Česká ekonomika v budoucnu musí být "smart and green"

22.03.2010 18:00

Smart and green. Touto dvojicí adjektiv označují zelení českou ekonomiku budoucích let. Nabízí také menší zdanění práce, liberalizaci pracovního trhu a zavedení rozpočtové kázně pro budoucí vlády. Kromě pohledu na daně se zelený program dosti podobá tomu, který v rámci předvolební kampaně prosazuje například ODS.

Česká ekonomika v budoucnu musí být "smart and green"

„Zelená ekonomika přináší čistý zisk," uvedl ekonomický program strany předseda Ondřej Liška. K tomu, aby mohla být „smart and green," je podle zelených, třeba maximálně investovat do vzdělávání a podpořit výzkum.

„Toho se dá dosáhnout poměrně snadno pomocí slev na dani. Je třeba zohlednit rizikovost podnikání v oboru," říká nový ekonomický expert zelených, člen vládní skupiny NERV Miroslav Zámečník. SZ bude pro vývojáře prosazovat skutečně výrazné daňové úlevy. Například malá firma, působící v oblasti výzkumu, by nemusela platit daně po dobu tří let, další dva roky by platila jen polovinu.

Pobídky by platily i pro firmy, intenzivně spolupracující s vysokými školami a budující v jejich rámci výzkumná centra. „Takové firmy by měly mít i slevu na sociálních odvodech. Vědecká pracovní síla totiž není levná a toto je cesta, jak zpřístupnit tyto lidi malým a středním firmám," navrhuje Zámečník.

Nebyli by to zelení, aby nepropagovali tvorbu tzv. „green jobs." Ty mohou podle Lišky přinést až 70 tisíc nových míst. Mnoho prostoru pro drobné podnikání se prý dá najít například v oblasti zateplování domů, recyklaci odpadů, ekologizaci veřejné dopravy nebo školství. Narozdíl od Kateřiny Jacques hovořil Liška poměrně obsáhle i o zpracování biomasy. Kromě pracovních míst v zemědělství znamená tento obor i kultivaci zemědělské půdy, která podle lídra zelených leží mnohdy zbytečně ladem.

Méně daní, zaměstnaneckých práv a administrativy

Zelení vidí chybu ve vysokém zdanění práce, demotivuje jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Vysoké odvody na sociální systém pak postihuje ty nejzranitelnější- pracovníky s nízkou kvalifikací. Místo práce tedy chtějí vyšší daně na plýtvání energií a surovinami a čerpání neobnovitelných zdrojů. Více by se mělo platit i za nezdravé výrobky typu tabáku a alkoholu, ke kterým ale SZ přidává i potraviny s vysokým obsahem cukru a živočišných tuků.

V daňové oblasti všeobecně chtějí zelení daňovou progresi s druhou sazbou 30-31 procent od šestinásobku průměrného platu a mírné zvyšování DPH. To by mělo zůstat dvoustupňové.

V rámci podpory podnikání zelení zásadně odmítají pro stát nákladné investiční pobídky pro zahraniční firmy. Místo toho by se měla zmenšit administrativní zátěž a zatraktivnit podnikatelské prostředí. Vychází přitom z mezinárodního žebříčku „Doing Bussines." Česko je zde na 74. místě, před námi je například i africká Rwanda. Pozici ČR zhoršují výsledky v oblastech, jako jsou daně, ochrana investic nebo začátek podnikání.

„Vláda by měla usilovat o zlepšení v každé z deseti sledovaných oblastí tohoto žebříčku Světové banky," říká Liška. Jen tak se nebude opakovat letošní situace, kdy ČR klesla v hodnocení o dalších osm příček. Lepší prostředí pro byznys je pak podle SZ účinnějším lákadlem než všechny investiční pobídky dohromady.

V této souvislosti jsou zelení i pro liberalizaci pracovního trhu a uvolnění pracovního práva. To je přežitá představa dvacátého století, že tuhá pracovně právní legislativa znamená lepší sociální ochranu pracovníků. Cestou je liberalizace, spolu s racionalizací sociálního systému," prezentuje Liška tvrdě pravicové stanovisko.

Pravicově vypadá zelený program i v oblasti důchodového systému, který nabízí možnost opt-outu s dvěma typy fondů, veřejnoprávním a soukromým-investičním. V druhém případě tradičně modrý přístup trochu zelená-stát by měl vymezit sociálně a ekologicky škodlivé oblasti, do kterých nelze prostředky z fondů investovat. Podobný názor má SZ s ODS i na hospodaření státního aparátu. Tedy držet deficit co nejníže v době prosperity, s rostoucím zadlužením méně utrácet. Při překročení 40 procentní hranice pak nasadit zostřený režim výdajových škrtů. Od dodržování těchto pravidel by se ve shodě s návrhem ODS měly odvíjet i platy politiků.

Související:

 
Foto:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…