme jim, že to 10. března umožníme projednat. Odmítáme ale pracovat pod tlakem zpolitizovaných odborů," uvedl ve čtvrtek Tluchoř.  

Liška: Benefity ano, ale vynechte rodinné příslušníky 

Nejasný je ale postoj zelených. Jejich předseda Ondřej Liška chápe benefity jako určitou kompenzaci za nízké platy v dopravě, ale neví, proč by se měly vztahovat i na rodinné příslušníky. Právě zde zelení vidí prostor ke kompromisu. Chtějí proto hovořit i s premiérem. "Jsme toho názoru, že podle zákona nebyly naplněny podmínky pro vyhlášení stavu legislativní nouze," vyjádřil Liška stanovisko strany. 

„My se nyní už trochu zdráháme to podpořit. Nelíbí se nám, proč vláda v čele s premiérem najednou otočila o 180 stupňů a to samé žádají po sněmovně," uvedl předseda SZ. Poukázal tak na fakt, že na podzim minulého roku schválila sněmovna vyšší zdanění podle reálných cen bez větších problémů. Pro byla sociální demokracie, pro byl i pan Paroubek," připomíná Liška. Je prý zvláštní, že odbory, jejichž část je v úzkém spojení s ČSSD i KSČM, reagují na vyšší zdanění až tři měsíce před volbami.

„Vstřícné gesto si opravdu představujeme úplně jinak, například jako přechod do stávkové pohotovosti. Odbory by měly dát poslancům větší prostor," dodal lídr zelených.

Odbory si tak situaci svým nekompromisním postojem situaci možná zkomplikovaly. Na schůzi svolané na základě stavu legislativní nouze totiž mohlo schválení novely proběhnout velmi rychle. Podporu takovému jednání navíc deklarovala jak ODS, tak zelení, kteří nyní už váhají. Vadí jim to, že odbory neslevily z tvrdosti svého postoje, ačkoli premiér ve čtvrtek večer splnil jejich požadavky do puntíku a poslanecký návrh novely jeho kabinet bleskově nahradil vládním, který odboráři požadovali. K rukám místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové už také v pátek po poledni dorazila žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze podepsaná premiérem Fischerem.

Související:
Schůze sněmovny skončila příchodem Nečase k mikrofonu
Stávka je obyčejné vydírání. To odmítám, zlobí se Topolánek 
Stávka odborů je v žoldu ČSSD, tvrdí ODS
Paroubek přivedl do sněmovny odboráře. Ti dali vládě ultimátum
Fischer: Stávka nyní neodpovídá situaci

Foto: Hans Štembera 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky

4:44 Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky

Zdaleka ne všichni dotčení hráči se smířili s policejním konstatováním o konci vyšetřování výbuchů v…