Na Slovensku by Rath pokutu nedostal. Řešilo by se to ručně

01.11.2010 22:32

Poslanec Rath by byl vítanou řečnickou posilou některé z politických stran slovenské Národní rady (NR SR). Musel by ale počítat s tím, že jej možná někdo vyzve k odchodu „za plentu“. Perly ze vzájemné komunikace poslanců slovenského zákonodárného sboru připomněl ParlamentnímListům.cz slovenský politolog Dušan Štrauss.

Na Slovensku by Rath pokutu nedostal. Řešilo by se to ručně

Nejnovější kauza poslance Davida Ratha (ČSSD), kdy označil ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) za alkoholika, může pro prvního jmenovaného skončit pokutou. Pokud by podobně hovořil na adresu poslaneckého kolegy na schůzi NR SR, podobného trestu by se nedočkal.

Rath by prý byl výraznou tváří slovenské Národní rady...

Ve slovenském zákonodárném sboru by prý Rath nebyl jediným „zlým mužem," jak jej často označují česká média. I z toho důvodu se podle politologa Dušana Štrausse disciplinární řízení končící pokutou na slovenské parlamentní půdě prakticky neodehrávají. „Když to někdo opravdu přežene, není taková pokuta většinou třeba, dotyční si to vyříkají sami. U nás se pokuty udělují jen za neomluvené absence na schůzích," popsal ParlamentnímListům.cz Štrauss.

Rath by podle něj měl ve slovenské Národní radě budoucnost, svými výroky by se totiž zařadil mezi mediálně výrazné poslance, kterých ve slovenském ekvivalentu naší Poslanecké sněmovny zasedá hned několik. „Určitě to nejsou desítky, ale pár výřečných se tam určitě najde," poznamenává se smíchem Štrauss. Se zájmem prý očekává, kdo bude hrát roli vyvolávačů slovních přestřelek v nové Národní radě, Slovensko má totiž za sebou, podobně jako ČR, parlamentní volby. Pár svých favoritů už prý ale Štrauss zaregistroval.

...mohl by ale občas jít „za plentu"

Zřejmě nejcitovanější poslanec ČSSD by ale v poněkud živější NR SR riskoval i přes zvyk neřešit slovní napadání zákonodárců. Štrauss k tomu uvádí příklad „duelu" poslance Igora Matoviče a bývalého ministra vnitra Kaliňáka. „U nás to může skončit i tak, že si to oba pánové dojdou vyřídit mimo sál, takzvaně „za plentu." Předseda parlamentu Richard Sulík se tehdy musel jít osobně přesvědčit, že diskuse mezi Matovičem a Kaliňákem stále probíhá jen v rovině slov," popsal politolog.

Matovič už ale skončil i hůř. Poté, co nazval svou kolegyni Annu Belousovovou v regionálním tisku „Ančou," tato mu uštědřila jednu „výchovnou," za což čelila disciplinárnímu řízení. Pokutu ale ani ona nedostala.

Postihy za vyjadřování daleko za hranicí mezi diskusí a verbálním útokem v NR SR nepadají ani v takovém případě, že poslanec použije vůči dvojici opozičních kolegyň sousloví „špinavá p...." Štrauss vzpomíná, že tato slova v Národní radě padla ještě v dobách vládnutí Vladimíra Mečiara.

„I tehdy se nestalo nic, dotyčný poslanec přinesl oběma dámám květiny a vše bylo urovnané," připomíná Štrauss. Jediné nelichotivé oslovení, za které kdy slovenský poslanec pykal, proběhlo podle politologa mimo parlamentní půdu. Poslanec SDK Ďuračka v roce 1999 oslovil během dopravní kontroly slovenské muže zákona s nabídkou „Můžete mi vyfajčit můj ctihodný poslanecký...."

Sankce stále ve slovenských korunách

Jednací řád slovenské Národní rady umožňuje trestat nevhodně chování na parlamentní půdě stejně, jako je tomu v české Poslanecké sněmovně. „Jsou tam dokonce i podobné sankce až do výše platu. Ale náš poslanec může plat odevzdat hned několikrát po sobě," upozorňuje Štrauss. Pokud se poslanec za svůj výrok odmítne uraženému kolegovi omluvit, může navíc po odhlasování parlamentem platit pokutu navíc. O tom, že se tento způsob trestání poslanců na Slovensku prakticky nepoužívá, však svědčí i text jednacího řádu NR SR. Poslanec by měl za odmítnutí omluvy uraženému kolegovi zaplatit dnes již neexistujících 5 tisíc slovenských korun.

Související:
Rathovi hrozí pokuta 58 944 korun. A nezůstalo jen u toho
Kalouskovi došla trpělivost. Chce postavit Ratha před "disciplinárku"
Rath: Kalousku, přestaňte pít! Ministr: Já abstinuji
Rath: Nemohl bych sedět ve vládě s Kalouskem, odpudivým stvořením

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

5:30 Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

Sněmovnou schválená senátní novela má umožnit, aby stomatologové ze zemí mimo Evropskou unii měli je…