Cenzura médií? Ano, shodují se poslanci ODS a ČSSD

17.03.2010 11:31

Poslanci trvají na zachování cenzury ve formě náhubkového zákona. Návrh na projednání novely, požadující jeho zmírnění, ve středu sněmovna ve vzácné shodě shodila ze stolu společným úsilím klubů ČSSD a ODS.

Cenzura médií? Ano, shodují se poslanci ODS a ČSSD

Sněmovna přišla o poslední možnost, jak projednat zmírnění zákona, za nějž ČR sklidila kritiku několika nevládních organizací zabývajících se dodržováním svobody slova. Novelu se na poslední chvíli pokusila zařadit zelená poslankyně Kateřina Jacques.

„Předkládám to tu po několikáté, využijme poslední možnost a ve zrychleném řízení projednejme tento zákon. Je to opravdu poslední možnost," požádala Jacques.

Snad po volbách

K úpravě náhubkového zákona se sněmovna může dostat až v dalším volebním období. Otázkou ale je, zda pro to bude mezi poslanci vůle. Novelu se několikrát pokusili předložit pouze zelení. Ti se ale do sněmovny v příštím období, soudě podle průzkumů, dostanou jen těžko.

Stejná věc ostatně hrozí i lidovcům, druhé partaji, která chtěla zmírnění „náhubků" na středeční program zařadit. Posledním klubem, který pro zmírnění nejvážnějšího pokusu o cenzuru od Listopadu 1989 hlasoval, tak byli paradoxně komunisté.

Velká hlasovací koalice

Poslanci velkých stran, ODS a ČSSD, tak vytvořili ve středu ráno zvláštní koalici pro cenzuru. Ukázala se naplno během hlasování o tom, zda zmírnění náhubkového zákona zařadit na středu nebo až na čtvrtek po ústních interpelacích.

Členové ODS a ČSSD si netroufli proti příznivě vnímané novele hlasovat přímo, zdrželi se proto hlasování tak, aby podporovatelé novely nedosáhli počtu 85 hlasů, nutných pro zařazení na program současné schůze.

Někteří z nich přestávky využili k nákupu drobných pochutin. „Jé, oni to nezařadili na program? No teda," divil se naoko poslanec David Šeich (ODS). I jemu by se zachování platnosti náhubkového zákona mohlo hodit.

Zákon pro zlobivé politiky

Pokud by zopakoval svůj kousek z listopadu 2006, kdy jej brněnští strážníci přistihli, jak s 2,4 promile alkoholu v krvi jede v protisměru, veřejnost by se o něm jako o účastníku trestního řízení nikdy neměla šanci dozvědět.

Náhubkový zákon omezuje svobodu slova rafinovaně. Brání informovat o identitě podezřelého či oběti trestného činu. Pokud je podezřelým politik, veřejnost se tak díky zákonu nemá šanci o jeho aktivitách dozvědět.

Za zveřejnění takových informací hrozí novináři pokuta až jeden milion korun. Novela zelených navrhuje jak zmírnit sankce za porušení, tak umožnit, aby v případě převažujícího veřejného zájmu bylo možné o identitě podezřelých informovat.

Za zákon sklidila ČR tvrdou kritiku od nevládních organizací. Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic konstatovala, že v Česku došlo k omezení svobody slova. Naše země se tak v hodnocení svobody projevu propadla z 16. na 24. místo ve světě až za Jamajku.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…