Topolánek opustí křeslo šéfa strany. Půjde i Bém a Langer?

12.04.2010 8:33

Výkonná rada má proces převedení vedoucí funkce v ODS z Mirka Topolánka na Petra Nečase potvrdit. Bouřlivá debata se očekává o osudu Pavla Béma a Ivana Langera.

Topolánek opustí křeslo šéfa strany. Půjde i Bém a Langer?

Dosavadní šéf občanských demokratů Mirek Topolánek by měl na pondělním podvečerním jednání výkonné rady ODS formálně opustit vedení strany. Veškeré své kompetence již předal Petru Nečasovi, který je místopředsedou ODS.

Výkonná rada má převedení vedoucí funkce v ODS Nečasovi potvrdit. Před zasedáním širšího vedení se ještě sejde užší grémium ODS.

Topolánek již dříve naznačil, že by vedení strany a především kandidátky měl opustit i jeho dlouholetý spolupracovník Ivan Langer a případně i Pavel Bém. První kandiduje jako lídr na Olomoucku, druhý je dvojkou v Praze.

Nebezpečný precedent

Oba zmínění tvrdí, že by jejich odvolání bez souhlasu daného regionu bylo nebezpečným precedentem a do budoucna by to mohlo zpochybnit jekékoliv sestavování kandidátek, které schvalují dané regiony. I Petr Nečas opakuje, že změny na kandidátkách mohou vzejít pouze na žádost regionů.

Pavel Bém dokonce varoval před totalizací strany. "Můj odhad je takový, pokud někdo učiní návrh někoho vyškrtnout z kandidátky, tak to bude poprvé v historii ODS a zavání to totalitními praktikami z doby před rokem 1989," prohlásil v České televizi Bém.

Šéf strany na Plzeňsku Jiří Pospíšil v Lidových novinách připustil, že se o obou jménech debatovat určitě bude, výsledek je ale značně nejasný. "Ne jedné straně to je určitý precedens, škrtnout někoho z kandidátky. Je to věc, která může ODS destabilizovat. Na druhou stranu případné vyškrtnutí osob, které jsou vnímány kontroverzně, může zase pomoct ve volbách," řekl Pospíšil v LN.

Většina dotázaných si přeje odchod Langera i Béma

Právě popularita obou politiků je velmi nízká. Bém je spojován s projektem Opencard. Langer je zase velmi neoblíben kvůli údajnému napojení na mafiánské prostředí, což rezolutně popírá a brání se i soudní cestou. Mnoho policistů jej kritizuje i kvůli jeho působení na ministerstvu vnitra.

Podle průzkumu agentury Median pro LN by odchod Ivana Langera z kandidátky přivítalo 57 procent dotázaných, což může být silný argument pro rozhodování straníků. Bémův odchod by pak přivítalo 55 procent respondentů.

Langer k číslům průzkumu pouze v deníku řekl: "Já nepochybuji o tom, že si můj odchod z ODS přejí voliči komunistů a sociálních demokratů." Nicméně i mnoho fanoušků Petra Nečase, kteří jsou zřejmě i sympatizanty ODS na Facebooku žádají, aby Langer ve straně skončil.

Související:
Fanoušky Nečase zajímá, kdy půjde Langer do tepláků
Langerova popularuta je u veřejnosti nízká. Ovlivní to jeho pozici?

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Zákon není právo

8:29 Vladimír Ustyanovič: Zákon není právo

V posledních dnech většině občanů pohnulo žlučí vyjádření starosty pražské části Řeporyje Pavla Novo…